אתר מאמרים
מעגל הכותבים אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!

פרמטרים להשוואת בתי השקעות

רבים מאזרחי ישראל בוחרים להשקיע כיום את כספם בשוק ההון באמצעות בתי השקעות. אך בטרם בחירה בבית ההשקעות הספציפי מומלץ לערוך סקר שוק והשוואה בין בתי ההשקעות השונים המצויים בענף. ישנם מספר מדדים ופרמטרים להשוואה כאשר ראשית עליכם לחשוב מהו אפיק ההשקעה המועדף בעיניכם ובהתאם לבחור את בית ההשקעות שזוהי תחום התמחותו. ישנם בתי השקעות שמשקיעים בעיקר במניות, ישנם אחרים שמתמקדים באגרות חוב, ישנם כאלו שעוסקים במסחר בחו"ל בלבד, אחרים בארץ ואחרים משלבים, כל האפשרויות פתוחות לבחירתכם.

כעת תבדקו מיהו מנהל ההשקעות האישי המופקד על ניהול תיקים מטעם בית ההשקעות. מהו ניסונו בפועל, האם מדובר באדם מנוסה או במישהו שבא להתגלש על חשבונכם, האם מדובר בצוות המונה מספר אנשים או רק איש אחד, האם אנשי הצוות קבועים או ישנה תחלופה, האם ניהול תיקים נעשה בהתאמה אישית או אתם פשוט בוחרים באחד מהמסלולים הקיימים.

כמובן שהייחודיות הטמונה בבתי השקעות הינה בעובדה שבונים עבורכם תיק השקעות אישי, ניהול תיקים באופן אישי הוא סימן היכר של בתי השקעות המכבדים עצמם, ואז נשאלת השאלה כיצד נעשה ניהול תיקים בפועל ואיך נבנה תיק ההשקעות. האם נעשית פגישה ראשונית אישית בארבע עיניים או יותר. האם עליכם למלא פשוט שאלון או שילוב של השניים. האם נבדקים מספר פרמטרים ובהתאם נבנה תיק ההשקעות כדוגמת טווח ההשקעה, נזילות ההשקעה, מצב משפחתי, מצב כלכלי ועוד. הרי בתי השקעות מתעסקים עם חברות ציבוריות, פרטיות, גופים מוסדיים וכמובן אנשים פרטיים וחשוב להתאים את ניהול התיקים באופן המיטבי למשקיע עצמו. כל אדם הוא עולם ומלואו וכך צריך להיות היחס כלפיו.

לאחר בניית תיק ההשקעות, בדקו איך נעשה ניהול התיקים בפועל, האם ישנה שקיפות כלפי הליך רכישת ניירות הערך, האם באפשרותכם לעקוב און ליין באמצעות מערכות בתי ההשקעות אחר תיק השקעותיכם. האם אתם מקבלים דיווחים שוטפים לביתכם או לדואר האלקטרוני שברשותכם. כיצד מתנהל הקשר הישיר עם מנהל ההשקעות? האם בטלפון? האם באמצעות המייל? האם הזמינות היא מיידית או שצריך להתחיל לחפש את הבן אדם.

כמו כן בדקו כיצד מתקבלות ההחלטות הנוגעות לניהול תיקים אישי, מי קובע את מדיניות בתי ההשקעות. האם מדובר בניחוש מושכל או בעבודת מחקר רצינית ומקדימה הנעשית על ידי מחלקת מחקר מקצועית ומנוסה, בה חברים אנליסטים, מנהלי השקעות, רואי חשבון ושאר מומחים שמטרתם לנתח את פני שוק ההון והמגמות הצפויות ובהתאם להמליץ על אפיקי ההשקעה הרצויים.

נתון נוסף שעליכם לקחת בשיקול הינו הביצועים של בתי ההשקעות, אמנם מדובר על ביצועי עבר ואין דבר מבטיח את העתיד, אך הדבר יכול לתת כיוון לצורת עבודתו של בית ההשקעות במיוחד בעיתות משבר ושפל. מה היו ביצועי בתי ההשקעות בתקופות שיא או שפל, האם בהתאם לשאר בתי ההשקעות או נמוך או גבוה מהממוצע. מומלץ לבדוק את הביצועים בפריסה רב שנתית על פני מספר שנים, לשם קבלת תמונה מאוזנת ונכונה ככל האפשר. 

ולסיום כמובן ישנה העלות, דמי הניהול בעבור ניהול תיקים באופן אישי, אולם דמי הניהול אינם הפרמטר הקובע אלא רק שיקול נוסף, לעיתים עדיף לשלם יותר ולקבל תשואה גבוהה בהתאם, הכל נתון לשיקולכם האישי.


אודות מחבר המאמר

בני אלון

דרושים בתחום הכתיבה | תנאי שימוש ומדיניות פרטיות | תוכן המפרסמים באתר מופץ ברשיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות של Creative Common License.
כל הזכויות שמורות © Circle.co.il 2009-2012 - מאמרים להפצה חופשית מאת מעגל הכותבים.