אתר מאמרים
מעגל הכותבים אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!

היער המסתורי - טיול ביער חורשים

לא רחוק מכפר סבא מתחבא יער חורשים. כמעט ולא מטיילים בו, לא מאוד מוכר, אך מרהיב. האורנים צבועים ירוק, הרקפות פורחות בינות לסלעים ממש כמו בשיר, וריח הנרקיסים מורגש באוויר.

יער חורשים נמצא על גבעה למרגלות השומרון, ומסביב ליער נוף מקסים. ניתן לראות מכאן את קו החוף, מגוש דן ועד ארובות חדרה, ובמזרח כפרים ערביים מציצים מעברה הרחוק של חומת ההפרדה. סביבנו הישובים מתן, אורנית, נירית וקיבוץ חורשים. מתחתינו נחל קנה החובר לירקון. 

כל עונה והצבע שלה

סוף ינואר הוא עונת "הגל הצהוב" בפריחה. עכשיו הזמן לסביונים, לציפורני החתול, לחמציצים ולקידה השעירה, לחרציות ולחרדל השדה. הגל הקרוב הוא "הגל הלבן" של הכרכומים והשקדיות, ועוד כמה שבועות ניתן יהיה לראות את "הגל האדום" של הכלניות, הפרגים והנוריות.

בעבר היה אזור זה מיושב, ויש עדיין אפשרות לגלות כאן עתיקות, גתות למדרך יין חצובות בסלע, בורות מים ומבנים עתיקים. בראש הגבעה מבנה ערבי מקומי,ולידו מתנשא מגדל תצפית של קק"ל. על הגבעה שנמצאת ממש על ידו שרידי חירבת זכור, פה גרו בתקופת התנ"ך שבט מנשה, שאבד עם כיבוש הממלכה על ידי אשור והגליית עשרת השבטים. משפחתו של סרן חזי ספיר שנהרגבפיגוע ברצועת עזה הקימה לזכרו כאן חניון ומתקני פיקניק.   

באפשרותכם לטייל ביער ברגל, רכובים על אופניים או על גבי סוסים, לנהוג ברכבי שטח וליהנות מפיקניק משפחתי בחניונים הרבים והמגוונים שבו. היער שממוקם במרכז הארץ בסמיכות ליישובים כפריים וחקלאיים ולא רחוק מערים גדולות, הופכת אותו ליעד תיירותי מבוקש ופעיל.

פארק האופניים ביער, פותח בזכות המשוגעים לענין, אשר השקיעו עבודה רבה על בלימוד השטח, סימון השבילים, עידור וגיזום לפי הדרישות, והתוצאה - פארק לתפארת ולרווחת רוכבי השרון הצמאים לאזורי רכיבה קרובים. בתוך היער ישנם שבילים סלעיים מאוד לא מלוטשים, שאינם חלקים, ובסך הכול נדרשת השקעה ועבודה רבה לאורך כל הדרך.

ביער אפשר למצוא שפע של חניוני פיקניק, בהם מתקני משחק לילדים ושולחנות פינג פונג מאבן (בחניון אורנית), שגורמים לטיול בו למהנה במיוחד.  

פרחים, שדות, מטעים - חגיגה צבעונית

חלק מהיער ניטע על ידי הקרן הקיימת לישראל בשנות ה-50 של המאה הקודמת והוא מבורך במשאבי טבע ונוף מרהיבים. ביער עצי אורן וברוש ובחלקו הוא מכוסה בצמחיית בר עשירה. בימים אלה תוכלו לטייל וראות ברקפות המסתתרות בין הטרשים ובמדרונות הסלעים. יש גם ביער גתות, בורות מים ומבנים עתיקים. בין קיבוץ חורשים לכפר ברא יש מטעי זיתים המטופלים בחלקם על ידי קרן קימת לישראל וחלקם כמטעים פרטיים על ידי תושבי הכפר.

נחל קנה מותיר את רישומו על נוף הגבעות, ביוצרו תוואי קניוני העובר במרכז היער . ליד המישור תוואי הנחל מתרחב, ויוצר שורות של מטעים. בעוברו במישור הוא מטשטש את ציר הנחל, בייחוד במקומות שבהם הוא משתלב עם השדה החקלאי.

קק"ל למען שימור היערות

בלב היער ישנו מגדל תצפית אש למקרה שתפרוץ שריפה ביער. היות וקצה המגדל נמצא בגובה רב, אפשר לראות ממנו נוף מקסים של הרי שומרון ומישור החוף.לפני שנים רבות נזעקו נציגי הישובים באזור וגייסו אלפי מתנדבים ותושבים למאבק ציבורי על מנת להגן על היער מפני תכניות בינוי. סיוע הגופים הירוקים, המשרד לאיכות הסביבה וקק"ל הוחלט לתחום את כל שטח היער כאזור המיועד לשימור, נופש ופנאי. קק"ל והחברה להגנת הטבע עשו רבות לפיתוח היער ולהגנתו


אודות מחבר המאמר

מני נחמן טיולים ואגדות

דרושים בתחום הכתיבה | תנאי שימוש ומדיניות פרטיות | תוכן המפרסמים באתר מופץ ברשיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות של Creative Common License.
כל הזכויות שמורות © Circle.co.il 2009-2012 - מאמרים להפצה חופשית מאת מעגל הכותבים.