אתר מאמרים
מעגל הכותבים
אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!

מאמרים » ביטוח רכב » מאגר המידע לאיתור הונאות ביטוח רכב חובה

מאגר המידע לאיתור הונאות ביטוח רכב חובה

מחבר המאמר: wobi
פורסם בקטגוריה: ביטוח רכב
המאמר נקרא 585 פעמים
תאריך פרסום: 31.01.13
גרסת הדפסה | 0 תגובות
שיתוף מאמר זה שיתוף מאמר זה


לא צריך להסביר לכם על החשיבות של ביטוח חובה, ובכל זאת- לא מעט אנשים מנסים לקחת את החוק לידיים, ולבצע הונאת ביטוח מסוג מסוים. כך, הם "מזייפים" פגיעות, מעוותים את הנתונים שלהם ועוד, לרוב מתוך רצון לחסוך כספים. על מנת להילחם בתופעה, הוקם ב-2005 מאגר מידע לאיתור הונאות ביטוח רכב, אותו אנו נסקור כאן.

הונאות ביטוח בישראל

החדשות הרעות הן שתחום הונאות הביטוח בישראל פועל לו לכל אורך השנה, ומגלגל מיליוני שקלים עקב כך. ברור כי המלחמה בכך צריכה להיות אינטרס של כולם, ולא רק של חברות ביטוח רכב. היות וכל הונאה עלולה להביא להפסד כספים ניכר של חברות הביטוח, יציבותן הכלכלית עומדת בספק, דבר שפוגע בכל מבוטח ומבוטח.

חשוב לזכור כי מספר רב של הונאות ביטוח עלול להביא, בסופו של דבר, לכך שהסכום שכל אחד מאיתנו ישלם על ביטוח חובה, מקיף או צד ג' יהיה גבוה יותר, או אף שנישאר ללא כיסוי לחלוטין. במסגרת זו, נפתח לפני מספר שנים הקו האדום, בו אנשים יכולים לדווח, באופן אנונימי, על הונאות ביטוח בהן הם נתקלו. מה שחשוב יותר לעניינו הוא הקמת מאגר הונאות הביטוח.

משמעותו של המאגר

החוק בישראל קובע כי טרם חתימה על כל הסכם ביטוח חובה, רשאית כל חברה הפועלת בתחום "להצליב" את נתוני הנהג עם מאגר הונאות הביטוח. מאגר זה, אשר מתופעל על ידי חברת ISO, מציג למעשה היסטוריה של כל הונאות הביטוח אשר נתגלו בישראל. זהו פרי יוזמתם של המפקח על הביטוח בישראל, משרד התחבורה ומשרד המשפטים.

מדוע אנו זקוקים למאגר?

לא קשה לחשוב מדוע חברות הביטוח יהיו מעוניינות במידע מסוג זה. אחרי הכול, לגיטימי בהחלט עבורן לדרוש תשלום גבוה יותר עבור מבוטחים עם עבר "בעייתי", או אפילו לא לאשר את הפוליסה כלל עבורם. חשוב לזכור כי הסיכון שלהן עולה במצבים אלה, ולו רק מבחינת הסבירות שאותו מבוטח ינסה להונות את החברה המבטחת שלו גם בעתיד. 

חשוב לציין כי מאגר זה נחשב לאחד האמינים ביותר שניתן למצוא כיום. מעטים המקרים בהם אכן התגלתה אי התאמה בין נתונים אלה לבין "מבחן המציאות". המאגר מתעדכן באופן שוטף, וכל המידע בו נותר חסוי, ולא מפורסם לאף גורם מלבדה של חברת הביטוח.

לעיתים, ניתן לערער

יש לציין כי לרשותו של כל אדם אשר שמו מופיע במאגר לערער על כך. הדבר יקרה בעיקר כאשר קיימת סתירה בין הנתונים אשר נמצאים להם במאגר לבין אלה אשר עליהם הצהיר אותו מבוטח בעת חתימת הסכם ביטוח חובה. ערעור זה ייעשה באמצעות טופס אשר יוגש לחברת ISO, ויכלול פרטים מזהים של המערער, הסבר על מהות הערעור וכן פרטים ליצירת קשר.

חברת ISO  רשאית להפעיל מספר כלים כדי לבדוק את אמיתות הערעור. באמתחתה מאגרי מידע ממשלתיים, עימם היא יכולה להצליב מידע. אפשרות אחרת היא יצירת קשר עם חברות ביטוח קודמות אשר העניקו פוליסות למבוטח. בכל אחד מהמקרים, התשובה לגבי הערעור תגיע לא יותר מאשר שלושה שבועות לאחר מועד הגשתו.

כך נמנעים מחוסר הנעימות

כפי שכבר רמזנו, ההשלכות של הונאת ביטוח חובה אינן נעימות כלל. חשוב לזכור כי מעבר למאגר מסוג זה, הרי שלחברות הביטוח יש לא מעט אמצעים לאיתור ההונאות אלה כבר "בזמן אמת". כמעט בכל המקרים, ה"חיסכון" הזמני הזה בתשלומי הפרמיה לא באמת שווה את הסיכון. כשם שאתם, רוכשי הפוליסות, מצפים להגינות מחברת הביטוח, כך גם לגבי הצד השני של המשוואה.אודות מחבר המאמר:

וובי - השוואת מחירי ביטוח רכב באינטרנטדירוג המאמר: לא דורג עדיין

תגובות למאמר מאגר המידע לאיתור הונאות ביטוח רכב חובה תגובות למאמר מאגר המידע לאיתור הונאות ביטוח רכב חובה

עד כה לא נרשמו כל תגובות למאמר מאגר המידע לאיתור הונאות ביטוח רכב חובה. רוצה להיות הראשון?

הוספת תגובה חדשה


שם מלא:


כתובת דוא"ל:


תוכן התגובה

הקלידו את הקוד שבתמונה

Visual CAPTCHA


מאמרים נוספים בנושא ביטוח רכב

ביטוח רכב – כל מה שכדאי לדעת על ביטוח מקיף
נהגת שיכור? לא בטוח שיש לך כיסוי ביטוחי
וותק הנהיגה והשפעתו על פרמית ביטוח הרכב
ביטוח רכב מחוץ לשטח מדינת ישראל
מסלולי ביטוח לרכב שני
ביטוח רכב - השתתפות עצמית בהגנה משפטית
השוואת מחירי ביטוח רכב בחו"ל
ביטול פוליסה או הקפאתה בעת מכירת הרכב
מאגר לאיתור הונאות ביטוח המופעל על ידי ISO
ביטוח רכב מסחרי עד 4 טון
פריצה לרכב - כיצד לפעול מהגילוי ועד לפניה לחברת הביטוח
ביטוח רכב לבעלי עבר פלילי
מכרת או רכשת רכב? יש לטפל בנושא הביטוח
מהו כתב מינוי סוכן?
תביעת תגמולי ביטוח בגין גניבת רכב

הנך נמצא כאן: מאגר המידע לאיתור הונאות ביטוח רכב חובה.

פרסם את מאמריך באתר! פרסם את מאמריך באתר!
תהנה מחשיפה מקצועית בחינם ואפשר לאלפי גולשים פוטנציאליים להיחשף לדעותיך.
פרסם מאמר.