אתר מאמרים
מעגל הכותבים אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!
מאמרים » רפואת שיניים » חניכיים - מחלות וטיפולים

חניכיים - מחלות וטיפולים

מחבר המאמר:
פורסם בקטגוריה: רפואת שיניים
המאמר נקרא 801 פעמים
תאריך פרסום:
גרסת הדפסה | 0 תגובות
פורסם באתר Circle: אתר מאמרים קהילתי



אין זה נדיר להתקל באדם שיש לו מחלת חניכיים. מיקומן של השיניים הוא בתוך מכתשית, אליה הן מחוברות באמצעות סיבים שנקראים ליגמנט פריודונטלי. רקמת החניכיים חובקת את השן סביב, בהשאירה תעלה בעומק של כמילימטר. השיניים והחניכיים מוגנות על ידי נוזל שמופרש בתעלה. מערכת הסיבים משמשת כבלם זעזועים וכאמצעי חישה המגביר את כושרנו לחוש במזון . מחלת החניכיים - מחלה זיהומית הנובעת מפעילות חיידקים פתוגניים המפרישים רעלנים הגורמים להרס הרקמות סביב השן ולנסיגה של העצם התומכת ובשלב מתקדם יותר לניידות השן ולאובדנה המוחלט. אובחנו בין 200 ל-400זנים שונים של חיידקים השותפים, בהרכבים שונים, בגרימת המחלה. על השכיחים ביותר נמנים אקטינובצילוס אקטינומיצטמקומיטנס, פורפירומונס ג'ינגיבליס, טרפונמה דנטיקולה, פוזובקטריום פוזיפורמיס ועוד. חיידקים ששמותיהם נוראים כל כך – צפוי שיגרמו לנזק. כשחיידקים אלה מצטברים בצוואר השן ומפרישים רעלנים, הם גורמים הרס לרקמת החניכיים שתומכת בשן. החניכיים נפרדות מהשן ונוצר כיס. הכיס מהווה משכן אידיאלי לחיידקים אנאירוביים החיים בתנאים של חוסר חמצן וככל שהכיס עמוק יותר קשה לחולה לנקות את האזור והמחלה מעמיקה עד לאובדן מוחלט של השן והעצם האלבאולרית.

מחלת חניכיים הורסת את השיניים כמו את הרקמות שתומכות בהן. אדם ששיניו אבדו לו בגלל דלקת חניכיים, אבד לו גם רכס העצם. רכס העצם הוא חלק חשוב בחלל הפה, שכן בלעדיו אין איך לתמוך בתותבות.

לדלקת החניכיים סוגים שונים, שלהלכה הם פשוט שלבים שונים של המחלה. חניכיים בריאות הן ורודות ובמבט קרוב ניתן לראות גרגור כמו קליפת תפוז על פניהם. כמו כן אין לחניכיים תקינות ברק אלא גון ורוד מט. בשלב ראשון של המחלה מופיע דימום בשעת צחצוח ובמקומות מסוימים יש נפיחות קלה ורגישות עד כאב בזמן מגע. החניכיים מאבדות את הגוון הורוד לטובת גוון אדום עד סגול ומופיע ברק עקב ההתנפחות ואובדן גרגור קליפת התפוז. תעלת החניכיים הצווארית מעמיקה לכמילימטר וחצי, מלבד כל זאת, מתווסף גם ריח רע מהפה שנגרם בעיקר בגלל חיידקים אנאירובים .המספקים כתוצר פירוק גזים סולפוריים נדיפים המודיעים על הדלקת לאנשים בסביבה הקרובה של החולה. בשלב זה של המחלה עדיין אין מעורבות של העצם ולא של הליגמנט וניתן לפתור את הבעיה בקלות יחסית על ידי ניקוי אצל רופא או שיננית והקפדה יתירה על הוראות צחצוח ושימוש בחוט מדי יום. הזנחה של מצב זה תוביל בהכרח לסיבוך המחלה ולאובדן ולהרס של עצם ושל ליגמנט. בשלב זה של המחלה חשוב להתייצב בהקדם אצל רופא על מנת לאבחן את המחלה ולטפל בה. מחלת חניכיים המערבת את כל הרקמות התומכות עשויה להתקדם במהירות עקב גורמים משניים, מכניים ואחרים המזרזים את האובדן. ניידות מרחיבה את המכתשית ומערערת את היחסים הבין ליסתיים והתוך קשתיים דבר שעשוי להחיש את הקץ. הטיפול בשלב זה מורכב יותר וכולל הקצעת שורשים, השתלת עצם, ניתוח לביטול כיסים ועוד כהנה וכהנה. הפרוגנוזה של מחלת חניכיים מתקדמת היא בינונית עד גרועה גם היא מטופלת ולכן הרצוי הוא לא להגיע למצבים מתקדמים של המחלה.ניתוח חניכיים הוא שם כוללני למגוון נרחב של טיפולים תומכי חניכיים. רובד חיידקים נוטה להצטבר קודם כל על משטחים מחוספסים, אי לכך עלינו להחליק את המשטחים הפוטנציאלים על ידי הקצעתם ולסלק אבנית באמצעות מכשור אולטרסוני או ידני. לפעמים ניתן להחזיר את אובדן העצם על ידי השתלת עצם סינתטית או עצמונית, תוך שימוש בממברנות להשגת גדילת עצם מודרכת. אמצעי נוסף העומד לרשותנו הוא קיבוע השיניים על ידי איחויין זו לזו על ידי אמצעי פרוטטי. הקיבוע מסייע בהפחתת הנזק המשני הנגרם עקב ניידות השיניים ומחזיר חלק מהביטחון של המטופל ביציבות שיניו ומאפשר שיפור תפקודי.טיפולים כימיים למיניהם הכוללים משחות על בסיס חומרים בקטרצידיים כגון כלורהקסידין גלוקונאט או שטיפות על בסיס חומר זה מצויים בשימוש נרחב ומשפרים את המצב. אך רק שילוב של כל האמצעים העומדים לרשותנו מאפשר להתגבר על מחלה זו.במקרים של כיסים קטנים ומקומיים או באם לא ניתן לבצע ניתוח חניכיים כמו במקרה של נטייה לדמם עקב מחלה סיסטמית או תורשתית ניתן להשתמש בפריוצ'יפ. הפריוצ'יפ הנו שבב קטן, המתאים לממדי הכיס בחניכיים ומכיל שני מיליגרם וחצי של כלורהקסידין גלוקונאט. לאחר ניקוי האבן מוחדר הפריוצ'יפ לכיס, החומר הפעיל משתחרר במשך שבוע לערך, הורג את החיידקים ומתכלה מעצמו.

