אתר מאמרים
מעגל הכותבים אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!
מאמרים » בנייה אקולוגית » התקן הירוק למגורים - עדכון

התקן הירוק למגורים - עדכון

מחבר המאמר:
פורסם בקטגוריה: בנייה אקולוגית
המאמר נקרא 802 פעמים
תאריך פרסום:
גרסת הדפסה | 0 תגובות
פורסם באתר Circle: אתר מאמרים קהילתיעדכון התקן הירוק למגורים מטעם מכון התקנים יכלול מרכיב של 37% חסכון באנרגיה, ניהול מים בפרויקט הבנייה ובמגורים והפרדת אשפה - כך מסביר שלומי חסון, יו"ר וועדת המומחים לנושא

בנובמבר 2005 אישר מכון התקנים הישראלי את 'תו תקן ירוק' שמספרו 5281. משמעות התקן היא: בנינים שפגיעתם בסביבה פחותה ("בנינים ירוקים"). תקן זה בוחן בניינים ומערכותיהם בהיבט של הבנייה הירוקה, וקובע תנאי סף בהם יש לעמוד בעת תכנון המבנה. ככל שבניין עונה על מספר רב יותר מסעיפי התקן ורמת הביצוע שלהם עולה, כך הניקוד שנקבע לו - גבוה יותר, כאשר סף הניקוד הנדרש הוא 55.

התקן הירוק למגורים משודרג בימים אלה ויועבר לעיון הציבור במתכונתו המשופרת בשפה העברית, על בסיס הנחיות מומחים אנגלים מחברת Building Research Establishment. 

שלומי חסון, מנכ"ל ובעלי חברת הבנייה והיזמות העסקית 'פריזט חסון', אשר משמש בהתנדבות כיו"ר וועדת המומחים לרביזיה לתקן הירוק למגורים במכון התקנים מטעם התאחדות הקבלנים, מסביר כי בשלב זה התקן הינו וולונטרי (תקן רשות) והמטרה היא לעשות סדר במתרחש כיום בשוק הבנייה למגורים בתחום ה'ירוק', על-ידי קביעת סטנדרטיזציה שתהפוך, קרוב לוודאי, עם הזמן – לדעתו של חסון - לתקן מחייב. המשמעות הרחבה היא, שלמעשה, אין חובה כיום לבנות בניינים ירוקים בישראל.

חסון מוסיף, כי התקן המשודרג נותן הגדרה ברורה ומוחלטת למושג 'מבנה ירוק'  ומגדיר מערכת קריטריונים על פיהם נמדדת מידת ה'ירוקוּת' של בניין חדש או משופץ. חשוב לדעת שכל קבלן ומתכנן המבין את חשיבות העניין ומתלבט כיצד להפוך  את הבניין שלו ל'ירוק' יותר, יוכל לעיין בתקן לשם הכוונה ולאמץ את החלק המתאים לו מחלקי התקן. התו ניתן על ידי מכון התקנים.

התקן הירוק נחלק ל-9 חלקים: 

החלק הראשון – אנרגיה. מתייחס בין היתר לתפקוד האקלימי של המבנה ולשאלה האם המבנה מתוכנן באופן המאפשר לו להיות חסכוני באנרגיה. חלק זה מתייחס בין השאר למידת בידוד המבנה, יצירת תנאי טמפרטורה המתאימים לנוחות התרמית של המשתמש, תאורה טבעית מספקת במבנה, התייעלות אנרגטית של המבנה ועוד. זהו החלק העיקרי והגדול ביותר של התקן

החלק השני – קרקע. על השימוש בקרקע ועל הפחתת זיהום הקרקע: כיצד נעשה שימוש יעיל בקרקע, בנייה בהתאם לתוואי הקרקע הטבעי, שימור כיסוי קרקע, שיקום נופי, אי פגיעה בבתי גידול, שימוש בצמחייה חסכונית במים ועוד

החלק השלישי – מים, שפכים וניקוז. מתייחס לחסכון במים וניהול מים בפרויקט – שימוש במי מזגנים, מי נגר, השקיה ואי פגיעה במערכות ניקוז קיימות

החלק הרביעי – חומרים.  שימוש בחומרי בניה מתאימים והצגת שימוש בחומרים בעלי תו ירוק

חלק חמישי – בריאות ורווחה. אוורור, איכות אוויר הפנים, רעש וקרינה

חלק שישי – פסולת. הצגת יכולת להפריד ארבע סוגי פסולת ועוד

חלק שביעי – תחבורה. הצגת מתקנים לאופנים וכדומה

חלק שמיני – ניהול. ניהול סביבתי של אתר בנייה, שימוש חוזר בפסולת בנייה ועוד

חלק תשיעי – חדשנות. הצגת טכנולוגיות חדשניות ויצירתיות שמהוות ערך מוסף למבנה בהיבט הירוק

אלמנטים סביבתיים נוספים 

בשנים האחרונות גברה המודעות להשלכות הפיתוח בתוך הערים ומחוצה להן על הסביבה. המודעות להשפעות יחסי הגומלין, השפעת הסביבה על הבניין והבניין על הסביבה, הביאה לפיתוח גישות חדשות לבנייה הכוללות תקני בנייה סביבתיים בעולם ובארץ. לתכנון מבנים ולשימוש בחומרי בנייה יש השפעות סביבתיות רבות, בייחוד על צריכת משאבים ושימוש באנרגיה, מיחזור ומים. גם לתהליך הבנייה יש השפעות סביבתיות: זיהום אויר, ייצור פסולת, נזק אקולוגי לסביבה ועוד.

