אתר מאמרים
מעגל הכותבים אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!

עקרונות בניהול תזרים מזומנים

מעבודת ניתוח שנערכה על ידי חברת BDI נמצא כי שליש מהעסקים החדשים קורסים בשנתיים הראשונות להקמתם. כ- 39.3 אלף עסקים קרסו בשנת 2012 (יותר מ-13% מהעסקים בארץ).

אחת מהסיבות שיכולות להביא לקריסה של חברה, הינו ניהול פיננסי כושל בעיקר בתחום תזרים המזומנים שלה.

ניהול תזרים מזומנים הנו כלי חשוב וקריטי לניהול העסק. תזרים המזומנים בודק את זרימת הכסף פנימה (תקבולים) והחוצה (תשלומים) בעסק וכמו כן נועד לחזות פערי זמנים בזרימה. משמע, עודפים או חוסרים בחשבון. גם משפחה צריכה להתנהל כעסק ולנהל תזרים מזומנים, על כן טיפים אלו יתרמו גם לניהול נכון יותר של התקציב המשפחתי.

 

להלן מספר טיפים חשובים לניהול תזרים מזומנים נכון:

 

1.      ניהול תזרים המזומנים צריך להיות מנוהל מתוך הסתכלות על העתיד (מה שקרה כבר לא מעניין). משמע, לדעת מה תהיה היתרה בחשבון כל יום לשלושת החודשים הקרובים לפחות.

 

2.      יש לנהל את תחזית תזרים המזומנים ברמה יומית, שבועית או חודשית(תלוי בגודל העסק) כדאי לעדכן אותה ברגע שידוע על שינוי שחל בה.

 

 

3.      על מנת שתחזית תזרים המזומנים תהיה יעילה כדאי לבצעה בכלי ממוחשב ונוח לתפעול ולא על פיסת נייר (אקסל או תוכנה ייעודית כלשהי אשר כמוה מצויות רבות בשוק).

 

4.      יש לכלול בתזרים המזומנים את כל המרכיבים הידועים לנו היום (כמו שיקים דחויים שניתנו או התקבלו, ניכיונות, שיקים שעדיין לא התקבלו, הוראות קבע, העברות בנקאיות צפויות) אולם זה איננו מספק. ניהול תזרים מזומנים אידיאלי, יכלול גם מרכיבים חזויים שאנו לא בטוחים ב-100% כי אכן הסכום החזוי או העיתוי אכן מדויקים. דוגמא לנושאים אשר צריכים להיכנס לתזרים המזומנים הינם הזמנות קיימות או עתידיות שאנו חוזים שנחייב עבורן במהלך התקופה, פרויקטים בביצוע, תשלומים צפויים כדוגמת  מסים, הוצאות טלפוניה, שכר, תשלומים למוסדות ועוד).

 

 

5.      אם אכן ישנו סיכון לחריגה עתידית מהמסגרת, יש לנהל את הסיכון. משמע, לעכב תשלומים, להקדים תקבולים, להגדיל מסגרת או לקחת הלוואה.

 

6.      יש לבחון מהן הנקודות במהלך התקופה בהן העסק עלול לחרוג או יחרוג ממסגרת האשראי בכל אחד מחשבונות הבנק בנפרד (אם יש יותר מאחד).

 

7.      יש לערוך את תחזית תזרים המזומנים בצורה ריאלית. אסור לה להיות אופטימית או פסימית. עליה לקרוא נכון במידת האפשר את העתיד.

 

8.      יש לבצע מעת לעת בדיקה של מה שתכננו מול מה שקרה בפועל על מנת לוודא כי תכנון תזרים המזומנים נכון (האם היתרה בבנק בתאריך מסוים הנה כמו היתרה שתכננו שתהיה?). טיפ זה הנו חשוב ליישום על מנת לשפר את יכולת החיזוי שלנו.

 

9.      כדאי מאד לנהל את תחזית תזרים המזומנים בשקיפות מול הבנק. לדוגמה: אם אנחנו יודעים שעוד חודש או חודשיים תיווצר חריגה ממסגרת האשראי בחשבון,  רצוי לעדכן את הבנק היום, ובכך למצוא ביחד עם הבנקאי את הפתרונות הרצויים. בנקאים לא אוהבים להיות מופתעים!

 

10.  תחזית תזרים המזומנים תהיה לרוב נגזרת של תקציב מתוכנן לחברה.

נציין לסיכום, כי ניתן להקים עסק חדש ואף להצליח, ועם כל זאת יש להבין את הקשיים הכרוכים בכך, ללמוד ככל האפשר כלים ניהוליים ולא לפחד להיעזר בגופים מקצועיים בנושאים בהם אינכם חשים, כי הנכם בעלי ידע מספק.


אודות מחבר המאמר

הניהול המודרני מחייב שבעל העסק יתמקד ברוב זמנו במכירות, פיתוח עסקי ושיווק. למרות זאת מוצאים עצמם בעלי עסקים רבים משקיעים חלק ניכר מזמנם בניהול הכספים ובעיקר בניהול האשראי- גבייה, ניהול תזרים מזומנים, התנהלות מול הבנקים בכך ומטלות נוספות בתחום. חברת ניהול נטו שמה לה למטרה לאפשר לבעלי העסקים להתמקד בתפקידם העיקרי ולשחרר אותם מהניהול הכספי של העסק על ידי מיקור חוץ של מנהל כספים או חשב. הפתרון ניתן במשרה חלקית, במשרדי הלקוח ומאפשר לבעל העסק לקבל מידע אמין על מצב החברה, סיוע בקבלת החלטות עסקיות והתרעה במצבים המחייבים את מעורבות הבעלים.

מנהל כספים מנוסה מאוד במשרה חלקית הינו גם פתרון מושלם לחברות בהן יש מנהל כספים במשרה מלאה וצריכות לצמצם עלויות.  

במודל זה, גם עסקים קטנים ובינוניים נהנים ממנהל כספים או חשב מקצועי כמו עסק גדול.

צור קשר עכשיו:

טלפון: 03-9044488.

www.nihulneto.com

zeev@nihulneto.com

דרושים בתחום הכתיבה | תנאי שימוש ומדיניות פרטיות | תוכן המפרסמים באתר מופץ ברשיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות של Creative Common License.
כל הזכויות שמורות © Circle.co.il 2009-2012 - מאמרים להפצה חופשית מאת מעגל הכותבים.