אתר מאמרים
מעגל הכותבים
אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!

מאמרים » צרכנות » קניית תכשיטים בעידן האקולוגי

קניית תכשיטים בעידן האקולוגי

מחבר המאמר: yaronshaool@gmail.com
פורסם בקטגוריה: צרכנות
המאמר נקרא 553 פעמים
תאריך פרסום: 08.03.11
גרסת הדפסה | 0 תגובות
שיתוף מאמר זה שיתוף מאמר זה


מכוניות מהירות, תעשייה עתירת ידע, מטוסים החוצים אוקיינוסים תוך שעות ספורות, מחשבים משוכללים ומכשירי טלפון ניידים וחכמים הם מקצת מנפלאות העידן המודרני, ההופכים את החיים של כל אחד מאיתנו לטובים ומהנים הרבה יותר. אך לרוע המזל, החיים המודרניים הביאו עימם לא רק קידמה נהדרת אלא גם שורה של רעות חולות; כמויות עצומות של פסולת בלתי מתכלה, התחממות של כדור הארץ כתוצאה מפליטה בלתי פוסקת של גזי חממה, שינויים קיצוניים במזג האוויר, הכחדה של זני בעלי חיים נדירים, התדלדלות אוצרות הטבע, צמצום מקורות המים והמזון והמסה מסוכנת של קרחונים בקטבים הם כמה מההשפעות המזיקות, המצטברות והבלתי הפיכות של החיים האנושיים על פני האדמה. לאורך זמן עלולה פגיעה מתמשכת ובלתי מודעת זו להוביל לא רק לנזקים קיצוניים לסביבה אלא גם לאובדן מוחלט של החיים על פני כוכב הלכת המיוחד שלנו. בשל כך, בשנים האחרונות הפך נושא איכות הסביבה מתחום זניח ושולי יחסית לאחד התחומים החשובים ביותר העומדים על סדר היום, ברמה הלאומית, הבינלאומית וגם ברמה האישית. פרוייקט התכשיטים "אמא אדמה" הוא חלק בלתי נפרד ממאבק זה, והוא משמש כתזכורת ליחיד על החובה המוטלת עליו לקחת אחריות אישית ולשמור על הסביבה.

קידמה, אסתטיקה ותכשיטים

הפגיעה בסביבה איננה תופעה חדשה, אלא מחדל מתמשך שבמהלך השנים רק הולך ומתעצם. זרעי הפורענות החלו לנבוט כבר במאה ה-18, בתקופת "המהפכה התעשייתית". מהפכה זו, כפי שכולנו יודעים, חוללה שינוי משמעותי וחיובי בחיי האדם; היא הביאה עימה קידמה, גרמה להתפתחות מואצת של הטכנולוגיה, האריכה את תוחלת החיים והכניסה לחיינו אינסוף שינויים חיוביים. עם זאת, לצד מנעמי הקדמה, העצימה המהפכה מאוד גם את תהליך הפגיעה בטבע ובעולם – בחי, בצומח וגם בדומם. בהווה מורגשת הפגיעה בסביבה בכל פינה ואיננה פוסחת על שום תחום בחיינו, כולל תחומי האסתטיקה, האומנות והתכשיטים. לתכשיטים אמנם היה תפקיד חשוב בחברה האנושית כבר בימי קדם ואפילו בתקופת התנ"ך, אך בפועל תהליך ייצורם גרם ועדיין גורם לפגיעה בסביבה. אין ספק, כי לתכשיטים ישנו תפקיד חשוב ביותר בחברה האנושית, לא רק מבחינה אסתטית אלא גם מבחינה כלכלית, מעמדית ותרבותית, והם מלווים אותנו לאורך כל הדורות עד העידן המודרני. אך כמו בכל תחום אחר, כך גם בתחום התכשיטים ישנם גם צדדים פחות נעימים. אמנם כולנו אוהבים אסתטיקה, אומנות ויופי, אך לרוב כאשר אנו מתבוננים בתכשיט מעוצב וייחודי, הנראה כיצירה מושלמת ותמימה, איננה מסוגלים לחשוב על כך שיופי זה כרוך לעיתים, לרוע המזל, גם בגרימת נזקים  לסביבה.

מה קורה מאחורי הקלעים?

כריית מתכות מתבצעת מדי יום באינספור מכרים בכל רחבי העולם, כאשר היא משמשת, בין השאר, גם לצורך יצירת תכשיטים. לצד התועלת הכלכלית ושיפור איכות החיים, גורמת מלאכת הכרייה האינטנסיבית גם לנזקים חמורים לסביבה. בתהליך כריית הזהב או מתכות אחרות נוצרות כמויות עצומות של פסולת, לדוגמה, במהלך הפקת כמות זהב הנדרשת לייצור טבעת בודדת אחת, נוצרים מעל ל-20 טונות של פסולת. מאוחר יותר, לצורך הפרדת הזהב ממרכיבי הקרקע האחרים, נעשה שימוש בחומרים רעילים, כדוגמת: ארסן, ציאניד וכספית. חומרים אלה מחלחלים לתוך הקרקע ואל מי התהום ומגיעים אל הנהרות ולעיתים גם אל מי השתייה שלנו, ומרעילים אותם.