לסיכום, מחלת החניכיים היא מחלה זיהומית הנגרמת על ידי חיידקים. הטיפול במחלה מורכב ותלוי בעוצמת המחלה ובמשך קיומה.הצלחת כל טיפול תלויה מאוד בשיתוף פעולה מצד החולה ובמידת נכונותו לנקות כדבעי את השיניים והחניכיים בעזרת מכשור וחומרים שיותאמו לו על ידי הרופא. יש לנקות את המרווחים בין השיניים כמו גם את כל המשטחים האחרים. יש להקפיד על ניקוי התעלה המצויה מסביב לצוואר השן. יש להשתמש בחוט דנטלי או במברשת אינטרדנטלית לניקוי בין השיניים ובמברשת שיניים מותאמת למצב החניכיים, לניקוי שאר משטחי השן. ככלל, כל הטיפולים הכימיים, השטיפות, הג'לים וכד' מתבצעים רק לאחר ניקוי מכני יסודי המשאיר את השן חשופה ומקל על החומרים לפעול.בנוסף לטיפול הביתי יש לבקר במרפאה, על פי פרוטוקול שיותאם לכל מקרה, בקפדנות ובעקביות. יש לזכור כי את מחלת החניכיים על נזקיה ניתן לעצור אך קשה להחזיר את המצב לאחור וקל להידרדר למצב חולה מחדש. הטיפול מחייב קשר המשכי עם הצוות המטפל והקפדה לאורך זמן על הוראות היגיינה.

ד"ר דורון פדהצור | שיניים 24 שעות , רפואת חרום , רופא שיניים


אודות מחבר המאמר:

ד"ר דורון פדהצור | שיניים 24 שעות , רפואת חרום , רופא שיניים



דירוג המאמר: 1.0

תגובות למאמר חניכיים - מחלות וטיפולים תגובות למאמר חניכיים - מחלות וטיפולים

עד כה לא נרשמו כל תגובות למאמר חניכיים - מחלות וטיפולים. רוצה להיות הראשון?

הוספת תגובה חדשה


שם מלא:


כתובת דוא"ל:


תוכן התגובה

הקלידו את הקוד שבתמונה

Visual CAPTCHA


מאמרים נוספים בנושא רפואת שיניים

איך מיישרים שיניים בעידן המודרני
טכנאי שיניים - באיזה מקרים אנו זקוקים להם?
המדריך המקוצר להשתלות שיניים ואיך זה עובד?
טיפולי שיניים בחו"ל מהפכת שיקום הפה לישראלים בטורקיה
ציפויי חרסינה לשיניים למינייט ו-EMAX בטורקיה עם המומחים המובילים בעולם בבית החולים ארדם
טכניקת ALL ON 4
שיקום חניכיים
ריפוי טבעי למחלות החניכיים
נסיגת חניכיים – כל מה שחשוב לדעת
השתלת שיניים- לא מה שחשבתם
הכל על טיפוח הפה
נעשה טיפול שיניים ביום אחד
טיפול שיניים בהרדמה מלאה - חשוב לקרוא לפני הטיפול
עושים גם חידוש טיפול שורש
השתלת שיניים בהרדמה מלאה מקצרת את משך הטיפול

הנך נמצא כאן: חניכיים - מחלות וטיפולים.

פרסם את מאמריך באתר! פרסם את מאמריך באתר!
תהנה מחשיפה מקצועית בחינם ואפשר לאלפי גולשים פוטנציאליים להיחשף לדעותיך.
פרסם מאמר.
דרושים בתחום הכתיבה | תנאי שימוש ומדיניות פרטיות | תוכן המפרסמים באתר מופץ ברשיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות של Creative Common License.
כל הזכויות שמורות © Circle.co.il 2009-2012 - מאמרים להפצה חופשית מאת מעגל הכותבים.