טיול להודו - רישיקש

העיר רישיקש נחשבת למרכז רוחני ולאחד המקומות הקדושים ביותר לדת ההינדו בהודו. מדי שני, מגיעים לרישיקש, הנמצאת כ-200 ק"מ צפונית לדלהי, מליוני הודים. ההודים מאמינים כי יוכלו להיטהר מהחטאים אותם צברו, באמצעות טבילה במי הגנגס הקדושים, שברישיקש נמצאת נקודת המפגש של הנהר עם נהר הצ'נגראבהאג'ה. 

רישיקש התפרסמה במערב, גם בזכות ביקורם של חברי להקת הביטלס שהגיעו אליה בשנות השישים כדי לפגוש את הגורו שלהם המהרישי. וכך גם היום, המוני תיירים מגיעים להודו על מנת לתרגל יוגה ומדיטציה בעשרות האשראמים הפזורים בעיר. רוב האשרמים ברישיקש מתרכזים בגדה המזרחית של הגנגס וברובם אפשר ללון במחיר נמוך. המפורסם באשראמים הוא אשראם שיווננדה, בו ניתנים הרצאות רוחניות וניתן לתרגל בו יוגה ומדיטציה. בין 40,000 תושבי רישיקש ישנם סאדואים (קדושים הינדים) רבים, אותם ניתן לפגוש בין שבילי העיר, יושבים ומקבצים נדבות. 

חם ברישיקש

בקיץ יכולות להגיע טמפרטורות המקסימום ברישיקש ל-41 מעלות צלזיוס, ובחורף ל-30 מעלות צלזיוס וטמפרטורות המינימום בחורף יכולות לצנוח מתחת לעשר מעלות. 

רישיקש מוקפת בטבע פראי הכולל את שרשרת הרי ההימאליה המקיפים אותה וכמובן את נהר הגנגס החוצה אותה. בעונה היבשה, נהר הגנגס הופך לאיטי ולרגוע ומימיו נקיים יחסית למקומות אחרים. בין שני חלקי העיר אותם מפריד נהר הגנגס, מחברים שני גשרים עיקריים לקשמן ג'ולה וראם ג'ולה. גשרים אלו מהווים נקודות ציון, שעל-פיהן ניתן להתאקלם בעיר, ומרבית הכתובות מסומנות בהתייחסן לאחד מהגשרים.

גהאט טריווני  Triveni

נקודת רחצה מקודשת על גדות הגנגס שבה המאמינים טובלים בנהר, מתפללים ונותנים מנחות. לאחר שקיעת השמש משיטים בנהר פנסים מחימר שמאירים את הנהר באלומות קטנות ומספקים מראה מרהיב. ניתן גם סתם לשבת כאן ולהנות מהבריזה הקרירה שבמקום.

Bharat Mandir

המקדש העתיק ביותר ברישיקש הנמצא בסמוך ל- Triveni Ghat. המקדש נבנה לכבוד Bharat אחיו הצעיר של לורד ראמה.

טיולים באזור רישיקש

רישיקש מציעה טרקים לפסגות ההימלאיה ולמקורות הגנגס ובחודשי אוקטובר עד מאי גם רפטינג בגנגס. טרקים מפורסמים הם טרק הגאנגוטרי וטרק עמק הפרחים.


אודות מחבר המאמר

הייחוד של ברווז הודו הוא בהגשת מידע פשוט, ברור וממוקד אודות הודו. ברווז הודו הוא חלק מקבוצת ברווז טיולים שמפעילה כעת מדריכי טיולים באינטרנט לתאילנדהודו וסין.