אנרגיה סולארית

קצת מטרידה המחשבה על כך שכולנו מכורים לחומר. מטרידה, אך לא יכולה להיות מציאותית ממנה. הכוונה היא לזהב השחור הלא הוא הנפט, דלק המאובנים שמניע את הגלגלים שלנו, מטיס את המטוסים שלנו ומספק את החשמל עבור רשת החשמל הארצית שלנו. בלעדיו, היינו חוזרים תוך שניות לימי הביניים החשוכים. אזרחים רבים לא מודעים לכך, אבל לא ירחק היום ובאמת נהיה בלעדיו, המטרה היא – לא להיות חשוכים. ועל מה אנחנו מדברים בדיוק? ובכן, המשיכו לקרוא בעיון.

אנרגיה סולארית, למה היא עדיין לא כאן?

מקור האנרגיה השופע ביותר שניתן לכולם ובחינם הוא השמש, או יותר נכון הקרינה האלקטרומגנטית שמגיעה ממנה. באופן עקרוני השמש מספקת לנו יותר אנרגיה ממה שנוכל לצרוך, אבל אנרגיה סולארית עדיין לא מניעה את הרכבים שלנו והרוב המוחלט של הבתים בארץ עדיין מחוברים לרשת החשמל הארצית. אז מה קורה שם בדיוק? ובכן, כמו תמיד האצבע המאשימה צריכה להיות מופנית כלפי הטכנולוגיה. כיום על מנת להפיק אנרגיה סולארית יש להשקיע פי ארבע יותר כסף מאשר כדי להפיק אנרגיה בעזרת דלק מאובנים. מלבד זאת, בתנאי חושך ועננות, לא ניתן להפיק אנרגיה סולארית.

חשוב לציין שבתחום של אנרגיה סולארית מדינת ישראל היא אחת המדינות המתקדמות בעולם. מפר מכוני מחקר פועלים בארץ כמו גם לא מעט חברות פרטיות ובעזרת השם מדובר רק בעניין של זמן עד שהבשורה הגדולה בתחום תצא מציון. בטקסט זה רצינו לסרוק בפניכם מספר שיטות מרכזיות שעושים בהן שימוש בתחום של אנרגיה סולארית בימינו.

דוד שמש - על פי חוק, בכל בית חדש שנבנה בישראל יש להתקין דוד שמש. כיום קרוב למאה אחוז מהבתים בישראל מצוידים בדוד שמש, אך עם כל הכבוד לכך, מדובר על חיסכון של שלושה עד ארבעה אחוזים מסך התצרוכת הכללית בלבד.

תא פוטו וולטאי - מדובר במתקן שמסוגל להמיר את אנרגיית השמש לאנרגיה חשמלית. אתם מכירים את הטכנולוגיה ממחשבוני הכיס, משעונים מסוימים ואף ממטענים מסוימים של סוללות. בארץ ישנם תאים כאלו באזורי ספר מעל עמודי תאורה. מחירי הפאנלים הסולאריים גבוה מאוד עדיין ונצילות האנרגיה נמוכה מאוד. למרות זאת, התקווה הגדולה של התחום היא במזעור התאים ובהוזלת העלויות.

טורבינה סולארית – מספר חברות ישראליות מתמחות בתחום בשנים האחרונות. מתקנים אלה ממירים את הקרינה של השמש לקיטור ונחשבים להבטחה הגדולה של התחום.

קצרה היריעה מלהכיל את כל סוגי הטכנולוגיות שעושות שימוש באותה אנרגיה סולארית אך באופן עקרוני – העיקרון שעומד בבסיסן זהה – שימוש במקור האנרגיה השופע ביותר בכדור הארץ על מנת להיפטר מהתלות בנפט. וברשותכם נביא כעת את הציטוט של חתן פרס נובל לכימיה לשנת 1998, פרופסור וולטר קוהן – "קרינת השמש שנופלת על כדור הארץ בשעה אחת יכולה להספיק לכל התצרוכת השנתית של כל האנושות". וכמו שאומרים – בהצלחה לכולנו.

 


אודות מחבר המאמר

טל י. ז.