אתר מאמרים
מעגל הכותבים אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!
מאמרים » בריאות ילדים ותינוקות » הפרעות קשב וריכוז -האם יש הבדל בין בנים לבנות?

הפרעות קשב וריכוז -האם יש הבדל בין בנים לבנות?

מחבר המאמר:
פורסם בקטגוריה: בריאות ילדים ותינוקות
המאמר נקרא 883 פעמים
תאריך פרסום:
גרסת הדפסה | 0 תגובות
פורסם באתר Circle: אתר מאמרים קהילתילהפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות ADHD ישנן עוד שתי תתי משפחות שאחת מהן היא הפרעה של היפר אקטיביות עם סימנים חלקיים של חוסר קשב וריכוז, והאחרת היא הפרעת קשב וריכוז עם סימנים להיפראקטיביות חלקית שהיא ההפרעה הנפוצה יותר(ADHD_PI או ADHD_I).

אמנם לא נערכו מחקרים רבים שנועדו לבחון את ההבדלים בתופעות בין שני המינים אצל בני אדם הלוקים ב - PI-ADHD, אך ישנם מחקרים אשר בדקו דברים אחרים, ובדרך מקרה נתקלו בכמה ממצאים מעניינים בהקשר להבדלים בין זכרים ונקבות הלוקים בהפרעות קשב וריכוז.

בנים ובנות עם הפרעות קשב וריכוז ללא היפראקטיביות, מפגינים זהות כאשר מדובר בתגובה שלהם לטיפול מתגרה, והם גם זהים מבחינת נושא הקשיים החברתיים שלהם. גם הבנים וגם הבנות נוטים להיות ביישנים והמומים למול הדינמיקה הקבוצתית של בני מינם. הנערים והנערות הללו זהים גם בקשיים שיש להם עם המעמדים החברתיים המתרחשים בבית הספר, הם מתקשים להשתתף במפגשים החברתיים של בית הספר, היות והם אינם מסתדרים עם ההיתלוצצויות, ההיתגרויות והמשחקים האופייניים כל כך לילדים בקבוצת הגיל שלהם. בנים ובנות עם הפרעות קשב וריכוז יסתדרו הרבה יותר טוב, במפגשים של אחד על אחד, ומשום כך לרוב, הם עלולים למצוא את עצמם מנודים חברתית בגלל חוסר היכולת שלהם להשתלב בדינמיקה החברתית של בית הספר.

לבנות לעומת זאת, הדברים אולי קלים יותר במידת מה מאשר לבנים, בגלל הסיבה הפשוטה שהן בדרך כלל ביישניות יותר מאשר הבנים וזו תופעה מקובלת וידועה. לעומתן, מן הבנים מצופה שהם יהיו יותר ספורטיביים, רעשנים וחברותיים, אבל בנים עם הפרעות קשב וריכוז, לא יהיו בדרך כלל מעורבים בפעילות הספורטיבית קבוצתית, והם אינם רעשניים ומוחצנים.

ישנם מספר הבדלים בין המינים שהתגלו אצל בני אדם עם הפרעות קשב וריכוז. החוקרים מצאו את ההבדלים הללו כאשר הם בחנו את הדברים הבאים:

  • הקשר בין תנודות הורמונליות והתסמינים של הפרעות קשב וריכוז.
  • הקשר של ההתפתחות המוחית והתסמינים של הפרעות קשב וריכוז.
  • קשיי תיפקוד ניהוליים.
  • פעילות מוטורית.
  • תופעות הקשורות במצבי רוח.
  • קצב ההפניות של הילדים לטיפול רפואי.

הקשר בין תנודות הורמונליות והתסמינים של הפרעות קשב וריכוז

לנשים ונערות מתבגרות תהיינה תנודות הורמונליות, אשר תחמרנה את התסמינים של הפרעת הקשב והריכוז שלהן. אינסוף מחקרים הראו שהאסטרוגן משפר את הזכרון, את התיפקוד הקוגניטיבי(הכרתי) ואת מצב הרוח. במהלך המחצית השניה של המחזור החודשי של נשים, לאחר תחילת הדימום הוויסתי, רמות האסטרוגן גבוהות יותר מאשר לפני תחילת הדימום הוויסתי. אצל נשים עם הפרעות קשב וריכוז יחריפו הסימטומים של ההפרעה בשל הרמה הנמוכה של האסטרוגן. אותה תופעה תתרחש גם אצל נשים העוברות את גיל המעבר, ושוב בגלל הירידה ברמות האסטרוגן שלהן.

הקשר של ההתפתחות המוחית והתסמינים של הפרעות קשב וריכוז

קצב התפתחות המוח וההתבגרות שונים בין בנים לבנות. כמה חוקרים טענו שקצב ההתפתחות המהיר יותר של המוח אצל נשים, מגן בצורה כלשהי מפני ההתפתחות של כל סוגי הפרעות קשב וריכוז. המשמעות של טענה זו עשויה להיות שהתפתחות מהירה יותר של המוח, תורמת להפחתת הסיכון מפני נזקים סביבתיים או תהליכים ביולוגיים אחרים, שעלולים בדרך כלשהי להחמיר את התסמינים של הפרעות קשב וריכוז. עובדה זו, מסבירה גם את הנקודה הבאה אשר מראה כי לנשים יש כנראה פחות לקויי תפקוד ניהוליים מאשר לבנים.

