אתר מאמרים
מעגל הכותבים אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!

כותנה

צמח הכותנה מכיל זרעים סביבו צומחים סיבים רכים המשמשים לטוויה של חוטים וליצירת בד רך ונעים למגע. לאחר איסוף הכותנה מנקים אותה ומסירים ממנה את שאריות השעווה ונותר פולימר טבעי של תאית. מבנה הסיב מעניק לו כח עמידות ועם זאת עדינות וגמישות. הסיבים מורכבים משכבות רבות של תאית המאורגנת במבמנה דמוי סליל קפיצי.

התכונה האוורירית של הכותנה היא אחת הסיבות המרכזיות להיותה של הכותנה חומר גלם מועדף מזה אלפי שנים באזורים חמים. עקב תכונה זאת של בד הכותנה אזורים חמים וטרופים רבים עושים שימוש נרחב בבד לייצור בגדים ומוצרים נוספים.

בהודו נמצאו כתבים מ- 1500 לפניי הספירה המעידים על שימוש בכותנה עבור חולצות, שמלות, מכנסיים, חצאיות ובגדים בכלל. כתבים אלה מעידים על הזמן הרב בו נעשה שימוש בכותנה ועל כך שלפניי אלפיי שנים התגלו יתרונותיה של הכותנה ואף על זמינותה הרבה בחלקים נרחבים בעולם. עיבוד הכותנה באופן ידני הנו יחסית פשוט ואינו תהליך מורכב יתר על המידה.

בעולם כולו מגדלים באופן נרחב כותנה, הגידול נעשה לרוב במקומות בעליי אקלים חם. הכותנה גדלה באקלים שכזה בתנאים אידיאליים מניבה סיבים ארוכים המתאימים לטוויה. בעת גידול הכותנה נעשה שימוש נרחב בדשנים ומדבירים מלאכותיים. כיום נעשה שימוש הולך וגובר בהשקיה במי קולחין המניבה כותנה אורגנית ללא הדברות.

קטיף הכותנה נעשה במשך אלפיי שנים באופן ידני, אך מאז המהפכה התעשייתית וכניסת המיכון הקטיף נעשה מתחילתו ועד סופו ע"י מכונות. השינוי שחל בצורת הקטיף והעיבוד של הכותנה מאפשרים ייצור המוני באופן מתועש של סיבי הכותנה ומגדילים את היקפי ייצור הבד באופן משמעותי. התמורה שחלה בכמויות הבד המיוצר גרמה להפצת בד הכותנה בכל רחבי העולם ובהפיכתו לאחד הבדים הנפוצים ביותר.

לכותנה שימושים רבים מלבד תעשיית הבדים והבגדים, נעשה בה שימוש לייצור רשתות דייג, ציוד רפואי ופילטרים לקפה.

 

 


אודות מחבר המאמר

מרי לו mery lu חנות בגדי נשים אינטרנטית

דרושים בתחום הכתיבה | תנאי שימוש ומדיניות פרטיות | תוכן המפרסמים באתר מופץ ברשיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות של Creative Common License.
כל הזכויות שמורות © Circle.co.il 2009-2012 - מאמרים להפצה חופשית מאת מעגל הכותבים.