אתר מאמרים
מעגל הכותבים
אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!

מאמרים » גינון » גיזום עצים

גיזום עצים

מחבר המאמר: mgizum
פורסם בקטגוריה: גינון
המאמר נקרא 445 פעמים
תאריך פרסום: 11.04.12
גרסת הדפסה | 0 תגובות
שיתוף מאמר זה שיתוף מאמר זה


ישנם מספר גורמים חשובים ביותר לביצוע תהליך הגיזום, אך ראשית נסביר מדוע בכלל חשוב לגזום את העץ.

הסיבה הראשונה והחשובה ביותר הינה בטיחות. עץ שאינו עובר גיזום בצורה מסודרת עלול להוות סכנה לסובבים. בימות החורף הקרים רוחות חזקות עלולות לגרום לקריסת ענפים, עצים עלולים ליפול אל הקרקע ובדרך אף לפגוע בחוטי חשמל וקווי טלפון ולגרום נזק לרכוש ולסובב.סיבות נוספות, חשובות לא פחות, הן עידוד צמיחה בריאה של העץ- תוך הסרה של ענפים פגועים הנגועים במחלה, שמירה על חסינות הצמח והבטחת שלד חזק שאינו עלול לקרוס בשעת סופה. כמו כן, דילול צמרת העץ יגרום למעבר אור ואוויר אל הצמח וישפר את איכותו.

חשוב להבין כמה מושגים בסיסיים הנוגעים לתהליך גיזום עצים מקצועי אשר אנו במעוז גיזום מציעים, וכמו כן, לדעת להבדיל מהו גיזום חיובי, הנועד להשביח את העץ, ומהו גיזום אשר עלול למעשה להזיק לעץ.

תחילה נבין מהו מבנה העץ וכיצד הדבר משפיע על גיזום נכון.העץ למעשה בנוי משתי סוגי רקמות- העצה והשיפה. תאי העצה הינם התאים הפנימיים של הגזע, בעוד תאי השיפה הינם החלק החיצוני של העץ. שתי הרקמות הללו הינן למעשה מערכת מורכבת של העץ להעברת מים וחומרים חיוניים כגון מינרלים מן האדמה אל הצמח. רקמת העצה היא גם האחראית לחיזוק ותמיכת העץ, כך שכשענף גדל ונעשה כבד יותר, רקמת העצה מתעבה על מנת לחזק את המקום ולתמוך ביציבותו. למעשה, החלק החיצוני, הקרוב יותר לקליפה הוא הפעיל יותר בגזע העץ, בעוד החלק הפנימי של הגזע משמש בעיקר לתמיכה ולשימור המינרלים. כך שנוכל לראות דבר מטעה- עצים הממשיכים לתפקד גם כאשר הגזע שלהם חלול לחלוטין.במידה וקליפת העץ נפגעת, העץ מתחיל לייצר רקמה מיוחדת להגלדה הנקראת "קאלוס" ועוזרת לסגירת הפצע שנוצר. בזמן זה, הגזע נותר חשוף ובעל רגישות גבוהה לפגיעה ע"י מזיקים וזיהומים העלולים להפוך לריקבון ולהמית את העץ, בסופו של דבר. במקרה של עצים רגישים במיוחד, נהוג לכסות במשחה ייעודית את הפצעים שנוצרו לאחר הגיזום.

אנו במעוז גיזום מקפידים על גיזום עצים איכותי, ומקפידים על חיתוך הענפים בצורה מדויקת, כך שהעץ יוכל לייצר את רקמת ההגלדה- ה"קאלוס"- בצורה מיטבית והפצע ייסגר במהירות.נוכל להבחין שבביצוע גיזום לא מקצועי דיו, הרחוק מדי מן הגזע, נותרים "זיזים" המחוברים לגזע ובחלוף הזמן מתייבשים ונרקבים ולמעשה מותירים בגזע חור שאינו מסוגל להגליד ולהיסגר, דבר המסכן את העץ כולו.כמו כן, גיזום שאינו מקצועי עלול לגרום לחיתוך הענף מצד אחד בלבד, כך שכאשר הענף נשבר ונופל אל הקרקע הוא עדיין מחובר חלקית ע"י הקליפה, והדבר גורם לפציעת הקליפה ולנזק גדול יותר בגזע.דבר נוסף שחשוב להבין הוא מנגנון הגדילה הטבעי של העץ, המתנהל ע"י היררכיה בה כל ענף שומר על "מעמדו" ומקומו בגדילה הטבעית. פגיעה בהתנהלות מנגנון זה מביאה לצמיחה של ענפים רכים, שאינם חזקים מספיק, ולמעשה מעלה את הסיכון לחוסר יציבות העץ.

