אתר מאמרים
מעגל הכותבים אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!

ראש השנה: תאריך החג, משמעותו בארץ ומחוצה לה

 

 

ראש השנה הוא הראשון בין חגי השנה היהודית.על פי התורה קיימות שתי מסגרות למניין הזמנים. לפי שיטה אחת, תחילת השנה היא בחודש ניסן, כפי שנאמר בספר שמות "החודש הזה לכם ראש חודשים, ראשון הוא לכם לחודשי השנה."לפי השיטה השנייה, קשורה השנה במחזור החקלאי השנתי, המתחיל בסתיו, בחודש תשרי.שני החודשים הללו כמו מתחרים זה בזה מי יעמוד בראש. לכאורה אכן טבעי היה שהשנה תתחיל בחודש ניסן. חודש זה הוא ראש לחודשי השנה, הוא מציין את התחלת שנת הטבע עם בוא האביב, ובחודש זה יצאו ישראל ממצרים והפכו לעם בן-חורין. אולם כאשר נכנס עם ישראל לארץ ישראל והתיישב על אדמתו, קבעו החכמים את ראש השנה באחד בתשרי, הוא עונת האסיף

 

ראש השנה מעצם טבעו הוא חג בעל מסר כפול: ציון ראשית השנה החדשה וסיום השנה החולפת.

בראש לשנה החדשה נחוג החג בתפילות ובבקשות, שהשנה החדשה תביא לנו בריאות ושלום ובשורות טובות.כיום המציין את סיום השנה, ראש השנה הוא יום הדין, שבו דן האלוהים את ברואי העולם וקובע את גורלם. זהו יום של חשבון נפש, של אדם עם עצמו, של אדם עם חברו ושל אדם עם אלוהיו. ביום זה מסכם אדם לעצמו את מעשיו במהלך השנה החולפת ומתכנן את צעדיו לקראת השנה החדשה. אולם למרות חומרת היום, שגורלות נקבעים בו, אין האדם נותן לאווירת הדין והאימה להשתלט עליו, והוא מקפיד לקיים מנהגי חג: לבוש נאה, תפילות וסעודות חגיגיות.

קידוש החודש

בימי בית שני נהגו לקדש את החודש על פי שני עדים, אשר העידו כי ראו את התחדשות הלבנה. לאחר שאושרו דברי העדים, הכריז ראש בית-הדין הגדול – הוא הסנהדרין – שישב בירושלים: "מקודש!" וכל העם קרא אחריו: "מקודש! מקודש!" לאחר קידוש החודש יצאו שליחים מירושלים לכל קהילות ישראל בעולם להודיע להם על התאריך המדויק שבו נתקדש החודש ועל פיו יש לחגוג את חגי ישראל.

 

בגלל הקשיים בדרך יש שנשתהו השליחים בדרכם ולא תמיד הגיעו לארצות רחוקות בזמן. הנוהג היה  שבגלויות יחוגו כל חג שני ימים במקום יום אחד הכתוב בתורה. יום נוסף זה נקרא "יום טוב של גלויות". עד היום חוגגים בגולה את פסח שמונה ימים, את שבועות שני ימים ואת סוכות תשעה ימים. רק את יום הכיפורים חוגגים יום אחד מחמת הקושי של האדם לעמוד בצום של כחמישים שעות רצופות.

 

את ראש השנה חוגגים שני ימים בגולה וגם בארץ ישראל, משום שאפילו בירושלים לא ידעו אם תראה הלבנה בהתחדשותה בתום עשרים ותשעה יום של חודש אלול או בתום שלושים יום.


אודות מחבר המאמר

ראש השנה 2011 במיני ישראל-חג מתוק במיוחד!

דרושים בתחום הכתיבה | תנאי שימוש ומדיניות פרטיות | תוכן המפרסמים באתר מופץ ברשיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות של Creative Common License.
כל הזכויות שמורות © Circle.co.il 2009-2012 - מאמרים להפצה חופשית מאת מעגל הכותבים.