אתר מאמרים
מעגל הכותבים אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!

נחל עורבים- שמורת טבע בגולם

מפל גבוה השוכן בין צוקי בזלת ומחשופי גיר לבן, שפע של מים בעונת החורף והאביב, מצוקים תלולים ומסלול טיול רגלי מקסים, פריחה מרהיבה ונשרים, ומעל הכל נחל עורבים. בין הנחלים הרבים אשר יורדים מהגולן לכיוון עמק החולה. הוא ממוקם באחד הקניונים המרהיבים והמאתגרים בשיפולי רמת הגולן.

25 נחלים זורמים באיזור הגולן, במורדות החרמון, אך נחל עורבים נבדל מהם הן במפליו הגדולים ובכמות מימיו. פירוש שמו של הנחל מקורו בעורבים אשר סובבים מעל מימיו לאחר השיטפונות לתור אחר פגרי חיות שנסחפו בזרם האדיר. רסיסי מים ניתזים על אילו המטיילים בשביל צר מאד ומרעננים אותם. באביב הפריחה מרהיבה ביופיה, ובעונת החורף המקום מתכסה הוד.

נחל עורבים היא אחת משמורות הטבע היפות והעשירות בארץ יש בנחל עורבים בית גידול לחי לצומח ופינת חמד למטייל. הנחל חצב במדרון קניון תלול היוצר חלון דרכו ניתן לראות שכבות סלע קדומות של צפון הגולן. ברוב המקרים השכבות מכוסות בזלת, ואילו כאן נחשפות שכבות הגיר המצויות בחלקים מסוימים ברמת הגולן.

נחל עורבים זורם רק באביב ובחורף ומשום כך הוא נחל אכזב. הסיבה לכך שמקורותיו הם שלגי החרמון וכי אין מעיינות בתחום השמורה. באפיק הנחל תוכלו למצוא ארבעה מפלים: שני העליונים מוקפים בזלת שחורה ושני התחתונים בגיר הלבן. ניתן לטייל מעל הקניון, או בתוכו.

חלון ראווה גיאולוגי

תוכלו להבחין מעל המפל הגדול במצוק דרכו ניתן להבין את המבנה הגיאולוגי של רמת הגולן. הקרקע הבזלתית האופיינית לאיזור נחשפת, ומתגלות כעשר שכבות של התפרצויות געשיות שונות המופרדות זו מזו. בחלקו התחתון של הנחל ניתן למצוא מאובנים רבים, ובכלל, רמת הגולן ידועה כאחד האזורים הרחבים בעולם המכוסים ברציפות בזלת.

למטיילים במצוק מובטחת הנאה מהנוף הנדיר של הרי הגליל.  עוד ניתן לראות מהמצוק את עמק החולה והחרמון. ניתן להינות ממזג אוויר אירופי, משקט הנשמע למרחוק, לראות אבן בזלת וטבע פראי בפתח שמורת נחל עורבים. מסלול הטיול עובר בשטח חשוף ויורד מהמצוק במורד תלול אל תחתית המפל, ומהמצוק יש תצפית מרהיבה אל המפל הגדול. מומלץ לטייל במורד אפיק הנחל ולהתפעל מיופיו. המשך הערוץ יכול להתאים למיטיבי לכת בלבד מאחר המסלול סלעי ויש צורך לדלג מסלע לסלע. 

בצד המסלול צמחייה מגוונת ומרהיבה, במיוחד באביב. המסלול עובר מספר מפלונים. בסוף המסלול אפשר לצפות אל עמק החולה והרי הגליל. המסלול יורד ומסתיים במפגש עם דרך שכולה עפר מיד לאחר היציאה מהקניון של הנחל. הדרך היא דרך היסטורית – דרך הפטרולים הישראלית, הגבול עם סוריה עד מלחמת ששת הימים. מדרום לאיזור המפל ניתן להבחין בריכוז אקליפטוסים, המהווים שארי מוצב סורי שתפקידו היה להטיל אימתו על קיבוץ להבות הבשן.

קהילת העורבים בישראל

קהילת העורבים בישראל הולכת ומתרבה. באיזור השמורה ישנם אף עופות דורסים, ביניהם נשרים. פעם הנשר היה מוכתר כמלך העופות, אך כיום ניתן ומאד בקלות להכתיר תחתיו את העורב. לא מהסיבה שהנשר חכם יותר, אלא בגלל העובדה המצערת שאוכלוסיית נשרי ישראל הולכת ופוחתת בגלל הרעלות. מאחר וחולדות, ציפורים וחולדות מורעלים על ידי החקלאים ומאחר ואילו משמשים מזון לנשרים, הרעל מועבר אליהם ומכלה באופן זה את קהילת הדורסים


אודות מחבר המאמר

מני מחמן טיולים ואגדות

דרושים בתחום הכתיבה | תנאי שימוש ומדיניות פרטיות | תוכן המפרסמים באתר מופץ ברשיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות של Creative Common License.
כל הזכויות שמורות © Circle.co.il 2009-2012 - מאמרים להפצה חופשית מאת מעגל הכותבים.