אתר מאמרים
מעגל הכותבים
אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!

מאמרים » הדברה » כל האמת על הדברה אקולוגית וכן הדברה אורגנית

כל האמת על הדברה אקולוגית וכן הדברה אורגנית

מחבר המאמר: ran_avraham
פורסם בקטגוריה: הדברה
המאמר נקרא 594 פעמים
תאריך פרסום: 09.09.11
גרסת הדפסה | 0 תגובות
שיתוף מאמר זה שיתוף מאמר זה


כל האמת על הדברה אקולוגית, הדברה אורגנית, הדברה טבעית והדברה ירוקה..

בשנים האחרונות עלתה בקרב הציבור בישראל ובעולם המודעות להגנה על הסביבה.

כתוצאה מתהליך מבורך זה עלה גם הביקוש וגם ההיצע של מוצרים ושירותים אשר מקטינים את הפגיעה ואף מסייעים בהגנה על הסביבה. כך גם בתחום הדברת המזיקים.

חיפוש צמד המילים "הדברה אורגנית" בגוגל מעלה 85,100 תוצאות רלוונטיות. שלא לדבר על עשרות קישורים ממומנים. בין הבולטים: הדברה אורגנית , הדברה אורגנית בצפון, הדברה אורגנית בדרום, הדברה אורגנית פתרונות מומלצים, המדביר האורגני ועוד ועוד.

אבל מה זה באמת הדברה אורגנית?

חיפשנו את המילה "אורגנית" בויקיפדיה ומצאנו את כלי הנגינה הדומה לאורגן, כנראה שזה לא קשור להדברה אורגנית..

המשכנו בחיפוש אחר ההגדרה המילולית להדברה אורגנית והגענו אל הערך "תרכובת אורגנית", מצאנו כי זוהי תרכובת שיש בה אטומי פחמן ומימן הקשורים זה לזה. לפי ההגדרה הזו, או שכל חומרי ההדברה הם הדברה אורגנית או שאף אחד לא.

כנראה שהמונח הרלוונטי ביותר הוא אורגניזם. לפי הויקיפדיה אורגניזם זה "יצור" ובפירוט: כל דבר חי בטבע שמסוגל לבצע חילוף חומרים. מכאן שאלא אם כן ההדברה היא יצור חי שמסוגל להתרבות בעצמו, אין דבר כזה הדברה אורגנית, (מלבד החתול שלי שלוכד תיקנים ומשחק איתם).

בישראל אין עדין רגולציה הקובעת מתי תיקרא הדברה בכינוי הדברה אקולוגית או אורגנית. כתוצאה מכך, איש הישר בעיניו יעשה. למעשה כל שיטות ההדברה כגון: הדברה אקולוגית, הדברה טבעית או הדברה ירוקה הן שיטות הדברה שכך מכנים אותן בעלי המקצוע. חברות הדברה אשר חרטו על דגלן את השמירה על איכות הסביבה מתהדרות בכך שהן עובדות עם חומרים ירוקים, חומרים על בסיס צמחי או על בסיס טבעי.

לצורך הדיון נכנה את כל סוגי הדברה אלה בשם הדברה אקולוגית. ישנן מספר שיטות הדברה מקצועיות המכונות שלא בצדק הדברה אורגנית או אקולוגיות. לא נדון בהן כאן בהרחבה רק נציין שתיים מהן.

הראשונה היא הדברה שמבוצעת על ידי חברות הדברה בתכשירים לשימוש עצמי שנמכרים לציבור בחנות הטבע השכונתית. תכשירים אלא הינם חלשים באופן משמעותי ביחס להדברה המקצועית ואינם מיועדים למדבירים מקצועיים, חלקם יעילים לריסוס נקודתי בלבד. הכוונה לתכשירים כגון K 300, אורנג' גארד, אנטי פליי וכו'. בתכשירים אלא המיועדים לעקרת או עקר הבית כמובן שאין צורך במסיכה ואין צורך לעזוב את הבית. מיותר לציין שזו לא הדברה מקצועית (בדקו את שם החומר איתו עובדת החברה ואם ניתן לרכוש אותו בסופר מרקט).

השניה היא הדברה בתכשירים כימיים רגילים כגון חומרי הדברה עם ריח ולעיתים אף שימוש בזרחנים אורגנים למרות שהם אסורים.

עם זאת, ישנן כמה שיטות הדברה אשר באמת ראויות להיקרא הדברה אקולוגית ואשר בהחלט ניתן לכנותן בשם הדברה אקולוגית אמיתית.

הדברה אקולוגית והדברה אורגנית יבשה: הראשונה והיא האקולוגית ביותר היא ההדברה היבשה. בשיטת הדברה זו לא משתמשים בכלל ברעלים.  המדביר מפזר מלכודות פרומונים אשר מפתות ומושכות את המזיקים למלכודת. מלכודות פרומונים אלה הן תכשירי ההדברה האקולוגים והידידותיים ביותר לסביבה. בשיטת הדברה זו אין בכלל שימוש ברעלים. מלכודות הפרומונים מושכות את התיקנים על ידי שימוש בחוש הריח. הפרומונים הם הורמונים. למעשה מדובר במולקולות שמפרישים בעלי חיים כדי לאתר את בני מינם. מלכודות הפרומונים מכילות שני סוגים של פרומונים: פרומון מין ופרומון העדר. בפרומון המין נמשך התיקן אל בן המין השני, בפרומון העדר נמשך התיקן אל התקהלות בני מינו. מכל שיטות ההדברה הקיימות, זו ההדברה האקולוגית ביותר. החיסרון שלה הוא שלאחר כמה חודשים המלכודת מתמלאת ויש להחליף אותה בחדשה.

