אתר מאמרים
מעגל הכותבים
אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!

מאמרים » שיפוצים ותיקונים » שיפוצים, - טיפים חשובים

שיפוצים, - טיפים חשובים

מחבר המאמר: ilan
פורסם בקטגוריה: שיפוצים ותיקונים
המאמר נקרא 417 פעמים
תאריך פרסום: 17.11.11
גרסת הדפסה | 0 תגובות
שיתוף מאמר זה שיתוף מאמר זה


שיפוצים

טיפים לפני תחילת שיפוצים,

רקע כללי

ענף שיפוצים בישראל מגלגל כ- 3 מיליארד דולר בשנה, כך עולה מנתוני ארגון קבלני שיפוצים. כל בית אב עובר בשלב כלשהו פרויקט שיפוצים. זו הסיבה שהענף מושך אליו אלפי חאפרים בלתי מורשים המכנים עצמם קבלני שיפוצים לאחר צבעו את דירתם וחושבים שיודעים הכול. גם שרלטנים יש למכביר המנצלים תמימותם של לקוחות שיפוצים בלשון חלקלקה מוציאים מהם כספים במרמה ומעמידים אותם מול שוקת שבורה.

ע"פ נתוני התאחדות קבלני שיפוצים בישראל פועלים כ - 15,000 שיפוצניקים אך רק כ - 1,100 הם קבלני שיפוצים מורשים הרשומים כחוק ברשם הקבלנים. קבלן שיפוצים רשום מופיע בסיווג ג' 131 (שיקום ושדרוג מבנים) ברשם הקבלנים ורשאי לבצע עבודות שיפוצים עד לסכום של 1,300,000 ₪ לכל עבודה. קבלן שיפוצים שאינו רשום כנ"ל אינו רשאי ע"פ חוק לבצע עבודת שיפוצים בסכום העולה על 40,000 ₪ .

לתשומת לבכם, שיפוצניק המציג עצמו חבר/רשום בהתאחדות קבלני שיפוצים - אינו "קבלן רשום" כחוק בפנקס הקבלנים ואינו מורשה משרד הבינוי והשיכון. דרשו לראות תעודת קבלן רשום בתוקף של משרד הבינוי והשיכון עם חותמת מדינת ישראל.)

ודבר חשוב נוסף: לפי נתוני ארגון קבלני שיפוצים, בחודשים יולי אוגוסט קיימת עלייה של 25% בביקוש לעבודות שיפוצים והביקוש גורם לעלייה של כ-15% במחירים שדורשים קבלני שיפוצים.

 

שיפוצים בבית, איך מתחילים ?

תכנון ראשוני : חשוב להגדיר בקווים כלליים את הצרכים שלכם מהדירה, כיצד היא עתידה לשרת את אתכם ואיך אתם רוצים שהיא תראה. הגדירו תקציב וקבעו מועד נוח לביצוע שיפוצים . במידה ומדובר בשיפוצים קטנים ומקומיים של חדר או שניים, עם קצת חוש טכני ודמיון תוכלו לתכנן בעצמכם : ציירו תכנית/סקיצה של הדירה עם מידות מדויקות ככל האפשר עם סוגי חומרים, צבעים, סגנון ריצוף, תכננו מיקום שקעים ומפסקים, ריהוט ומקום לטלוויזיה , אלמנט יפה מגבס וכו'. בתכנון שיפוצים גדולים יותר ניתן לשכור מתכנן מקצועי: אדריכל ו/או מעצב פנים. ( גם קבלן שיפוצים מנוסה יכול לסייע ). בסוף הליך תכנון שיפוצים תהיה לכם תכנית ותמונה מלאה לעבודה.

הסטייה מתקציב שיפוצים הינה אחת הבעיות בדרך אל בית החלומות ולכן עליכם לברר מראש עלויות כלליות כדי שהתכנית שיפוצים שלכם תתאים לתקציב.

 

תכנון שיפוצים מקצועי - כדאי ?

שכירת אדריכל פנים/מעצב לתכנון שיפוצים בבית מלווה גם היא בהתלבטויות. כמו בכל מקצוע אחר גם במקצוע שיפוצים : הם רואים מה שאנו לא מסוגלים לראות. את המתכנן שיפוצים שלנו נבחר לפי שלשה פרמטרים עיקריים: מקצועי (עבודות קודמות וסגנון אישי), הבנה וקליק משותף וכמובן המחיר. עלות מתכנן שיפוצים תלויה במוניטין שלו, מורכבות וגודל הפרויקט שלנו והיקף הזמן שהוא אמור להשקיע. המחיר נע מ - 1,000 $ צפונה עבור שיפוץ קטן ועד 12% מעלות שיפוצים בהיקף גדול. עבודת המתכנן שיפוצים נעשית בשיתוף עם המזמין, תקשורת טובה ואמון הדדי יביאו לתוצאות שיפוצים מוצלחות. לעתים, חלק מתוכניות שיפוצים הכוללים שינוים בשלד המבנה ( הריסת קירות )יידרשו לתכנון גם על ידי מהנדס בניין. קיימים משרדי אדריכלים/מעצבים שמציעים ללקוחות שירות כולל מהנדס בניין (במידה ויש צורך) וכן המלצות על קבלני שיפוצים ( וספקים שונים - הכול תמורת קופון קטן שיגולגל אליכם ).