לעיתים כאשר העץ נהיה גבוה מדי ובעל הבית חש שישנה סכנה לקריסת העץ ויש צורך "להשתלט עליו", הדבר מביא לפתרון גיזום לא מקצועי כגון קיטום- קטימת ענפים עד לגזע המרכזי- פעולה זו פוגעת בעץ, יוצרת נזק רב ואינה מומלצת. העץ ייחלש מאוד, מאחר והורידו לו את כל העלים, פצעים רבים נוצרו על העץ בפעולה זו ועלולים להוביל לריקבון, מראה העץ עצמו אינו נאה ונראה קטום וחולה, ונוסף לכל- עלולה להיגרם הוצאה כספית לא מבוטלת של גיזום חוזר בתדירות גבוהה וכריתת העץ במקרה של קריסה מוחלטת.אם בכל זאת נרצה להקטין את העץ ולשלוט בהתרחבותו, אנו ב"מעוז גיזום" מציעים גיזום עצים מקצועי, המקפיד על חיתוך ענפים בצורה איכותית, תוך שמירה על צורתו הטבעית של העץ. בחירת ענפים שלמים להסרה וקיצור ענפים במקומות מתאימים על מנת לשמור על מנגנון ההיררכיה הטבעי של העץ, ולהימנע מצמיחת ענפים רכים ולא יציבים.

ארבעת צורות הגיזום העיקריות הן:גיזום הקצרה- קיצור ענפים ארוכים מדי. בדרך כלל לא מקצרים יותר משליש מאורך הענפים.גיזום הסחה- גיזום שנועד לכוון את צמיחת הענפים לכיוון הרצוי. הדבר מאפשר גם שליטה בעיצוב נוף רחב או צר יותר.גיזום דילול- הסרת ענפים שלמים עד לבסיסם ובכך מתאפשרת חדירת אור ואויר אל הצמח. דילול מקצועי ונכון יביא ללבלוב ענפים חדשים וחזקים שיחליפו בהדרגה את הענפים הבוגרים.גיזום חידוש- גיזום כל ענפי הצמח מבסיס הגזע, גיזום זה מתאים לשיחים מנוונים המתחדשים שוב, ומביא להחלפת המראה הישן במראה צמחיה צעירה יותר.

אנו במעוז גיזום מבטיחים טיפול נכון בעץ, אשר יבטיח את המשך קיומו הבריא, צמצום הסכנות המאיימות על העץ, ושמירה על יופיו ואיכותו.אודות מחבר המאמר:

מעוז גיזום.דירוג המאמר: לא דורג עדיין

תגובות למאמר גיזום עצים תגובות למאמר גיזום עצים

עד כה לא נרשמו כל תגובות למאמר גיזום עצים. רוצה להיות הראשון?

הוספת תגובה חדשה


שם מלא:


כתובת דוא"ל:


תוכן התגובה

הקלידו את הקוד שבתמונה

Visual CAPTCHA


מאמרים נוספים בנושא גינון

באיזה אופן מתככנים גינה בשיטה טובה?
דשא סינטטי - הברירה המלאכותית
דשא סינטטי - ישראל זקוקה לחוסכים
דשא סינטטי - ירוק מתמיד
דשא מלאכותי – התוצר והאיכות
איך לקנות דשא סינטטי בצורה חכמה?
דשא סינטטי - עולים על הגל הירוק
דשא סינטטי - יתרונותיו
הנחת דשא סינטטי בחצר
דשא סינטטי – דשא איכותי וידידותי לסביבה
דשא מלאכותי – ללא טיפוח, 100% שימור למשך זמן
דשא מלאכותי – איכות ברמה
דשא סינטטי - כי כיף להיות עליו
דשא סינטטי – הדשא של השכן לא ירוק כמו שלך
דשא סינטטי – רואים אור ירוק

הנך נמצא כאן: גיזום עצים.

פרסם את מאמריך באתר! פרסם את מאמריך באתר!
תהנה מחשיפה מקצועית בחינם ואפשר לאלפי גולשים פוטנציאליים להיחשף לדעותיך.
פרסם מאמר.