אתר מאמרים
מעגל הכותבים אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!

בדרך בן גוריונה

הפעם נצא בעקבות מכריז המדינה וראש ממשלתה הראשון  דוד בן גוריון.וראש הממשלה ושר הבטחון השלישי-לוי אשכול.נספר על שניהם,וגם על היריבות המרה ביניהם,בשנות ה60 של המאה הקודמת.כמו כן על פעלו האדיר של אשכול בתחום ההתיישבות,וקוריוזים אותם סיפר עוזרו דאז,אריה(לובה) אליאב שהיה יד ימינו. המסלול הינו מודולרי,וניתן לגרוע ממנו,או להוסיף עליו,לפי הצורך.

          הנה קוריוז לדוגמא: יום אחד הגיע אשכול בכהנו כמנהל מחלקת ההתיישבות של הסוכנות היהודית ושר החקלאות בה בעת,לאחד ממושבי התימנים בנגב. ניגש אליו אחד המתיישבים בדחילו ורחימו ומבקש לגולל בפניו בעיה: ,,אדון אשכול,, אומר המתיישב, ,יש לי בעיה,יש לי שתי נשים,וכל שנה הן יולדות לי ילד,, ,,כל הכבוד,, משיב אשכול,אז מה בדיוק הבעיה? ,,שלום בית,, אומר המתיישב,,, אני מבקש בית נוסף,למען שלום בית,לבל תהיינה נשי צרות זו לזו,, בזמנו זו היתה בקשה מאד לא שגרתית,אך אשכול היה אף הוא אדם לא שיגרתי בעליל! חשב לרגע ואז אמר: ,,אם לא תוריד את רמת הפיריון-אמלא את בקשתך לפנים משורת הדין,, אורו פניו של התימני, ואמר: אדוני נותן לי בית נוסף-ואני נותן לכם כל שנה שני חיילים לצ"הל! והעיסקא נחתמת בתקיעת כף...

 

א.נסיעה לאורך הציר המזרחי של  יא' הנקודות בנגב:קדמה,גלאון,משמר הנגב(ביר אל מכסור) שובל(זבלה)חצרים(קלטה)ואם נספיק- גם נבטים. נספר את סיפור עליית הישובים לקרקע תחת אפם החורה של הבריטים,מבצע ששינה את גבולותיה של המדינה היהודית העתידית,נשיר שירים שחוברו להם,בליווי כלי נגינה משירונים מוכנים מראש.

ב.נחל חוורים-הליכה מתונה בסלול נגבי טיפוסי,המאחד בתוכו תופעות גאולוגיות ובוטניות טיפוסיות לנגב.

ג.צריף בן גוריון:הבית בו התגורר ב.ג במאז 1953 ועד יום מותן.הספרים,הצילומים,נתונים על הנגב,ותולדותיו של ב.ג.

ד.אחוזת הקבר ותצפית מרהיבה על נחל צין.

ה.בין לבין-ארוחת צהרים במשאבי שדה,רביבים או משק אחר ממשקי הסביבה.

ו.אם המצב הבטחוני יאפשר זאת,נחזור דרך הציר המערבי של יא הנקודות: בארי(נחביר)

נירים(דנגור)תקומה,ואורים.לא ליד כולם ניתן יהיה לעבור,מפאת קוצר הזמן.                                                                          ז. מסלולים נוספים:1. המנסרה במכתש רמון,תופעה גיאולוגית נדירה,  2.פרסת ועין סהרונים,מסלול קל יחסית ומרהיב עין ביפיו!                 3.בעקבות הנבטים: עבדת,שבטה או ממשית,כטוב בעיניכם.


אודות מחבר המאמר

איציק מלאכי.מדריך טיולים מוסמך ומנוסה.זמר בס-בריטון,מספר סיפורים,מנחה ערבי זמר,מארגן ומדריך טיולים מזמרים וימי כיף וגיבוש.חוקר הזמר העברי לדורותיו.                                                                   טלפון: 0523732382 אתר אינטרנט: www.tiulvashir.com

דרושים בתחום הכתיבה | תנאי שימוש ומדיניות פרטיות | תוכן המפרסמים באתר מופץ ברשיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות של Creative Common License.
כל הזכויות שמורות © Circle.co.il 2009-2012 - מאמרים להפצה חופשית מאת מעגל הכותבים.