מעצב גראפי – איש מקצוע חשוב

בחירת מעצב גראפי עבור אתר אינטרנט מעוצב היא החלטה קריטית – ועליה יכול לקום וליפול עסק שלם. היות ועיצוב גראפי לאתר של עסק מהווה את הפנים של העסק, עסק שאינו מיוצג בצורה נאמנה, או שהאתר אינו מעביר לגולש את האופי של העסק – פשוט לא יצליח להתרומם.ישנם גורמים רבים שיש לבחון לעומק כשבוחרים מעצב גראפי עבור אתר עסקי. במסגרת מאמר זה, נסקור חלק מאותם גורמים וניתן לבעל העסק כלים שבאמצעותם יוכל לאמוד את יכולותיו של המעצב הנבחר.מעצב גראפי – הכשרה וניסיון

מקצוע העיצוב הגראפי הינו מקצוע שנלמד בצורה מסודרת במכללות ובתי ספר ייעודיים. קיימים מגוון קורסים ומסלולים, חלקם כלליים מאוד (מדגישים את תולדות העיצוב וטכניקות כלליות) ואחרים פרטניים ומדגישים אלמנטים ספציפיים ביותר (דוגמת תלת מימד).בעת בחירת מעצב גראפי, יש לבחון את ידיעותיו ולהתעניין בהכשרתו המקצועית – וחשוב מכך: לוודא שידיעותיו רלוונטיות. מומחה לתלת מימד יכול להיות אדם שיתרום עושר גראפי רב לאתר במידה והוא עוסק בעיצוב אתרי אינטרנט, או חסר חשיבות לפרוייקט אם ידיעותיו סובבות יצירת סרטוני אנימציה בלבד.בנוסף לכך, חשוב לבחון היטב את תיק העבודות של המעצב, כדי לראות אם סגנונו מתאים לרוח העסק ויש לו ניסיון בתחומים הספציפיים החשובים לבעל העסק.על אף האמור, חשוב לזכור כי הכשרה אינה מהווה תנאי למקצועיות: ישנם מעצבים רבים שלא למדו את התחום בצורה מקצועית, אך מכירים את השוק בצורה יוצאת מן הכלל – כשם שיש צלמים בעלי כישרון רב, שאינם למדו צילום במסגרת מקצועית כלשהי.

מעצב גראפי – דרישות מקצועיות

לאחר שמצאנו מעצב גראפי שסגנונו מתאים לנו, הדבר הבא לבחון הוא התאמתו המקצועית לפרוייקט. אמנם תעודה על הקיר מהווה עדות להכשרתו של המעצב, אך כשם שאנשים שונים איש מרעהו, גם למעצבי אתרי אינטרנט יש תחומי התמחות ספציפיים בהם הם חזקים ותחומים בהם אין להם ניסיון רב. לשם הדוגמא – יש מומחים לתוכנת הפלאש שיציעו גלריות וכותרות מרהיבות, בעוד שאחרים התנסו רבות ביצירת חנויות וירטואליות...אם בונים אתר – ודאו שהמעצב ביצע בניית אתרים והוא מבין את הדגשים הייחודיים לתחום זה.בעת בחירת מעצב גראפי – חשוב לוודא כי הוא ידע לתת ביטוי נאמן לתחום העיסוק הספציפי של העסק. בקשו לבחון עבודות קודמות של המעצב או הסטודיו והתעניינו באתרים קודמים מתחומים דומים, כדי לבחון את יכולת המעצב להעביר את רוח הדברים. אל תחששו לשוחח עם לקוחות המעצב ישירות – תוכלו לשמוע ממקור ראשון על אופי העבודה.