זכויות אדם וכריית יהלומים

במכרות היהלומים באפריקה המצב חמור אף יותר, כאשר לצד כריית היהלומים החוקית מתנהלת גם כריית יהלומים אלימה ובלתי חוקית בעליל. "יהלומי הדמים" הם הכינוי ליהלומים, שמלאכת כרייתם מתבצעת על ידי גורמים פליליים הפועלים בשיטות של אלימות, אכזריות, ניצול, עבדות וגם רצח אוכלוסייה מקומית. בשל כריית היהלומים הלא חוקית, נאלצים לא אחת השבטים המקומיים לעזוב את שטחי המחייה בהם התגוררו לאורך שנים, לאחר איומים והפעלת כוח, והמאזן האנושי והטבעי באזור נפגע מאוד. עם זאת, למרות המציאות הקשה, בשנים האחרונות נעשים מאמצים להילחם בתופעה. בשנת 2003 הוקם פורום בינלאומי של גופים שונים בענף היהלומים, ארגונים לא ממשלתיים וממשלות במטרה לצמצם את הסחר ב"יהלומי הדמים". במסגרת הפורום נוסחה "אמנת קימברלי", לפיה המדינות החותמות על האמנה וביניהן גם ישראל, מחויבות להימנע מרכישה, מסחר או משימוש ב"יהלומי הדמים". במדינות אלה מצורפת לכל יהלום נרכש תעודה מיוחדת המבטיחה שהוא נכרה ונקנה בהתאם לתנאי סחר הוגן.

אפשר גם אחרת

גם בעידן בו אנו מחויבים לשמור על סביבתנו מכל משמר ניתן עדיין ליהנות מיופיים הרב של התכשיטים. בתחום ייצור התכשיטים, כמו בתחומים אחרים הקשורים לאיכות הסביבה, קיימים שלושה עקרונות חשובים, הקרויים בשם "שלושת ה-Rמים";Reuse-Recycle-Reduce  – צמצום השימוש, מיחזור ושימוש חוזר. בהקשר זה, ניתן היום לרכוש תכשיטים העשויים ממתכות ממוחזרות ומשומשות או למחזר תכשיטים קיימים. לא פעם, ניתן גם לחדש תכשיטים ישנים בתהליך יחסית זול ופשוט. באותה מידה, יכולים התכשיטים לשמש כהשראה, להגביר את המודעות לנושאים אקולוגיים שונים ולעודד בעצם נוכחותם את ההירתמות למאבק האישי למען שימור הטבע הסובב אותנו.

פרויקט אמא אדמה

"הטבע הוא מקור ההשראה שלי...", אומר האמן ומעצב התכשיטים, דודי וייצמן. בשל זיכרונות הילדות מהמשק החקלאי של סבו, תחושת הקרבה לאדמה והעושר ואינסוף הצורות, הצבעים והצירופים של הטבע הנגלים כל יום לעיניו, רואה דודי במאבק האישי שלו למען איכות הסביבה, הן כאדם פרטי והן כיוצר בעל השפעה, ערך עליון. במסגרת מאמציו להגביר את המודעות לחשיבות השמירה על הסביבה, יצר דודי את פרויקט "אמא אדמה", הכולל עיצוב של תכשיטים אקולוגיים. מטרתו של תליון "אמא אדמה" היא לחזק את הקשר בין האדם ובין כדור הארץ, המשמש לא רק כבית היחיד של כולנו אלא גם כרחם, המספק לנו את כל צרכינו. פגיעה בעולם היא בסופו של יום גם פגיעה בעצמנו. בנוסף למודעות הסביבתית, כל הרווחים ממכירות פרויקט "אמא אדמה" נתרמים לארגונים אקולוגים שונים. כך, משמש התכשיט לא רק כתזכורת תמידית לעוצמה של השפעתנו על הסביבה, לטוב ולרע, אלא גם תורם באופן מעשי לקידום פעילויות שונות המשפיעות על עתיד כדור הארץ, אם בחקיקה ואם בעזרה חומרית מיידית הנחוצה כאוויר לנשימה (תרתי משמע) לארגונים המסורים לנושא חשוב זה.אודות מחבר המאמר:

ירון הוא מנהל אתר תכשיטים קוסמיים. תכשיטים קוסמיים מיוצרים בישראל משנת 1998 על ידי האומן דוד ויצמן. כל דגם עובר תהליך אנרגטי ייחודי וכל תכשיט מלוטש ביד. התכשיטים מביאים איתם יכולות ריפוי, איזון וחיזוק במסע העצמי של כל אדם אל השלם. כל תכשיט נמכר בתוך קופסא מעוצבת יחד עם חוט ומגילת נייר המכילה הסבר על משמעות התכשיט וייחודו. http://www.ka-gold-jewelry.com/hebrew/דירוג המאמר: לא דורג עדיין

תגובות למאמר קניית תכשיטים בעידן האקולוגי תגובות למאמר קניית תכשיטים בעידן האקולוגי

עד כה לא נרשמו כל תגובות למאמר קניית תכשיטים בעידן האקולוגי. רוצה להיות הראשון?

הוספת תגובה חדשה


שם מלא:


כתובת דוא"ל:


תוכן התגובה

הקלידו את הקוד שבתמונה

Visual CAPTCHA


מאמרים נוספים בנושא צרכנות

מדריך לקניית טבעות אירוסין
עיגון ומיקום כספת
איתור נזילות – לכל שאלה יש תשובה
טיפים לטבעות אירוסין
טבעות אירוסין – לעצב לבד לבת הזוג את טבעת החלומות
דיסק און קי ממותג ומעוצב
הכל על כספת ביתית
דשא סינטטי ידידותי לסביבה
ספא לקבוצות – הדבר הבא
עונת המתנות
המדריך לרכישת טבעות אירוסין
מציאת מידת אצבע לטבעת
סוחרים בזהב ויהלומים
מסחר בזהב וכסף בעולם
טיפים לכניסה לתחום מכירת הזהב

הנך נמצא כאן: קניית תכשיטים בעידן האקולוגי.

פרסם את מאמריך באתר! פרסם את מאמריך באתר!
תהנה מחשיפה מקצועית בחינם ואפשר לאלפי גולשים פוטנציאליים להיחשף לדעותיך.
פרסם מאמר.