שלומי חסון מסביר על ההיבטים הכלכליים הנכללים בבנייה ירוקה: 

'ככלל, בנייה ירוקה יכולה להיות בנייה יקרה ב 2.5%-5% יותר מסך הבנייה הרגילה, אך החזר ההשקעה לרוכש – מהיר: בין 2-5 שנים בסה"כ. מאז ואילך - יש רווח למשתמש'. למרות העלות הראשונית הגבוהה יותר, סבור חסון כי דיירים פוטנציאליים יעדיפו לרכוש דירה 'ירוקה', עקב צפי חסכון בעלויות שוטפות בעתיד.

דרכים לחיסכון במסגרת הבנייה הירוקה

• ניתן להגיע לחיסכון ניכר באנרגיה באמצעות תכנון אדריכלי נכון של המבנה. שימוש במערכות חימום, קירור ותאורה חכמות וחסכוניות יכול להביא חיסכון נוסף. חלק האנרגיה קיבל את המשקל הגבוה ביותר בתקן ולא בכדי: רוב ההחזר הכספי בבנייה הירוקה מוחזר בחיסכון חשמל, כאשר הצריכה פוחתת באופן משמעותי.

• צמצום השימוש במים – ניתן להגיע לחיסכון רב באמצעות התקנת חסכמים, מדיחי אסלות חסכוניים והתנהגות צרכנית נבונה

• צמצום כמויות פסולת – בטיפול נכון בפסולת, באמצעות הפרדת החומרים ומחזורם, ניתן להגיע להפחתה משמעותית בכמויות האשפה המועברות היום להטמנה

חסון, העומד בראש ועדת המומחים, מוסיף כי גם בחברת 'פריזט חסון' שהוא אחד מבעליה ושאותה הוא מנהל, התקבלה החלטה אסטרטגית לבנות פרויקטים ירוקים כמו  'נגה' הנבנה בימים אלה בהוד השרון ומתבצע על פי האוגדן הירוק של עיריית הוד השרון.

לפרטים נוספים: אריאלה 054-8042468


אודות מחבר המאמר:

בניה איכותית בשרון עם פריזט-חסון, חברת הנדל"ן הקבלנית באיזור השרון מובילה פרוייקטים מגוונים של בניה עם דגש על תכנון מוקפד, יצירתיות וחדשנות באזור השרוןדירוג המאמר: לא דורג עדיין

תגובות למאמר התקן הירוק למגורים - עדכון תגובות למאמר התקן הירוק למגורים - עדכון

עד כה לא נרשמו כל תגובות למאמר התקן הירוק למגורים - עדכון. רוצה להיות הראשון?

הוספת תגובה חדשה


שם מלא:


כתובת דוא"ל:


תוכן התגובה

הקלידו את הקוד שבתמונה

Visual CAPTCHA


מאמרים נוספים בנושא בנייה אקולוגית

פנוי אשפה פנאומטי- לאן מגיע כל הזבל הזה?
שלטים אקולוגיים
אלומיניום ושמירה על הסביבה
ההבדל בין בניה קלה לבניה ירוקה
בניה קלה בניה חכמה
בניה קלה ויתרונותיה
שימושיו המועילים של בידוד תרמי
בנייה קלה לתעשייה- בנייה ירוקה לחיים ירוקים
גג סולארי, רווח כפול – אישי וסביבתי
חשמל סולארי - רואים רחוק, רואים ירוק
חימום חכם ובריא באמצעות תנורי הסקה אקולוגיים
למה כדאי לחמם את הבית עם מערכת הסקה מרכזית
מעמערכות הסקה מרכזית אקולוגית – למה היא כדאית
מערכת הסקה מרכזית – כיצד היא עובדת
תנורי הסקה הפועלים באמצעות שבבי עץ

הנך נמצא כאן: התקן הירוק למגורים - עדכון.

פרסם את מאמריך באתר! פרסם את מאמריך באתר!
תהנה מחשיפה מקצועית בחינם ואפשר לאלפי גולשים פוטנציאליים להיחשף לדעותיך.
פרסם מאמר.
דרושים בתחום הכתיבה | תנאי שימוש ומדיניות פרטיות | תוכן המפרסמים באתר מופץ ברשיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות של Creative Common License.
כל הזכויות שמורות © Circle.co.il 2009-2012 - מאמרים להפצה חופשית מאת מעגל הכותבים.