אתר מאמרים
מעגל הכותבים
אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!

מאמרים » חוק ומשפט » מינוי אפוטרופוס

מינוי אפוטרופוס

מחבר המאמר: notrikurma
פורסם בקטגוריה: חוק ומשפט
המאמר נקרא 618 פעמים
תאריך פרסום: 10.05.10
גרסת הדפסה | 0 תגובות
שיתוף מאמר זה שיתוף מאמר זה


אפוטרופוס הינו אדם שמונה על ידי בית המשפט, כדי שינהל את ענייניו של מישהו אחר שאינו מסוגל לדאוג להם בעצמו, כתוצאה ממצבו הפיזי או מצבו הנפשי. ההחלטה על מינוי אפוטרופוס, זמני או קבוע, תלויה בנסיבות המקרה ותקבע על ידי בית המשפט.

סעיף 33 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ"ב-1962 מפרט את המקרים בהם ימונה אפוטרופוס על ידי בית המשפט.

בית המשפט הוא שיקבע את תחולת הנושאים עליהם יהא אחראי האפוטרופוס, כך לדוגמה, ביכולתו של בית המשפט למנות לאדם אפוטרופוס על גופו ועל רכושו של החסוי או לחילופין להחליט כי האפוטרופוס יהא אחראי על גופו של החסוי או על רכושו.

מותר לו לאפוטרופוס לבצע פעולות שוטפות הקשורות לחסוי, למעט פעולות הדורשות אישור בית משפט שנמנות בסעיף 47 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ"ב-1962, אלה ייעשו על ידי האפוטרופוס רק יקבל לכך אישור מבית המשפט.{כדי למנות אפוטרופוס יש להגיש בקשה תואמת לבית המשפט. את הבקשה למינוי אפוטרופוס רשאים להגיש:בן זוגו של האדם הזקוק לאפוטרופוס או קרוב משפחתו היועץ המשפטי לממשלה או בא כוחו בקשה למינוי אפוטרופוס תוגש בכתב, במסגרתה יפרט המבקש: שמו, מענו ומספר זהותו של החסוי הסיבות בשלן יש למנות אפוטרופוס לחסוי בבקשה יש לכלול תצהיר לאימות העובדות הכלולות בה וכן מסמכים רפואיים המפרטים את מצב בריאותו של החסוי לפי הצורך. כמו כן, לפני שבית המשפט על מינוי אפוטרופוס לחסוי, חובה עליו לשמוע את דעתו של החסוי באשר למינוי, אם הוא במצב להבין את משמעות המינוי ולהביע את דעתו.

יפויי כוח: סעיף 16 בחוק זכויות החולה מספק לחולה אפשרות "למנות לעצמו בא כוח מטעמו שיהיה מוסמך להסכים במקומו לקבלת הטיפול הרפואי". מיופה כוח זה הוא אדם שהחולה סומך עליו ומאפשר לו לדון עם הסגל הרפואי ולהחליט במקומו של החולה. למשרד הבריאות (חוזר מנכ"ל 6/03) שוטח את התנאים למינוי בא הכוח. בין היתר נקבע כי אם מתעורר מצב של אי הסכמה בין החולה לבין מיופה הכוח שלו דעתו של החולה תמיד קובעת. מיופה הכוח בא במקומו של החולה אך הוא אינו יכול להסכים לטיפול רפואי שסביר להניח כי החולה היה מתנגד לו. יפויי הכוח נחתם מרצונו החופשי של החולה ועל גבי טפסים מיוחדים שניתן למצוא בבתי החולים. עניין מיוחד בהוראות המנכ"ל המפורטות לעיל הוא בכך שכתב ייפוי הכוח הוא בר סמכא גם במקרים שמצבו של החולה התחלף מצלול ומודע לבלתי כשיר מכל סיבה שהיא ויש צורך למנות לו אפוטרופוס.במקרה של מצב חירום רפואי {יש צורך|צריך במינוי אפוטרופוס שייתן את הסכמתו המודעת לטיפול הדרוש. אדם שמחמת מחלת נפש או ליקוי בשכלו מכל סיבה שהיא אינו מסוגל לדאוג לענייניו ו/או לתת את הסכמתו, בית המשפט מכריז עליו ב"פסול דין" ואז ממנה לו אפוטרופוס.כיוון והרבה אנשים נרתעים להתמנות כמיופי כוח או כאפוטרופוסים יש להבהיר: ייפוי כוח או אפוטרופסות לענייני גוף נבדלים מאלה העוסקים ברכוש. אפשר לקבל מינוי לרכוש בלבד, לגוף בלבד או יפויי כוח כולל זמני או קבוע.

לפרטים נוספים בקרו : עורך דין משה קורמן | רישום מקרקעין , דיני מקרקעין , מיסוי מקרקעיןאודות מחבר המאמר:

עורך דין משה קורמן | רישום מקרקעין , דיני מקרקעין , מיסוי מקרקעיןדירוג המאמר: לא דורג עדיין

תגובות למאמר מינוי אפוטרופוס תגובות למאמר מינוי אפוטרופוס

עד כה לא נרשמו כל תגובות למאמר מינוי אפוטרופוס. רוצה להיות הראשון?

הוספת תגובה חדשה


שם מלא:


כתובת דוא"ל:


תוכן התגובה

הקלידו את הקוד שבתמונה

Visual CAPTCHA


מאמרים נוספים בנושא חוק ומשפט

מי צריך משרד חקירות?
הפעולות המתבקשות שמבצע כונס נכסים
עורך דין גירושין
פורטל Sanegorit- קבלת זימון למשפט תעבורה – מה לעשות?
פורטל LAWFIND- שלל עצות זהב למכירת דירה
נוטריון על תפקידיו
פתרונות ומענות לנהיגה בשכרות
עבירות צבאיות בצבא - עורך דין צבאי
מהי ההגדרה להטרדת עד
חקירה פרונטאלית
בית משפט לתעבורה נסעתם בכביש ונעצרתם על ידי שוטר, ישנה אפשרות שתזומנו לבית משפט לתעבורה. זימון לבית משפט לתעבורה יכול להתקבל על ביצוע של כמעט כל עבירה ועליכם להיות מוכנים לכך ולהיערך בהתאם. מהו בית משפט לתעבורה? בית משפט לתעבורה עוסק במגוון נושאים הקשור
ד"ר אורי עצמון- מקבץ האינטרסים המוגנים על ידי חוק החוזים הישראל
עו"ד דנה תדמור- מה דינו של שליח שנשלח ע"י משלחו לקנות סחורה, ושהחליט לבסוף לקנות את אותה לעצמו?
איך חוקר פרטי בודק שאין האזנות סתר?
נהיגה בשכרות – אופן הבדיקה

הנך נמצא כאן: מינוי אפוטרופוס.

פרסם את מאמריך באתר! פרסם את מאמריך באתר!
תהנה מחשיפה מקצועית בחינם ואפשר לאלפי גולשים פוטנציאליים להיחשף לדעותיך.
פרסם מאמר.