אתר מאמרים
מעגל הכותבים
אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!

מאמרים » ביטוח רכב » חובת הצגת פרטים בעת רכישת ביטוח רכב

חובת הצגת פרטים בעת רכישת ביטוח רכב

מחבר המאמר: wobi
פורסם בקטגוריה: ביטוח רכב
המאמר נקרא 560 פעמים
תאריך פרסום: 31.01.13
גרסת הדפסה | 0 תגובות
שיתוף מאמר זה שיתוף מאמר זה


מעוניינים לרכוש ביטוח רכב? אתם לא לבד. מיותר לציין כי כל נהגי ישראל מחויבים ברכישה של ביטוח חובה, בעוד רבים אחרים מוסיפים גם פוליסת ביטוח מקיף או צד ג'. מה שרבים לא מקפידים לעשות הוא הצגה של הפרטים המדויקים, שלהם או של הרכב, בזמן חתימת המסמכים. דבר זה עלול להוות מקור למחלקות רבות, שמגיעות עד לכותלי בית המשפט.

על חובת הצגת הפרטים

כאשר רוכשים ביטוח רכב מכל סוג, יש למלא לא מעט טפסים. אלה נוגעים למאפיינים האישיים של הנהג, להיסטוריה שלו על הכביש, לעבר הביטוחי שלו, לסוג הרכב המיועד וכן הלאה. בהתאם לתקנות דוגמת חובת הגילוי בעניין מהותי, נדרש מהאדם שכל הפרטים שהוא מציג אכן יהיו נכונים ומדויקים.

יש לציין כי מילוי פרטים לא נכונים מהווה עבירה פלילית, לא פחות, אשר כוללת בתוכה השלכות חמורות (כפי שנראה בהמשך). ועדיין, כאשר אנשים מסוימים סבורים כי הסתרת הפרטים תפגע בסיכויים שלהם לקבל פוליסה מסוימת, או לחילופין מייקרים עבורם את עלות הפרמיה החודשית, הם בוחרים לעבור על החוק. מה חברת הביטוח עושה בנדון?

חשיבותו של תקדים משפטי

אחד המקרים התקדימיים החשובים ביותר ביחס לחובת הצגת הפרטים הוא זה של א.ק מטבריה. האחרון בא לרכוש ביטוח מקיף עבור הרכב שלו, וידע כי בעברו הגיש המשתמש הקודם ברכב, הוא בנו, תביעות ביטוח רבות עקב מספר תאונות דרכים. דבר זה הביא לביטול הפוליסה על ידי חברת הביטוח הקודמת.

האב, כדי לבטח את הרכב בכל זאת, העביר את הפוליסה לשם שלו, ובחר בחברת ביטוח רכב אחרת. זו לא פקפקה באמיתות דברים, ואישרה לו את הפוליסה. כעבור מספר חודשים, כאשר הרכב עבר תאונת דרכים והוגדר "טוטאל לוס", נערכה חקירה מקיפה מטעם החברה המבטחת. אז התגלתה גם ההיסטוריה ה"עשירה" של הרכב.

בסופו של דבר, החליט בית המשפט כי התובע ובנו פעלו תוך הפרת חובת הגילוי אשר נדרשת מהם על פי חוק. לכן, העניק הוא לחברת הביטוח את הזכות לבטל באופן חד צדדי את הפוליסה, וזאת מבלי לשלם למבוטח סכום מסוים עבור תגמולי הביטוח. למעשה, החלטה זו הותירה אותו קירח מכאן ומכאן, ללא כל כיסוי ביטוחי.

.מה ניתן ללמוד מהמקרה?

מעטים המקרים בהם חובת הצגת הפרטים אכן משחקת תפקיד כה מרכזי ביחס לתביעות ביטוח רכב, אולם הוא יכול ללמד אותנו לא מעט. חשוב לזכור כי חברות ביטוח, בעת הצורך, מצוידות ברשת מרשימה של כוח אדם ומערכות מידע. הן יכולות לברר בדיוק את אמיתות הצהרת המבוטח, ולעמת אותו מול ההצהרה שלו.

האינטרס של חברות הביטוח ברור כאן: הן מתאימות למעשה כל פוליסה למאפייני האדם, בעיקר מבחינת רמת ה"סיכון" שלהם, קרי, הסבירות למימוש הפוליסה. ביטוח שמבוסס על נתונים שקריים או שגויים מבטל במידה רבה את הכיסוי, וכולל בתוכו גם תוצאות לא נעימות כלל.

רשלנות, או ניסיון לרמאות?

נקודה חשובה נוספת היא שמבחינת חברות ביטוח רבות, אין בהכרח חשיבות לנסיבות שהביאו את האדם לבצע את ההצהרה השגויה. הדבר יכול בהחלט להיעשות מתום לב, או מחוסר תשומת לב. אז אמנם החברה (או בית המשפט) עשויים לגלות סלחנות יחסית, אך נקודת הפתיחה של המבוטח, עדיין, רחוקה מלהיות מבטיחה

במקרה שראינו, הוחלט לבטל את הפוליסה לחלוטין. חברות ביטוח רכב רשאיות אף להגביל באופן ניכר את סכום הכיסוי של הפוליסה, או אף לייקר את תשלומי הפרמיה עבור המבוטח. לכן, מוקפד לבצע את תהליך הבחירה והחתימה על פי הספר: החל מהפעולה החשובה של השוואת מחירי ביטוח, דרך המשא ומתן עם חברת הביטוח ועד להצהרת הפרטים מצד המבוטח.אודות מחבר המאמר:

Wobi אתר להשוואת מחירי ביטוח רכב אונלייןדירוג המאמר: לא דורג עדיין

תגובות למאמר חובת הצגת פרטים בעת רכישת ביטוח רכב תגובות למאמר חובת הצגת פרטים בעת רכישת ביטוח רכב

עד כה לא נרשמו כל תגובות למאמר חובת הצגת פרטים בעת רכישת ביטוח רכב. רוצה להיות הראשון?

הוספת תגובה חדשה


שם מלא:


כתובת דוא"ל:


תוכן התגובה

הקלידו את הקוד שבתמונה

Visual CAPTCHA


מאמרים נוספים בנושא ביטוח רכב

ביטוח רכב – כל מה שכדאי לדעת על ביטוח מקיף
נהגת שיכור? לא בטוח שיש לך כיסוי ביטוחי
וותק הנהיגה והשפעתו על פרמית ביטוח הרכב
ביטוח רכב מחוץ לשטח מדינת ישראל
מסלולי ביטוח לרכב שני
ביטוח רכב - השתתפות עצמית בהגנה משפטית
השוואת מחירי ביטוח רכב בחו"ל
ביטול פוליסה או הקפאתה בעת מכירת הרכב
מאגר לאיתור הונאות ביטוח המופעל על ידי ISO
ביטוח רכב מסחרי עד 4 טון
פריצה לרכב - כיצד לפעול מהגילוי ועד לפניה לחברת הביטוח
ביטוח רכב לבעלי עבר פלילי
מכרת או רכשת רכב? יש לטפל בנושא הביטוח
מהו כתב מינוי סוכן?
תביעת תגמולי ביטוח בגין גניבת רכב

הנך נמצא כאן: חובת הצגת פרטים בעת רכישת ביטוח רכב.

פרסם את מאמריך באתר! פרסם את מאמריך באתר!
תהנה מחשיפה מקצועית בחינם ואפשר לאלפי גולשים פוטנציאליים להיחשף לדעותיך.
פרסם מאמר.