אתר מאמרים
מעגל הכותבים
אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!

מאמרים » חוק ומשפט » הוצאה לפועל – סמכויות ונקיטת הליכים

הוצאה לפועל – סמכויות ונקיטת הליכים

מחבר המאמר: Aditor11
פורסם בקטגוריה: חוק ומשפט
המאמר נקרא 464 פעמים
תאריך פרסום: 08.05.10
גרסת הדפסה | 0 תגובות
שיתוף מאמר זה שיתוף מאמר זה


הוצאה לפועל הוקמה במטרה להסדיר חובות. מחד, יש את הנושה, לו חייבים סכום כסף, מאידך יש את החייב, שמתקשה או מתחמק מתשלום החוב, מסיבה זו או אחרת.

במקרים של חמקנות יש בסמכות ההוצאה לפועל לנקוט במספר רב של הליכים כנגד החייב.

 

על פי רוב נשלחת אל החייב אזהרה מטעם הוצאה לפועל או עורך דין, כי עליו לפרוע את חובו לנושה. במקרים מסוימים מגיעים להסדרים, אולם לא פעם קורה שהחייב מתחמק עוד בטרם קיבל את האזהרה. מה עושים? פונים אל הוצאה לפועל והיא יכולה לפעול בכמה דרכים, כדי לנסות ולהסדיר את החוב.

 

הוצאה לפועל יכולה נקוט בהליך אחד, או בכמה במקביל, הכול תלוי בחומרת המצב ובחמקמקותו של בחייב.

 

א.      הוצאה לפועל: עיקול מיטלטלין אשר ברשותו של החייב - אחד ההליכים החוקיים אשר ברשות הוצאה לפועל הוא עיקול מיני מיטלטלין אשר ברשות החייב, אך גם כאלו שלא ברשותו. בכדי להפעיל הליכים אלו יש למלא טופס ולשלם למוציא אל הפועל את שכר העבודה, וזה יצורף לחובו של הנושה. חשוב לציין כי הוצאה לפועל אינה יכולה לעקל דברים כגון ביגוד, מיטה, או מזון, הנחוצים  לחיים השוטפים. מרגע שיצא צו זה על החייב לפרוע את חובו תוך עשרה ימים. במידה והחייב לא פרע את חובו יגיע המוציא אל הפועל ויעקל את מיטלטליו. במידה ולאחר 14 יום לא משולם החוב, נמכרים מיטלטליו של החייב בצורת מכרז, והכסף מועבר אל הנושה.

ב.      הוצאה לפועל: עיקול זכויות ונכסים – במקרים רבים רשות הוצאה לפועל יכולה לפעול על מנת לעקל נכסים ממשיים אשר ברשותו של החייב, על מנת לפרוע את חובו. הליך זה נקרא לא פעם "תפיסת נכס". על מנת לערוך הליך זה על ידי הוצאה לפועל יש לברר תחילה אילו נכסים יש ברשותו של החייב. בהקשר הזה, אפשר לציין כי הוצאה לפועל יכולה אף לעקל את רכבו של החייב ועוד זכויות רבות אחרות.

ג.       הוצאה לפועל: צו עיכוב יציאה מן הארץ – עוד סכמות אשר נמצאת בידי רשות הוצאה לפועל היא הוצאת צו עיכוב יציאה מן הארץ, כנגד החייב, כמובן. בצורה כזו, החייב לא יוכל לברוח מחובותיו. במקרים רבים, יתחייב החייב להפקיד את דרכונו ברשות הוצאה לפועל, על מנת להבטיח כי זה יישאר בארץ עד אשר חובותיו יפרעו על ידיו.

ד.      הוצאה לפועל: צו חיפוש – ראש הוצאה לפועל יכול להוציא צו חיפוש, במידה והנושים סבורים כי החייב מסתיר נכסים או רכוש, אצלו או אצל אחרים. צו זה אומר שניתן לחפש מיטלטלין, נכסים ואפילו לערוך חיפשו על גופו של החייב. במידה ונתגלו נכסים או מיטלטלין, יכולים לעקל את שנמצא, למכור אותם ולשלם לנושה.

ה.     הוצאה לפועל: מאסר – הליך נוסף שיש ביכולתה של רשות הוצאה לפועל להפעיל הוא מאסר. רשות הוצאה לפועל מפעילה סמכות זו לעיתים רחוקות ורק במקרים שבהם יש ודאות כי החייב מתחמק מלשלם את חובותיו. סכמות זו של הוצאה לפועל לא תיושם על מי שאינו מסוגל לשלם את חובותיו, למשל.

 

 

אם כן, נראה כי לרשות ההוצאה לפועל יש סמכויות רבות, בנוסף לסמכויות אלו יש ביכולתה של הרשות להוצאה לפועל להפעיל גם מעצר מונע ועיקול נכסים ומיטלטלין אשר בידי צד שלישי.

 

בכל מקרה, במקרים כגון אלו, יש להתייעץ עם עורך דין מומחה על מנת להפוך הליכים אלו לחלקים הן מן הבחינה הבירוקרטית והן מן הבחינה הפסיכולוגית.

 

 אודות מחבר המאמר:

טופ אינטראקטיב - פרסום באינטרנטדירוג המאמר: לא דורג עדיין

תגובות למאמר הוצאה לפועל – סמכויות ונקיטת הליכים תגובות למאמר הוצאה לפועל – סמכויות ונקיטת הליכים

עד כה לא נרשמו כל תגובות למאמר הוצאה לפועל – סמכויות ונקיטת הליכים. רוצה להיות הראשון?

הוספת תגובה חדשה


שם מלא:


כתובת דוא"ל:


תוכן התגובה

הקלידו את הקוד שבתמונה

Visual CAPTCHA


מאמרים נוספים בנושא חוק ומשפט

מי צריך משרד חקירות?
הפעולות המתבקשות שמבצע כונס נכסים
עורך דין גירושין
פורטל Sanegorit- קבלת זימון למשפט תעבורה – מה לעשות?
פורטל LAWFIND- שלל עצות זהב למכירת דירה
נוטריון על תפקידיו
פתרונות ומענות לנהיגה בשכרות
עבירות צבאיות בצבא - עורך דין צבאי
מהי ההגדרה להטרדת עד
חקירה פרונטאלית
בית משפט לתעבורה נסעתם בכביש ונעצרתם על ידי שוטר, ישנה אפשרות שתזומנו לבית משפט לתעבורה. זימון לבית משפט לתעבורה יכול להתקבל על ביצוע של כמעט כל עבירה ועליכם להיות מוכנים לכך ולהיערך בהתאם. מהו בית משפט לתעבורה? בית משפט לתעבורה עוסק במגוון נושאים הקשור
ד"ר אורי עצמון- מקבץ האינטרסים המוגנים על ידי חוק החוזים הישראל
עו"ד דנה תדמור- מה דינו של שליח שנשלח ע"י משלחו לקנות סחורה, ושהחליט לבסוף לקנות את אותה לעצמו?
איך חוקר פרטי בודק שאין האזנות סתר?
נהיגה בשכרות – אופן הבדיקה

הנך נמצא כאן: הוצאה לפועל – סמכויות ונקיטת הליכים.

פרסם את מאמריך באתר! פרסם את מאמריך באתר!
תהנה מחשיפה מקצועית בחינם ואפשר לאלפי גולשים פוטנציאליים להיחשף לדעותיך.
פרסם מאמר.