אתר מאמרים
מעגל הכותבים אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!

טיפים לכתיבת מאמרים

בתחום הכתיבה בכלל ובכתיבה של מאמרים בפרט, אין תמיד מקום להילה הרומנטית ש אופפת תמיד בדמיוננו את חייו של הכותב. למעשה, כתיבה היא עבודה לא קלה ולעיתים סיזיפית, נתונה להמון משמעת עצמית ובמקרה של כתיבת מאמרים גם לשמירה על כמה כללים.

מה מייחד כתיבה של מאמרים?

כתיבת מאמרים, בשונה מכתיבת פרוזה או שירה למשל, היא כתיבה אינפורמטיבית. זו כתיבה שמטרתה לספק לקורא מידע בנושא מסוים. מאמרים מקצועיים אמורים לסקר את הנושא ולהעביר את כל המידע הדרוש לגביו בכמות מוגבלת של מילים או עמודים.

בדיוק לשם כך מאמרים דורשים כללים

כתיבה של מאמרים נעשית תחת מגבלות מסוימות, כמו למשל האורך שלהם. הכללים נועדו לעזור בהעברת המידע תוך כדי עמידה במגבלות. הכללים גם מקלים על הכתיבה ופשוט הופכים את המגבלות לעוד נתון שיש להתייחס אליו.

ערכו מחקר מקדים

כל מאמר שאתם כותבים יגיע לעיני קוראים שמחפשים בו את התשובות. המחקר המקדים הוא הבסיס לכתיבה של מאמרים מקצועיים וממנו עליכם להתחיל, כדי לא לספק לקוראים שלכם מידע חסר או שגוי. אין זה אומר בהכרח שעליכם לעשות דוקטורט בכל הקשור לנושא, אלא להחליט במה ברצונכם להתמקד בכתיבה ובנקודות אלו לחקור גם יותר לעומק.

היצמדו אל נושא המאמר

ההתמקדות חשובה לא רק עבור שלב המחקר. כשתבואו לכתוב מאמרים, לפעמים תמצאו את עצמכם נסחפים בכתיבה ופשוט לא שמים לב שאתם ונושא המאמר כבר הפלגתם לשתי דרכים שונות. זכרו שנושא המאמר הוא אבן היסוד שלכם וכל תתי הנושא צריכים ללוות ולהוסיף עליו ולא להתרחק ממנו.

השתמשו בכותרות משנה

קריאה של מאמר היא לא תמיד דבר קל, במיוחד כשמדובר בנושאים מורכבים ומה לעשות, אפילו משעממים לפעמים. אחת הדרכים להפוך מאמרים מקצועיים לקלים יותר לקריאה היא חלוקה לתתי נושאים, כשלכל נושא כותרת משנה. החלוקה לתת נושאים נוחה יותר לעין ומאפשרת לקוראים להתרכז ולקרוא את מה שכתבתם ביתר קלות.

אל תייגעו את הקוראים שלכם

אם כבר הזכרנו מאמרים משעממים, ישנו כלל אחד מאוד חשוב: כתיבת תוכן ומאמרים לאינטרנט בצורה נכונה יכולה להפוך כל נושא משעמם למרתק. חפשו את העניין שלכם בנושא עליו אתם כותבים כי אם אתם תשתעממו, הקוראים בטוח לא ימצאו עניין. גייסו את כל כשרון הכתיבה שלכם כדי שהמאמר יהיה כתוב בצורה קולחת וקלילה ככל האפשר.

מאמרים לא חייבים להיות קרים ומשעממים

גם אם אתם כותבים מאמר על נושא מאוד רציני, זה לא אומר שהכתיבה שלכם צריכה להיות חסרת כל חוש הומור. מאמרים מקצועיים שמלאים במונחים מדעיים חייבים להיות מתובלים בכמה מילים 'נעימות', על מנת לייצר איזון אצל הקורא. אין זה אומר שאתם לא צריכים לקחת ברצינות את הנושא עליו אתם כותבים, אבל כמו אוכל טוב, תיבול יוסיף כאן מאוד.

הכי חשוב בכתיבה של מאמרים - הביטוי האישי שלכם

כמו בכל תחום של יצירה, לשם הסיפוק שלכם ושל הקוראים שלכם, חשוב הביטוי האישי שלכם. הרי על כל נושא כבר נכתב ודובר, אז מה יהפוך את המאמר שלכם לשונה? למעניין יותר? כל מה שאמרנו עד כה בעצם מסתכם לאותה נקודה: מקצועיות, מחקר והכנה לצד יצירתיות וחוש הומור ייצרו מאמרים שהם תענוג לקריאה וגם לכתיבה.
דרושים בתחום הכתיבה | תנאי שימוש ומדיניות פרטיות | תוכן המפרסמים באתר מופץ ברשיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות של Creative Common License.
כל הזכויות שמורות © Circle.co.il 2009-2012 - מאמרים להפצה חופשית מאת מעגל הכותבים.