אתר מאמרים
מעגל הכותבים אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!

אמנות יהודית – החיפוש אחר הרוחניות שמאחורי החומר

אומנות היא תחום המאפיין את בני האדם באשר הם, מאז ומעולם, החל מאנשי המערות הקדומים ועד לעת המודרנית. כך, גם כל עם, לאום או דת מתאפיינים בסגנונות האומנות הייחודיים שלה, וכך כמובן גם אחת הדתות הוותיקות והעשירות ביותר מבחינה תרבותית – היהדות.

כך, אומנות יהודית הייתה קיימת עוד מהעת העתיקה, וכמובן שהיא קיימת ביתר שאת גם כיום. בעוד לא ניתן בדרך כלל להביא תיאורים מלאים ומפורטים של רצף האומנות היהודית לאורך כל אלפי השנים האחרונות, כן ניתן למצוא תיעודים רבים לאומנות היהודית בעת העתיקה, תקופות בתי המקדש וכד'.

 

כאמור, גם כיום קיימת אמנות יהודית רבה, בין אם בישראל או שבמדינות אחרות, אומנות בעלת אופי יהודי מובהק, אשר עוסקת בין השאר בסוגיות תיאולוגיות עמוקות, דוגמת חיפוש הרוחניות ורוח האלוהות שמאחורי החומר. הרי על פי היהדות (ומרבית הדתות האחרות), ניצוץ אלוהי קיים בכל דבר ודבר בעולם שלנו, גם בחומר לסוגיו השונים. אומנים יהודים רבים מנסים מאז העת העתיקה ועד ימינו אנו  לבטא את חיפושם (או חיפוש העם היהודי באופן כללי) אחר הרוחניות שמאחורי החומר עימו אנו עובדים וחיים מדי יום.

אומנות יהודית מפוארת ניתן למצוא לרוב בבתי כנסת ומקומות פולחן שונים, כאשר בתי המקדש בעת העתיקה היוו כמובן בית ליצירות אומנות מפוארות ומהודרות רבות, כיאה למקום קדוש וחשוב כל כך. עד היום ניתן למצוא אומנות יהודית עמוקה ומרתקת בבתי כנסת רבים, בישראל ובמדינות רבות בכל רחבי העולם. כמובן שגם במרבית הבתים היהודים המסורתיים בעולם ניתן למצוא פרטי אמנות רבים כחפצים, תמונות על הקירות או  אפילו כשהם כרוכים באלבום דיגיטלי כזה או אחר.

 

כמובן שישנו קושי מסוים בהגדרת "אומנות יהודית" – האם כל יצירה של כל אומן יהודי נחשבת כ"אומנות יהודית"? האם רק יצירות אשר עוסקות ישירות בערכים המזוהים עם התרבות והדת היהודית זכאיות להיקרא כיצירות של אומנות יהודית?

כמובן שכל אחד וההגדרה שלו, אך נראה כי ההגדרה השנייה שהבאנו כאן (יצירות העוסקות בערכים ובתרבות היהודית) מתאימה יותר מבחינתם של מרבית האנשים. לא כל יצירה של כל אומן אשר הינו יהודי הינה בהכרח אומנות הקשורה ליהדות. רק מודעותם של האומנים ליהדותם והכנסתה של ידיעה והכרה זו לתוך יצירותיהם, הופכת את אותן יצירות ליצירות של אומנות יהודית...


אודות מחבר המאמר

עומר ניסן

דרושים בתחום הכתיבה | תנאי שימוש ומדיניות פרטיות | תוכן המפרסמים באתר מופץ ברשיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות של Creative Common License.
כל הזכויות שמורות © Circle.co.il 2009-2012 - מאמרים להפצה חופשית מאת מעגל הכותבים.