אתר מאמרים
מעגל הכותבים אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!

דלקת בדרכי השתן ובנרתיק: כיצד להימנע מכך

 

דלקת בדרכי השתן ובנרתיק: כיצד להימנע מכך

אישה יקרה,

דלקת בדרכי השתן ובנרתיק הן הדלקות השכיחות ביותר בקרב נשים. דלקות אלו יכולולת להגרם ע"י מחוללים שונים כמו חיידקים, וירוסים או פטריות. הטיפול בדלקת בדרכי השתן הינו שונה מאשר זו של דלקת בנרתיק ועל כן חשוב להבחין בניהן.

דלקת בדרכי השתן: כמחצית מהנשים יעברו זיהום זה לפחות פעם אחת במהלך חייהן. הדלקת יכולה להתבטא בצריבה במתן שתן, תכיפות ודחיפות במתן שתן, רגישות בבטן התחתונה ושתן דמי.

דלקת בדרכי השתן נגרמת בד"כ עקב כניסה של חיידקים מאיזור פי הטבעת (איזור שבאופן טבעי קיימים בו חיידקים) לתוך השופכה (הצינור המוביל לשלפוחית שתן) ומשם לשלפוחית השתן עצמה וגרימת הדלקת.

מצבים שתורמים להתפתחות הדלקת: קיום יחסי מין, ניגוב לאחר מתן שתן מלמטה למעלה (מאיזור פי הטבעת לאיזור הבטן), שתייה בכמות מעטה שמובילה לכמות שתן קטנה.

דלקת בדרכי השתן אינה מדבקת ואינה עוברת מאדם לאדם. בניגוד לדעה הרווחת לא ניתן להדבק בדלקת עקב "ישיבה על משטח קר" ו/או משירותים לא נקיים.

כיצד ניתן למנוע את הדלקת בדרכי השתן?

א.      הקפידי על שתייה מרובה. ככל שתשתי יותר ותתני יותר שתן במהלך היום, כך הסיכוי של החיידקים לשרוד בתוך השלפוחית הינו קטן (הם נשטפים החוצה לפני שהם מספיקים לגרום לדלקת). אם השתן בהיר ולבן סימן ששתית מספיק, שתן צהוב מעיד על כך שאינך שותה מספיק.

ב.      יש להקפיד על ניגוב האיזור לאחר הליכה לשירותים מלמעלה כלפי מטה (מכיוון הבטן לכיוון הישבן) ולא הפוך. כך נמנע מהחיידקים של איזור פי הטבעת לעלות כלפי מעלה ולהיכנס לשלפוחית.

ג.       רצוי לתת שתן לאחר כל קיום מגע מיני, על מנת להוציא את החיידקים שהצליחו להכנס לתוך השלפוחית במהלך קיום ביחסי מין.

ד.      שתייה של מיץ חמוציות הוכחה במחקרים כעוזרת במניעה של דלקת בדרכי השתן.

חשוב לדעת כי פעמים רבות ישנו בלבול בין דלקת בדרכי השתן לבין דלקת בנרתיק אצל האישה.

דלקת בנרתיק מתבטאת לרוב בגרד ובשינוי של הפרשות מהנרתיק. לעיתים מתווסף לכך גם צריבה במתן שתן עקב גירוי של השלפוחית (ללא דלקת בשלפוחית עצמה).

תנאי החום והלחות שבהן אתן נמצאות במהלך היום הן כר פורה להתפחות של דלקת בנרתיק ועל כך יש להקפיד על מס' אמצעים בכדי למנות התפתחות של דלקת בנרתיק:

א.      יש להעדיף לבישה של תחתוני כותנה שמאפשרים אוורור טוב יותר של איזור הנרתיק.

ב.      עדיף לא להשתמש בתחתונית שחוסמת את האוויר ומגבירה את החום והלחות באיזור.

ג.       אין לנקות את האיזור יותר מפעם אחת ביום עם סבון (מייבש את העור באיזור וגורם לגירוי).

 

     בכל מקרה של הופעת הסיפטומים כפי שתוארו לעיל יש לפנות לרופא לקבלת טיפול. גם דלקת בדרכי השתן וגם דלקת בנרתיק מטופלים בד"כ בקלות ע"י תרופות הנמצאות בכל בית מרקחת. טיפול מהיר ובזמן ימנע הסתבכות של הדלקת ויאפשר החלמה מהירה.


אודות מחבר המאמר

מי הם אבות המזון? ולמה זה הדבר הכי חשוב שאתה צריך לדעת על תזונה?

 

דרושים בתחום הכתיבה | תנאי שימוש ומדיניות פרטיות | תוכן המפרסמים באתר מופץ ברשיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות של Creative Common License.
כל הזכויות שמורות © Circle.co.il 2009-2012 - מאמרים להפצה חופשית מאת מעגל הכותבים.