הדברה אורגנית בג'ל אורגני: הדברה נוספת שמכונה בענף ההדברה כהדברה האורגנית היא הדברה על ידי שימוש בג'ל. בשיטה זו המדביר מפזר נקודות מזעריות של ג'ל. בישראל קיים רק ג'ל אחד המוכר לנו שקיבל אישור ממעבדות בארה"ב שהוא מותר לשימוש בחממות ובאתרי גידול לחקלאות אורגנית. מכאן הכינוי שזכה לו – הדברה אורגנית. כמובן שמדובר בג'ל שמותר לשימוש למדבירים בעלי היתר הדברה בלבד. אין לו ריח וכמעט ולא ניתן להבחין בנקודות שפוזרו. הדברה אורגנית זו מומלצת למי שלא רוצה לצאת מהבית ומבקש חשיפה קטנה ביותר לתכשירי הדברה. הדברה זו הוכחה כיעילה ביותר והיא נפוצה בעיקר בבתי חולים, מרפאות ומסעדות. החיסרון שלה הוא הג'ל מתייבש לאחר כחודש ויש צורך לחזור על הפעולה. בנוסף תהליך ההדברה נמשך זמן רב יותר.

הדברה אקולוגית בתרסיס על בסיס תמצית שמן פרח החרצית: הדברה זו היא הנפוצה והיעילה ביותר בקרב ההדברות הירוקות. היא לא מכתימה וברגע שהתרסיס יבש הרעילות לבעלי דם חם פוחתת לאפסית אבל התכשיר עדין יעיל ביותר לחרקים. יתרון נוסף הוא שלאורך זמן החומר מתפרק. חשוב לציין כי קיימים חומרי הדברה רבים ממשפחה זו, חלקם פשוטים וזולים מאוד לרכישה על ידי המדביר וחלקם מתוחכמים ואיכותיים ביותר ומחירם למדביר בהתאם. הדרך הטובה ביותר לדעת שאכן קיבלתם את ההדברה האקולוגית האיכותית ביותר היא לבחון שלושה דברים:

  1. לוודא שעל התווית של התרכיז כתוב שהתכשיר למדבירים בלבד – כך תדעו שאכן מדובר בהדברה מקצועית.
  2. לוודא שהחומר הוא פירתרואיד – מבוסס על שמן פרח החרצית.
  3. לוודא שלחומר אין בכלל ריח – הריח הוא תוצאה של קליטת כימיקל המתנדף באוויר. למעשה כאשר אנו מריחים ריח, אנו נושמים כימיקל. חשוב לציין כי כל ריח של חומר הדברה הוא למעשה כימיקל נדיף של חומר ההדברה אותו אנו נושמים. גם ריח שהינו לכאורה נעים כגון ריח של פרחים או תפוזים הוא כימיקל שאנו נושמים מתוך הרעל. דרשו הדברה אקולוגית והדברה אורגנית בחומרים נטולי ריח לחלוטין.
  4. לבדוק על התווית של החומר אחרי כמה זמן מותר לחזור אל החדר המרוסס. דרשו מחברת ההדברה אך ורק את החומר עליו כתוב כי "הכניסה מחדש לחדר מרוסס מותרת לאחר התייבשות התרסיס". בדיקה שערכנו העלתה כי קיימים רק שני חומרים כאלה, על כל שאר התכשירים נקוב פרק זמן של בין 3 ל 12 שעות. חומרים אלה מסוכנים.

המסקנה המתבקשת כאן נכונה לכל תחום אחר בחיים, הכי חשוב לעבוד עם חברה רצינית ואחראית שאתם סומכים עליה.  אנו מקווים כי תרמנו במקצת להבנת התחום.אודות מחבר המאמר:

הדברה אקולוגית

הדברה אורגניתדירוג המאמר: לא דורג עדיין

תגובות למאמר כל האמת על הדברה אקולוגית וכן הדברה אורגנית תגובות למאמר כל האמת על הדברה אקולוגית וכן הדברה אורגנית

עד כה לא נרשמו כל תגובות למאמר כל האמת על הדברה אקולוגית וכן הדברה אורגנית. רוצה להיות הראשון?

הוספת תגובה חדשה


שם מלא:


כתובת דוא"ל:


תוכן התגובה

הקלידו את הקוד שבתמונה

Visual CAPTCHA


מאמרים נוספים בנושא הדברה

הדברה ירוקה – יעילה כנגד טרמיטים ושאר חרקים
הדברה בעיר- דאגה לגינות הציבוריות שלכם
הדברה עירונית - בשביל עיר נקייה ממזיקים
אנו מתגברים על החרקים?
בחירה מושכלת של דוקרנים להרחקת יונים
הדברה ברעננה ובאזור השרון
מה כדאי לדעת על הדברה ?
הרחקת יונים מגגות רעפים - מהן הבעיות הנגרמות אם לא נבצע זאת
הדברה ברעננה
הדברת גוקים ומזיקים
הדברה כימית וסילוק מזיקים
מדביר עכברים מדבירים את הבית
הדברת דירה לפני החורף
בחירת מדבירים לעבודה בבית
לסלק את היונים לתמיד

הנך נמצא כאן: כל האמת על הדברה אקולוגית וכן הדברה אורגנית.

פרסם את מאמריך באתר! פרסם את מאמריך באתר!
תהנה מחשיפה מקצועית בחינם ואפשר לאלפי גולשים פוטנציאליים להיחשף לדעותיך.
פרסם מאמר.