אתר מאמרים
מעגל הכותבים אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!

עיקולים – כל מה שכדאי לדעת עליהם

ההוצאה לפועל פועלת במגוון מישורים שונים. עיקולים, הוא אחד ההליכים בהם נוקטת. במקרים בהם חייב איננו משלם את חובותיו, בין אם כי בוחר להתעלם מהם ובין אם כי איננו מסוגל להסדירם מבחינה כלכלית, נכנסת ההוצאה לפועל אל התמונה. העיקולים, הנעשים במסגרת הליך של כינוס נכסים, נחשבים הצעד הראשון, בו יכול לפעול הזוכה אל מול החייב, שאיננו משלם את חובו.

סוגי העיקולים האפשריים

קיימים מספר סוגים של עיקולים, שיכולים להתבצע במסגרת הליך של כינוס נכסים. הסוג הראשון של העיקולים יכול להיות עיקול של מיטלטלין. במקרים רבים מדובר בעיקול הרכב, הרהוט בבית החייב, מכשירי החשמל השונים שברשותו וכדומה. סוג נוסף של עיקול הוא עיקל מקרקעין. במקרים בהם ברשותו של החייב מקרקעין, ניתן לבצע הליך זה על המקרקעין שברשותו. הסוג השלישי של העיקולים הוא עיקול המשכורת. במידה ובוחרים באפשרות זו, ניתן לעקל את המשכורת, אולם רק חלק מסוים שבה, שכן יש להשאיר חלק ממנה לחייב על מנת לאפשר לו להמשיך ולהתקיים.

מה אסור לעקל

כאמור, אמנם ניתן לעקל את משכורתו של החייב שאיננו מסדיר את חובותיו, אולם יש להשאיר חלק ממנה ברשותו, ולכן עיקול מוחלט של כל המשכורת הרי שאיננו אפשרי. גם במקרים בהם הוחלט על עיקול מיטלטלין, ישנם כמה מיטלטלין שלא ניתן לעקל, שכן אלה הכרחיים גם הם להמשך קיומו של החייב. כמו, למשל, בגדים, כלי מיטה, כלי מטבח, ציוד עבודה, מזון (כמות המספיקה לתקופה של 30 יום) ואפילו חיות מחמד.

פנייה לביטול העיקול והסדרת החובות

רק לאחר שהוסדר או הוסדרו חובותיו של החייב, יבוטל העיקול שהוצא לפועל. בין אם בחר החייב להסדיר את חובותיו באופן עצמאי ובין אם נמכרו המיטלטלין שעוקלו ובסכום שנתקבל מהם הוסדר החוב, רק אז, יבוטל העיקול על ידי ההוצאה לפועל ושאר המיטלטלין שעוקלו יוחזרו לחייב. בעזרת עורכי דין מקצועיים, המתמחים בתחום זה, ניתן להסדיר ולהתמודד עם הליכים אלה באופן הנכון והבטוח ביותר. פנייה אליהם בהקדם, עשויה לעזור להתמודד עם מצב זה, שאיננו פשוט לכל הצדדים המעורבים בו. 


אודות מחבר המאמר

servula - אודות כותב המאמר:

 

Servula היא פלטפורמה ייחודית למקדמי אתרים,  דרכה ניתן לקנות שירותים איכותיים שמתבצעים ידנית על ידי פרילנסרים. אנחנו כותבים תוכן איכותי, מפיצים אותו באתרי מאמרים ולבסוף מחזקים אותו עם סימניות חברתיות (וזו רק דוגמא לשירות אחד).

דרושים בתחום הכתיבה | תנאי שימוש ומדיניות פרטיות | תוכן המפרסמים באתר מופץ ברשיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות של Creative Common License.
כל הזכויות שמורות © Circle.co.il 2009-2012 - מאמרים להפצה חופשית מאת מעגל הכותבים.