שימו לב שהסכם עם המתכנן שיפוצים כולל מספר נקודות עיקריות: העברת 2 או 3 סקיצות לבחירה, תכנון ועמידה בתקציב שלכם, התחייבות ללוח זמנים להשלמת תכניות שיפוצים , סיכום על רמת הפירוט שבתכנון שיפוצים החל מתוכנית פריסת קירות ועד בחירת הידיות לארון הבגדים, תדירות ביקורים באתר שיפוצים לפיקוח וליווי על עבודות שיפוצים המבוצעות בשטח, לווי ויעוץ ברכישת כלים,אביזרים,ריהוט, ולסיכום הכנת כתב כמויות ומפרט טכני. נהוג שמתכנן שיפוצים יכין את התכניות על פי היכרותו את מחירי השוק, אך לרוב, בידיעה או שלא בידיעה הם חורגים מהתקציב וסקר שוק מקיף יותר עשוי לשקף רמת מחירי שיפוצים אחרת.

סיבה עיקרית נוספת לחריגה ממסגרת תקציב שיפוצים הם שינויים ותוספות בעבודת שיפוצים תוך כדי ביצוע, או אירועים בלתי צפויים. מומלץ לשמור 10%-15% מהתקציב שיפוצים לחריגות.

 

שיפוצים לבד או עם קבלן שיפוצים ?

בתכנון שיפוצים ישנם מספר דברים שכדאי לקחת בחשבון שיעזרו לכם בהמשך הדרך להפוך את הפרויקט שלכם לחוויה קלה ונעימה. בחירת האפשרות לשכור קבלן שיפוצים או בעלי מקצוע נפרדים קובעת את הצלחת הפרויקט ועד כמה תצאו ממנו מותשים.

ועכשיו נשאלת השאלה : שיפוצים לבד, או עם קבלן שיפוצים?

קבלן שיפוצים ראשי או מול כל בעל מקצוע בנפרד ?

שכירת קבלן שיפוצים ראשי יקרה ב-10%-15%, אך בתמורה אתם משוחררים לחלוטין מ"נפלאות" השיפוץ, ביקורים ושהייה ללא סוף באתר שיפוצים והעיקר פיקוח הדוק ומקצועי על שלל בעלי המקצוע השונים שיבצעו את העבודה בלי לרמות ולחפף. ולכן אם בחרתם באפשרות הראשונה והנוחה עליכם למצוא קבלן שיפוצים רשום בפנקס הקבלנים. קבלן שיפוצים רשום מתחייב כלפיכם בהסכם אחד לביצוע כלל העבודות. הוא מביא את כל בעלי המקצוע והוא זה שנושא באחריות ישירה לרמת הביצוע, לאיכות העבודות ולוח הזמנים. קבלן שיפוצים רשום אחראי על ביטוח העבודה בפוליסת ביטוח ייעודית כולל ביטוח צד ג', הוא האחראי על התשלום לספקים ובעלי המקצוע ולגביכם הוא הכתובת היחידה. כמובן אחריות מלאה על העבודה מוענקת ע"י קבלן שיפוצים רציני. על קבלן רשום ברשם הקבלנים ניתן להתלונן במקרה של סכסוך אצל הרשם במשרד הבינוי והשיכון והוא לא יסכן את הרישיון שלו בגלל רשלנות או תלונות של לקוחות.

אפשרות קצת זולה יותר תהיה באמצעות כמה בעלי מקצוע שתבחרו בהתאם לעבודות שיפוצים הדרושות. במקרה זה אתם תאלצו למצוא אותם, להיות חתומים ישירות מול כל אחד מהם בנפרד ואתם תהיו האחראיים על עבודתם. לא תמיד תדעו אם הם בצעו את העבודה כפי שצריך, אם הם השתמשו בחומרים תקניים ומקוריים ולא תמיד תוכלו למצוא אותם במקרה של תקלה או תיקון. ברוב המקרים לא תדעו לתזמן אותם לעבודה במועד הרצוי, הם יפילו אחריות אחד על השני והעבודה יכולה להתארך הרבה זמן מעבר למתוכנן שלא לדבר על רמת ביצוע שיכולה להיפגע. לא כדאי להתפתות להצעות שיפוצים זולות במיוחד ולבחור קבלן שיפוצים שאינו רשום ברשם הקבלנים. זה מאוד מפתה אך זה מועד לפורענות, כמו כולנו גם קבלני שיפוצים לא אוהבים להפסיד ויגלגלו אתהמחיר הנמוךאליכם בצורת דרישות תשלום עבור תוספות משונות ודברים שלא ידעו כביכול מהתחלה. מכאן הדרךלעצירת העבודה קצרה ביותר ומי שנפגע ביותר הוא הלקוח שנתקע באמצע העבודה עם כל הבלגן. החלפת קבלן שיפוצים תעלה ביוקר מכיוון קבלני שיפוצים מהססים להיכנס ל"מיטה חולה" ( פרויקט שיפוצים שננטש ).

