אתר מאמרים
מעגל הכותבים אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!
מאמרים » תיירות ונופש » לחיי הספינות שבדרך!

לחיי הספינות שבדרך!

מחבר המאמר:
פורסם בקטגוריה: תיירות ונופש
המאמר נקרא 1513 פעמים
תאריך פרסום:
גרסת הדפסה | 0 תגובות
פורסם באתר Circle: אתר מאמרים קהילתילחיי הספינות שבדרך! 

מתוך ספר טיולים מזמרים העומד לראות אור בקרוב.

הפעם נצא בעקבותיהם של המעפילים לטיול מזמר!

נעצור באתר סידנא עלי, נרד לחוף,נספר על ספינות המעפילים שהגיעו לשם,נשיר כמה שירי העפלה ונמשיך לתחנתנו הבאה. להלן סיפורו של סידנא עלי והמסגד הנקרא על שמו.

המסגד

במסגד קבור הקדוש המוסלמי עלי בן-עולים, מצאצאי החליף עומר בן אל-ח'טאב.‏‏[1] לפי המסורת הערבית היה עלי לוחם מוסלמי שנפל בקרבות עם הצלבנים בסביבת אפולוניה בשנת 1250 בקירוב‏‏.[2] הערבים קוראים למקום גם "חראם (מקום קדוש) סידנא עלי" או בקיצור אל-חראם (המקום הקדוש) וזה היה שמו של הכפר הערבי שהיה שם עד 1948.

המבנה הנוכחי של המסגד הוקם בתקופה הממלוכית בשנת 1481. הערבים נהגו לבוא למקום לחגיגה עממית בסוף עונת האבטיחיםזאב וילנאי כותב שהייתה אבן שחורה קבועה בקיר ליד הקבר ושמשה לוודא אם אדם דובר אמת או שקר. היו מעמידים את הנבחן מספר צעדים לפני האבן ומכסים את עיניו. הוא היה צועד ומושיט את ידו קדימה. אם נגעה היד באבן - אות היא שהוא חף מפשע, אבל אם לא - סימן שהוא דובר שקר וחייב להתפלל במקום ולכפר על חטאיו.‏‏[3] כיום האבן אינה נמצאת במקום.

בדורות קודמים האמינו השומרונים, כנראה בהשפעת השם עַלִי, שבמקום נמצא קברו של עֵלִי, שהיה כהן במשכן בשילה.[דרוש מקור]

בשנת 1839 נחו במקום השר משה מונטיפיורי ואשתו יהודית במסעם ברכיבה מיפו לחיפה. יהודית מספרת ביומנה:

 

"הגענו בתשע אל קבר עלי בן עולים... האזור כולו שמם, מכוסה חולות בכל הדרך. לא מצאנו לנו מחסה זולת בית-תפילה מוסלמי אחד, שגם בו רבו הייתושים עד מאד. בכל זאת שמחנו, כי הישגנו לנו מקום להינפש ולסעוד ליבנו בפת שחרית. האבטיחים היו לנו כמעדני מלכים".

 
 

בשנת 1948 ננטש המקום ביחד עם הכפר המוסלמי שהיה לידו. בשנת 1990 נמסר המסגד בחזרה לידי המוסלמים. המקום שופץ והיום קיים בו בית תפילה מוסלמי פעיל.

ב23.11 1945 נחתה אניית המעפילים ,,ברל כצנלסון,, לחוף שפיים.היא התגלתה ע"י הבריטים המצויידים במכ"ם במשטרת סידנא עלי,נתפסה בחוף שפיים,וחלק מהמעפילים ואנשי הפל"מח נתפסו ונעצרו. אז הוחלט לפוצץ תחנה זו. ב25.11.45 הותקפו התחנה הזו ותחנת גבעת אולגה. שתיהן שוקמו מחדש תוך זמן לא ארוך. את פיצוץ תחנת אולגה,ביצעה מחלקת פל"מח שישבה בגבעת חיים. הבריטים הטילו מצור על המשק בעמק חפר,באמצעות כוחות גדולים,כדי לגלות מי עשה זאת. המתיישבים בתגבורת של תושבים רבים מהשרון,ערכו מצעד אי אלימות בדרך בין עין החורש לגבעת חיים. הבריטים דרשו להפסיקו לאלתר,ומשלא נענו,פתחו באש על הצועדים הבלתי חמושים.                                  התוצאה היתה נוראה: 7 נהרגו במקום,ועשרות נפצעו. הבריטים והישראלים כאחד,הגישו עזרה ראשונה לנפגעים. הדבר הכה הדים בכל העולם ואמות הסיפים נעו. נשמעו קולות בעיקר מאר"הב לפתוח את שערי א"י לעלייה חופשית,לסילוק הבריטים ולהקמת מדינה יהודית לאלתר.                        לזכר הנופלים הוקמה אנדרטה בגבעת חיים. נוכל לבקר בה.