מעצב גראפי – הכרת השוק

בעולם העיצוב המודרני, על מעצב להיות בקיא בתחומים הסובבים את תחום עבודתו המיידי. אין זה מספיק לדעת לעצב סקיצה יפה או עיצוב מושך – מעצב אתרים חייב לדעת לתרגם את הרעיון שמאחורי העסק לתצוגה חזותית, ולתרגם את התצוגה החזותית לאתר פעיל.כאדם האחראי במידה רבה להצלחת העסק, ודאו כי המעצב הגראפי מכיר את השוק אליו העסק נכנס בעולם האינטרנט (להבדיל מהעולם המוחשי) – או לכל הפחות יכול ללמוד אותו כדי להעביר את המסר. לא משנה מהו השירות שהעסק מציע, גם אם מדובר במשרד עריכת דין יוקרתי וגם אם מדובר בשרברב מקומי – על המעצב לדעת (או ללמוד) כיצד להעביר את הרעיון שעומד מאחורי העסק ויתרונותיו היחסיים בצורה הטובה ביותר.חשוב לזכור כי לאינטרנט ישנם חוקים משלו. אם במציאות בעל העסק המצליח הוא זה בעל כמות ההמלצות הגדולה ביותר – לדוגמא – הרי שבאינטרנט מרבית הגולשים יבחרו דווקא בזה שמופיע בצמרת תוצאות החיפוש (הרעיון מאחורי קידום אתרים עוסק בשיפור מצב זה עבור מי שאינו בצמרת התוצאות...), לכן ניתן להגיד בבטחה שהחוקים פה שונים במידה מסויימת מאלו המוכרים לבעל העסק מ"העולם האמיתי".על כן, כשרונו של המעצב יתבטא ביכולתו לשלב את תפיסת העולם של בעל העסק עם הדרישות השונות שמציב האינטרנט וגולשיו הרבים. סמכו על מעצב שמכיר את השוק, גם אם מושגיו אינם מוכרים לכם – ייתכן ותובנותיו שצבר מנסיונו יוכלו לספק פרספקטיבה חדשה לפעילות האינטרנטית העתידית של העסק.

מעצב גראפי – תקשורת

גורם חשוב נוסף הוא הפן האישי. כלומר, טיב התקשורת בין נותן השירות (המעצב) ללקוח (בעל העסק).חשוב מאוד לשים לב שהמעצב העוסק בבניית האתר "משדר על אותו גל" עם הלקוח. תורת היחסים הבין-אישיים היא סבוכה וכוללת גורמים רבים - שחלקם אינם רלוונטיים לפעילות עסקית, שכן איש המקצוע לא נדרש לפתח יחסי חברות עם הלקוח כדי לספק מוצר איכותי.מאידך, חשוב לשים לב שקיימת הבנה והסכמה בתחומים הבסיסיים ביותר ובהנחות היסוד השונות – בלי יישור קו זה, ייתכן שהלקוח לא יוכל להסביר את רצונותיו בצורה מלאה, והמעצב לא יוכל לספק את האתר האיכותי אותו הוא נדרש לספק.ודאו שאיש המקצוע מבין אתכם. אל תדלגו על שלב זה או תמעיטו בערכו – ככל שהבנתו של המעצב הגראפי את הפידבק שמסופק לו עולה, כך הוא יוכל להתאים את האתר לדרישותיכם טוב יותר.

מעצב גראפי – לסיכום

נוכחנו לראות שחשיבותו של המעצב הגראפי להצלחת העסק היא רבה: הוא האדם אותו שוכרים כדי להעביר את מהות העסק לתוך אתר האינטרנט של העסק בצורה הטובה ביותר. לכן, רצוי לוודא שהמעצב בעל הכשרה מספקת, מכיר את השוק, בעל תיק עבודות משמעותי והתקשורת עמו תקינה. קיום תנאים אלו ואחרים שפורטו מהווה את התנאי לשיתוף פעולה מוצלח בין המעצב לבין בעל העסק – כי עבודה המתבצעת בצורה משותפת וכוללת עבודת צוות בה כל צד תורם לתמונה הכללית, תהא בהכרח מוצלחת יותר. זכרו שמטרתכם משותפת – ליצור אתר שישרת את בעליו בצורה הטובה ביותר. גם מטרות המשנה דומות ומשלימות אחת את השניה: בעל העסק רוצה אתר מוצלח והמעצב מעוניין בלקוח מרוצה, לכן חיבור טוב בין השניים יביא את האתר לנקודת פתיחה מתקדמת יותר.


אודות מחבר המאמר

LoadSEO - חברת מתמחה בתחום קידום אתרים באינטרנט. מתמחים באופטמיזציה OnSite ובתהליכי קידום בגוגל. לפרטים אנא צרו קשר טלפוני במספר: 08-6466820 או בכתובת הדואר Info@LoadSEO.co.il