עבודות שיפוצים קטנות ולא מורכבות כמו למשל צביעת דירה ונישה גבס, ניתן להעביר לשיפוצניק שעושה הכול לבדו ולכן העלות תהיה נמוכה. בכל מקרה שיש צורך בעבודות מקצועיות כמו חשמל, אינסטלציה, ריצוף, בנייה, טיח, מומלץ שיעשו בידי בעלי מקצוע מורשים, מומחים בתחומם.

לעולם, אבל לעולם, אל תסכמו על עבודת שיפוצים בע"פ אלא בכתב ואל תשלמו טרם התחילה העבודה. בידקו היטב את זהות קבלן שיפוצים... 

 

הסכם עם קבלן שיפוצים

כאשר אנו עורכים הסכם שיפוצים עם קבלן, יש להקפיד על עריכת חוזה מפורט ככל שניתן. הדבר מונע סכסוכים ועוגמת נפש במקרה של טעויות. רצוי לא להשאיר נושאים פתוחים ולהגיד "נסתדר". חשוב לסגור את עניין הניקיון בסביבה ולעגן בחוזה מי משלם על נזקים או טעויות בעבודות שיפוצים. כדאי גם להגדיר זמני עבודה: ישנן רשויות מקומיות שאינן מאפשרות שיפוצים אחרי 19:00 ואז באמצע שיפוצים הקבלן עלול לטעון שמכיוון והוא מוגבל בשעות העבודה הוא אינו יכול לעמוד בלוח הזמנים. יש לקבוע בהסכם שיפוצים מחירים לעבודות נוספות שאינן כלולות בהסכם ונעשות בפועל. הסכם עם קבלן שיפוצים ראשי או בעלי מקצוע נפרדים צריך להבטיח כמה דברים עיקריים: שמועד סיום עבודות שיפוצים יהיה תאריך קשיח, ולהוסיף בחוזה קנס על פיגור במסירת עבודת שיפוצים. יש לקבוע מראש שלבים בעבודת שיפוצים ולשלם על כל שלב ושלב בנפרד . בכל מקרה השאירו 20%-10% מערך העבודה למועד הסופי של שיפוצים. הוסיפו אחריות מלאה על העבודה של הקבלן שיפוצים ובדקו את פרטיו האישיים. אם שכרתם אדריכל, מעצב פנים או מפקח בנייה לעבודת שיפוצים, תוכלו להיעזר בהם להכנת ההסכם מול קבלן שיפוצים. סיום הפרויקט ומסירת העבודה ייעשו בנוכחותכם ובנוכחות כל יועץ או מתכנן ששכרתם את שירותיו. המטרה היא בדיקת איכות העבודות ועמידתו של הקבלן שיפוצים בתנאים בהתאם לתכניות ולהסכם המקורי. במקרה של תיקונים והשלמות בביצוע העבודה תצטרכו לקבוע מועד סיום חדש, אך התשלום ששמרתם לגמר העבודות שיפוצים ישולם לקבלן אך ורק לאחר ביצוע כל התיקונים לשביעות רצונכם המלאה.

בהצלחה !!אודות מחבר המאמר:

alfadiur קבלני בניה ושיפוצים, 050-5607554  www.alfadiur.co.il   alfadiur@gmail.comדירוג המאמר: לא דורג עדיין

תגובות למאמר שיפוצים, - טיפים חשובים תגובות למאמר שיפוצים, - טיפים חשובים

עד כה לא נרשמו כל תגובות למאמר שיפוצים, - טיפים חשובים. רוצה להיות הראשון?

הוספת תגובה חדשה


שם מלא:


כתובת דוא"ל:


תוכן התגובה

הקלידו את הקוד שבתמונה

Visual CAPTCHA


מאמרים נוספים בנושא שיפוצים ותיקונים

המלצות פינוי דירה
איטום – החורף כבר לא מאיים
איטום – החורף בפתח אתה לא במתח
דוד שמש - כל היתרונות
ביובית 24 שעות
חשיבות בגריסת וליטוש בטון
צילום צנרת, באמצעות מצלמת צינור לאיתור תקלות פנימיות בצנרת.
איתור נזילות, בעיות רטיבות, בדיקת במצלמה תרמית
טיפים שימושיים לתחזוקת מדיח כלים
זיפות גגות - יתרונות וחסרונות
איטום מרתפים
הקשיים בתוכנית המתאר הארצית 38
לכל בית פרטי עושים פרגולות
חושבים לשפץ את הבית כבר מזמן?
הטופ של מתקיני דודי שמש

הנך נמצא כאן: שיפוצים, - טיפים חשובים.

פרסם את מאמריך באתר! פרסם את מאמריך באתר!
תהנה מחשיפה מקצועית בחינם ואפשר לאלפי גולשים פוטנציאליים להיחשף לדעותיך.
פרסם מאמר.