 

                                                          ליל הורדה.                                                                   כך כונה מבצע הורדת מעפילים מן הספינה אל החוף.הספינה עגנה במרחק קטן ככל האםשר מן החוף,ובחורי הפל"מח הגיעו מן החוף אל האניה,וממנה היו ,,נושאים את עמם עלי שכם,, כדברי שירו של גדול משוררינו.                                                                                                                      המונח ,,ליל הורדה,, מוזכר גם בשיר ,,דודו,, (ע"ע ,,גליל של גיבורים,,)                                           ב,,ילקוט הכזבים,, של חיים חפר, מסופר כי בני מהר"שק המפורסם,פוליטרוק הפל"מח,לקח חלק בליל הורדה אחד,ובאחת מגיחותיו,עמדה דמות גדולה בחשיכה והתחננה: ,,חבר,נעמט מיך,,(אידיש: חבר,קח אותי) בני נענה מיד,נשא את הגבר המגודל על גבו,האיש היה כבד מאד,בני התנשם קשות,וכשהגיעו לחוף,דילג הגבר בזריזות מגבו העייף של בני,טפח כתפו ואמר: ,,סלאמתק בני,,  ...

 

 

מזח המעפילים בכפר ויתקין: לכאן הגיעו הספינות הראשונות של ההעפלה.

המזח - בעקבת "המרד הערבי" שפרץ בארץ ישראל בשנת 1936, נמנע מהיישוב העברי השימוש בנמל יפו, נמל היצוא העיקרי של פרי הדר ונמל היבוא העיקרי לדשנים. היישוב העברי טען שיש לבנות מזח חליפי בחוף עמק חפר ושלטונות המנדט נעתרו. למעשה, המזח נבנה כדי לסייע לאניות מעפילים לעגון כאן. הקמתו הושלמה באוגוסט 1939. ב20- ביוני 1948 עגנה ליד המזח האנייה אלטלנה, טעונה בנשק ובציוד צבאי, שיועד ברובו לאנשי האצ"ל. חלק מהציוד נפרק כאן, למרות התנגדות ממשלת ישראל, אך בהמשך הרוחות התלהטו והחלו חילופי יריות בין אנשי האנייה לכוחות צה"ל. בניסיון למנוע שפיכות דמים הפליגה אלטלנה לתל אביב, שם הורה דוד בן גוריון להפגיז אותה. אחד הפגזים פגע באנייה וגרם לטביעתה.

זמר לספינה

גידי גוב מילים: חיים חפרלחן: דוד זהביקיימים 2 ביצועים נוספים לשיר זה שקיעה נוגה הים אובד בערפל ודומיה גדולה הרוח נח על סיפוננו האפל כוכב ראשון עלה ואת ניצבת מנגד בשולי השחקים בלילות ואת ניצבת מנגד בחיוך בעיניים כחולות נא זכרי רב חובל שב אליך בספינה רדופת בכי ושכול הוא יגיע ילדונת אליך והסהר יאיר בדרכו והליל רד הנה גוועו המרחקים כלחש אילנות כוכב בודד נדלק לפתע בשחקים לזכר הספינות אשתה אחות לחייך מכבלים מגדרות הברזל עוד אזכור חיוכייך בלילות עטופי ערפל ועת האי הבודד יכלאני כסופי עוד יפליגו עם ליל ויאמרו לך ילדונת הנני שוב אלייך חזר רב חובל 

 
 
 
 

מחנה המעצר בעתלית: כאן נראה במו עינינו מחנה מעצר בריטי,מתקנים שונים: מקלחת,מכבסה ושאר מוסדות ציבור,נספר על כל מתקן ותפקידו,אורח החיים במחנה,ולסיום נראה סרטון מרגש על שחרור המחנה ויושבין בידי לוחמי הפל"מח.

נעלה לכרמל דרך בית אורן,ונספר כיצד עלו משוחררי המחנה דרך הכרמל לבית אורן,וחלקם אף ירדו ליגור.

נאום תשובה לרב חובל איטלקי 

להקת הנח"ל מילים: נתן אלתרמןלחן: יאיר רוזנבלוםעננים על ראשנו, הרוח איתן. המלאכה נעשתה, חי שמיים! נרים כוס, קפיטן, של ברכה, קפיטן. עוד נשוב ניפגש על המים. אלמונית, קפיטן, היא הדרך הזאת, ובלוידים אינה מפורסמת. אך אם אין היא כיום רשומה במפות, בהיסטוריה אולי היא נרשמת. על הצי הלזה, האפור, הקטן, יסופר עוד בשיר ורומנים. יתכן כי בך, קפיטן, קפיטן, יקנאו עוד הרבה קפיטנים. את עמל בחורינו סוד - ליל יעטוף, אך עליו נברך כעל לחם. הן ראית כיצד מספינות אל החוף הם נושאים את עמם עלי שכם. לחיי זה הלילה הקר ואיתן! לחיי הסיכון והפרך! לחיי הספינות הקטנות, קפיטן! לחיי הספינות שבדרך! ולחיי בחורים שקיבלו הפיקוד ובאופל כיוונו את השייט, למועד הנכון, למקום היעוד, בלי מצפן ומפה, בליל ציד. גם בהם יסופר עוד סיפור מסוים כי עדים גלי ים ורקיע איך עומדים הם בקרב טרפלגר של העם על ספינה בודדה שתבקיע עננים על ראשינו. הרוח איתן. המלאכה נעשית, חי שמים! נרים כוס, קפיטן, של ברכה, קפיטן. עוד נשוב ניפגש על המים. יום יבוא, - ואתה בזוית של פונדק תשב, סב, על בקבוק של קיאנטי. ותחייך ותירק חתיכה של טבק ותאמר - כן חבריה, זקנתי. כן ראיתי רבות בעולם העגול אך אזכור עוד, חי סנטה מריה איך נרטבתי בחושך כמו תרנגול אותו לילה על חוף נהריה ונספר לך אז כי פתוחים השערים כבר מזמן נפתחו, חי שמים ופתחה אותם זו חבורת נערים שעמדה אותו לילה במים אז תצחק: לא עזרו אוניות המשחית לא השפיע הרדר אפילו ותסיים את פסוקך בקללה איטלקית... וחוצות הנמל יאפילו כך יהיה ולכן, אל מול רוח איתן לחיי הסיכון והפרך לחיי הספינות הקטנות קפיטן לחיי הספינות שבדרך!

