אתר מאמרים
מעגל הכותבים
אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!

מאמרים » ביטוח רכב » פסילת רישיון עקב נהיגה ללא ביטוח חובה

פסילת רישיון עקב נהיגה ללא ביטוח חובה

מחבר המאמר: wobi
פורסם בקטגוריה: ביטוח רכב
המאמר נקרא 581 פעמים
תאריך פרסום: 15.01.13
גרסת הדפסה | 0 תגובות
שיתוף מאמר זה שיתוף מאמר זה


כבר מעצם שמו, ברור כי ביטוח חובה מחייב כל נהג בישראל. הבעיה היא שלא מעט נהגים בוחרים להתעלם מהחוק, ומתיישבים מאחורי הרכב אפילו כשאין באמתחתם פוליסה תקפה. הכול טוב ויפה, עד לרגע שבו מגיעה משטרת התנועה, ומבקשת לראות את הביטוח החסר. במצב כזה, עומדת שורה של עונשים כנגד הנהג, לרבות פסילת הרישיון שלו.

מהותו של ביטוח חובה

בשנת 1970, תחת פקודת רכב מנועי, הוגדר ביטוח החובה: ממשלת ישראל דאז החליטה כי כל נהג צריך להחזיק בביטוח חובה בתוקף, וכן להקפיד על חידושו מדי שנה ושנה. מטרתו העיקרית של הביטוח היא להעניק פיצוי כספי עבור נזקי גוף הנגרמים לנהג (או לנוסעי הרכב האחרים) במהלך תאונה, וכן להסדיר נזקי גוף להולכי רגל שנפגעים מהרכב המבוטח.

מכאן נובע ייעוד המרכזי של ביטוח החובה, והוא לאפשר לנפגעים התאונה לחזור, באופן המיטבי, לתפקוד פיננסי או כללי מלא. מה שנוגע לא פחות לענייננו הוא שנהיגה ללא ביטוח חובה בתוקף- וזאת להבדיל מפוליסת ביטוח מקיף או ביטוח צד ג'- מהווה כיום עבירה פלילית לכל דבר ועניין, שעה שהרשויות כמעט לעולם לא מגלות כלפיה סלחנות.

חוסר התאמה לתנאי הפוליסה

במצבים אחרים, נהג אכן נוהג ברכב בעל ביטוח חובה תקף, אלא שהתנאים בפוליסה לא תואמים את הגדרתו של הנהג. חשבו, למשל, על נהג צעיר אשר נוהג ברכב שהפוליסה הבסיסית שלו לא מתייחסת לנהגים מסוג זה, או על אדם הנוהג ברכב המצריך כישורים מיוחדים, שאין לו. במצב כזה, הרי שהפוליסה, גם אם קיימת, מתבטלת למעשה.

לרוב: עונש כלכלי

כאשר התגלה כי אדם מסוים נהג לרכב ללא ביטוח חובה, הרי שהוא מזומן, באופן כמעט אוטומטי, לבית המשפט לענייני תעבורה . שם, בתום דיון או מספר דיונים, יוחלט האם אכן הייתה כאן עבירה על החוק, וכן על העונש המוטל בגינה. חשוב להדגיש כי במקרים מסוימים, תהא הסיבה לכך אשר תהא, מתברר דווקא כי הביטוח דווקא כן היה תקף. במצב כזה, כמובן שנהג מזוכה מכל אשמה.

חשוב לזכור כי נהיגה ללא ביטוח החובה בתוקף מהווה עבירה אשר הבסיס שלה כלכלי. בדרך כלל, העונש שיוטל ילבש את דמותו של קנס כספי, שעשוי להגיע למימדים עצומים. הסיבה לכך היא שעבירה מסוג זה מהווה לא פעם ניסיון ל"חיסכון" כלכלי, והעונש אמור להרתיע נהגים מלבצד זאת. עבור אלה שקנס זה אינו מרתיע אותם דיו, עומדת האפשרות גם לשלילת רישיון, שתאפיין מספר מצבים עיקריים.

הגורמים שעלולים להביא לפסילה

שלילת או פסילת רישיון היא נגזרת נוספת של נהיגה ללא ביטוח חובה תקף, והיא תאפיין לרוב את המקרים החמורים יותר. כלומר, נהג אשר נתפס נוהג ללא ביטוח החובה יותר מפעם אחת, או לחילופין כזה ש"מחזיק" בעבירות תנועה מרובות. חשוב לזכור כי לבית המשפט סמכות לשקול כל מקרה לגופו, ומאפייני הנהג עשויים להשפיע על ההחלטה הזו.

יש לתת את הדעת גם על כך שנהיגה ללא ביטוח רכב, כאשר מגלים זאת, מהווה נגזרת של נהיגה שאינה אחראית. כך, היעדר הביטוח מתגלה לא פעם לאחר תאונה, כחלק מההליך הסטנדרטי, או כשעוברים על חוק תנועה אחר. במצב כזה, הרי שהצטברות עבירות התנועה עלולה להביא לפסילת הרישיון, או אפילו למאסר מאחורי סורג ובריח.

שאלת ההתייצבות

העובדות מראות שאין גזר דין קבוע במקרה של נהיגה ללא ביטוח חובה. הכל נדון בבית המשפט, ולכן יש חשיבות לייצוג הולם אל מול הדיינים. ראשית, נדרש להופיע למשפט, שכן נהג שאינו מתייצב מודה למעשה בביצוע העבירה. גם עורך דין לענייני תעבורה יכול לסייע להמתיק את העונש, או אפילו לבטל אותו לחלוטין.אודות מחבר המאמר:

Wobi אתר להשוואה ורכישה של ביטוחים באינטרנטדירוג המאמר: לא דורג עדיין

תגובות למאמר פסילת רישיון עקב נהיגה ללא ביטוח חובה תגובות למאמר פסילת רישיון עקב נהיגה ללא ביטוח חובה

עד כה לא נרשמו כל תגובות למאמר פסילת רישיון עקב נהיגה ללא ביטוח חובה. רוצה להיות הראשון?

הוספת תגובה חדשה


שם מלא:


כתובת דוא"ל:


תוכן התגובה

הקלידו את הקוד שבתמונה

Visual CAPTCHA


מאמרים נוספים בנושא ביטוח רכב

ביטוח רכב – כל מה שכדאי לדעת על ביטוח מקיף
נהגת שיכור? לא בטוח שיש לך כיסוי ביטוחי
וותק הנהיגה והשפעתו על פרמית ביטוח הרכב
ביטוח רכב מחוץ לשטח מדינת ישראל
מסלולי ביטוח לרכב שני
ביטוח רכב - השתתפות עצמית בהגנה משפטית
השוואת מחירי ביטוח רכב בחו"ל
ביטול פוליסה או הקפאתה בעת מכירת הרכב
מאגר לאיתור הונאות ביטוח המופעל על ידי ISO
ביטוח רכב מסחרי עד 4 טון
פריצה לרכב - כיצד לפעול מהגילוי ועד לפניה לחברת הביטוח
ביטוח רכב לבעלי עבר פלילי
מכרת או רכשת רכב? יש לטפל בנושא הביטוח
מהו כתב מינוי סוכן?
תביעת תגמולי ביטוח בגין גניבת רכב

הנך נמצא כאן: פסילת רישיון עקב נהיגה ללא ביטוח חובה.

פרסם את מאמריך באתר! פרסם את מאמריך באתר!
תהנה מחשיפה מקצועית בחינם ואפשר לאלפי גולשים פוטנציאליים להיחשף לדעותיך.
פרסם מאמר.