ה,,סליק,, ביגור: כאן נראה במו עינינו את אחד הסליקים המפורסמים ביותר,נשמע על ה,,שבת השחורה,, של גילוי הסליק הזה ואחרים במשקים אחרים,ונסייר במשק יגור

בהדרכתו של חבר המשק גבי קרדוש,ובעקבות חלק משיריו של יורם טהרלב בן המשק.

בין לבין כמובן ארוחת צהרים.נשמע על הארוח לו זכו משוחררי מחנה עתלית,על כך כתב יורם טהר-לב את שירו: ,,האורח,,

האורח הכל עובר חביבי מילים ולחן: נעמי שמרקיים ביצוע נוסף לשיר זה אם בשער יש אורח שנחת מעבר ים מה נציע לאורח בבואו משם? טנא ירוק, פרח לבן יין אדום, פת במלח זה מה שיש שב איתנו כאן. שב איתנו, זה הבית תריס פתוח למדבר שב איתנו כבן בית לא כהלך זר. טנא ירוק... והלב הזה הפתי שאף פעם לא יחכים שוב נדלק ושוב הריע אל המרחקים. טנא ירוק... האורחים הולכים הביתה תריס פתוח שוב נסגר השולחן נעור וריק וזה מה שנשאר. טנא ירוק...
 
 
 

בתמונות: הנשק שנתגלה בסליק משק יגור,האניה אקסודוס(יציאת אירופה תש"ז)

המסגד בסידנא עלי,מעפילים יורדים בחוף קרית חיים,ליל הורדה במזח המעפילים בכפר ויתקין.                                                                                                 ליוצאים מן הצפון:

במקרה כזה,נוותר על חופי השרון,ובמקומם נגיע לסטלה מאריס,נספר על הרדאר שהטיל אימה על אניות המעפילים,ןלבסוף פוצץ ע"י לוחמי הפל"מח,וכן לחוף קרית חיים,שם עגנו כמה וכמה ספינות מעפילים.יתר האתרים-כמתוכנן.


אודות מחבר המאמר:

איציק מלאכי.זמר בס-בריטון,מארגן ומדריך טיולים מזמרים וימי כיף.מנחה ערבי זמר ושירה בציבור.חוקר הזמר העברי לדורותיו.דירוג המאמר: 1.0

תגובות למאמר לחיי הספינות שבדרך! תגובות למאמר לחיי הספינות שבדרך!

עד כה לא נרשמו כל תגובות למאמר לחיי הספינות שבדרך!. רוצה להיות הראשון?

הוספת תגובה חדשה


שם מלא:


כתובת דוא"ל:


תוכן התגובה

הקלידו את הקוד שבתמונה

Visual CAPTCHA


מאמרים נוספים בנושא תיירות ונופש

הפטור מויזה כאן אבל איך ממלאים טופס esta?
הקטקומבות של פריז - החוויה הייחודית והמפחידה בפריז
כל מה שרציתם לדעת על השכרת קראוונים
קורסי צלילה והסמכות
עיסוי
עיסויים
הצימרים המבוקשים בישראל
איי סיישל
המסלול המהיר של שטס
צימרים איכותיים במירון
Israeli SIM Card for Tourists
חופשות סקס קיציות ברחבי העולם לחופשה מושלמת ב- 2018
קמפינג בצפון למשפחות
למצוא את השקט בקמפינג בצפון
לינה ונופש לדתיים

הנך נמצא כאן: לחיי הספינות שבדרך!.

פרסם את מאמריך באתר! פרסם את מאמריך באתר!
תהנה מחשיפה מקצועית בחינם ואפשר לאלפי גולשים פוטנציאליים להיחשף לדעותיך.
פרסם מאמר.
דרושים בתחום הכתיבה | תנאי שימוש ומדיניות פרטיות | תוכן המפרסמים באתר מופץ ברשיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות של Creative Common License.
כל הזכויות שמורות © Circle.co.il 2009-2012 - מאמרים להפצה חופשית מאת מעגל הכותבים.