קשיי תיפקוד ניהוליים

מחקר אחד הגיע למסקנה שבעוד שגם לבנים וגם לבנות יש אותן בעיות נוירופסיכולוגיות, הגורמות להם לגירעון ביכולת הניהולית שלהם, עדיין בהשוואה בין בנים לבנות בהקשר למשימות של השגת הישגים בחשבון, הישגים בקריאה, ושחרור מפיזור דעת. הבנים היו באופן משמעותי נחותים יותר מאשר הבנות במדידה הזו של תיפקוד ניהולי.

פעילות מוטורית

בנים פעילים יותר מאשר בנות, ובצורה דומה, בנים עם הפרעות קשב וריכוז פעילים יותר מאשר בנות עם אותה הפרעה. המסקנה המוטעת מכך יכולה להוביל לידי ההנחה כי הבנים הללו לוקים גם בהיפראקטיביות, למרות שהם כלל לא כאלה. העובדה שהתבררה היא שלמרות שהם אכן יותר פעילים מן הבנות, הם אינם פעילים יותר מאשר בנים שאינם לוקים בהפרעת קשב וריכוז.

תופעות הקשורות במצבי רוח

לנשים עם כל הצורות של הפרעות קשב וריכוז, יש דימוי עצמי נמוך יותר מאשר לבנים עם הפרעות קשב וריכוז. הבנות גם צריכות להתמודד עם החמרה של החרדות והדיכאונות, וזאת בגלל תהליך ההתבגרות והטלטולים ברמות האסטרוגן. טיפול מתגרה יכול להחמיר את תסמיני החרדה גם אצל נשים וגם אצל גברים הלוקים בהפרעות קשב וריכוז. ומטפלים צריכים להיות מודעים לתופעת לוואי זו של החמרה בחרדות, כאשר הם מטפלים בנשים עם חרדות קיימות והפרעות קשב וריכוז.

קצב ההפניות של הילדים לטיפול רפואי

לבנות יש סיכוי פחות לקבל הפנייה רפואית מאשר לבנים. בנות עם הפרעת קשב וריכוז נוטות להיראות ביישניות יותר, אינטלגנטיות פחות, או חסרות מוטיבציה. סביר יותר להניח, כי תאובחנה כלוקות בחרדה ודכאון לפני שיאבחנו אותן כבעלות הפרעות קשב וריכוז. לעיתים קרובות הן מצטיירות בעיני המורים וההורים, ככאלו שעזרה רפואית לא תועיל להן, ומשום כך הסבירות, שהן תשלחנה לטיפול רפואי מהיר ומיידי בתסמינים של הפרעות קשב וריכוז שלהן, נמוכה בהרבה יותר מאשר של הבנים.

גברים ונשים עם הפרעות קשב וריכוז דומים בכמה אופנים ובאותה עת גם שונים בכמה מהם. הדמיון הוא בכך שיש להם את אותם התסמינים של הפרעות קשב וריכוז, יש להם את אותן הבעיות החברתיות, והם דומים בתגובה שלהם לטיפול מתגרה בהפרעות קשב וריכוז. המחקרים הראו שהשוני ביניהם מופיע בדברים הקשורים בטלטולים הורמונליים, התפתחות מוחית, ליקויים ניהוליים, פעילות מוטורית, שינויים במצב הרוח, וקצב ההפניות שלהם לטיפול רפואי.

מספר המחקרים שבדקו שינויים בין שני המינים בהקשר להפרעות קשב וריכוז הוא נמוך. והיות והממצאים מראים שאכן ישנם הבדלים ביניהם, המסקנה היא שנחוצים מחקרים נוספים על מנת שנטפל בצורה הולמת בבנים ובבנות, בנשים ובגברים הלוקים בהפרעות קשב וריכוז.


אודות מחבר המאמר:

מומחה שיווק באינטרנט, קידום אתרים מקצועי, קידום עיסקי ברשתות החברתיות, ניהול מסעות פרסום במנועי החיפוש וברשתות החברתיות, כתיבה מכירתית-קופירייטינג.דירוג המאמר: לא דורג עדיין

תגובות למאמר הפרעות קשב וריכוז  -האם יש הבדל בין בנים לבנות? תגובות למאמר הפרעות קשב וריכוז -האם יש הבדל בין בנים לבנות?

עד כה לא נרשמו כל תגובות למאמר הפרעות קשב וריכוז -האם יש הבדל בין בנים לבנות?. רוצה להיות הראשון?

הוספת תגובה חדשה


שם מלא:


כתובת דוא"ל:


תוכן התגובה

הקלידו את הקוד שבתמונה

Visual CAPTCHA


מאמרים נוספים בנושא בריאות ילדים ותינוקות

שירות למשפחות העוסקות בנושא גמילה מחיתולים והקניית הרגלי ניקיון
גמילה מחיתולים – כל המידע הנחוץ
טיפול בהרטבת לילה
מומחה בהרטבת לילה
טיפול בחרדת אסלה - אנקופרסיס
הרטבת לילה אצל ילדים
שחיית תינוקות
חשיבות מים לתינוקות
מהן הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים (ADHD) ?
תזונה נבונה ופעילות גופנית לילדים. מההגיל שכדאי להתחיל?
השמנת ילדים, מה הטיפול שעובד?
עיסוי תינוקות
טיפול פסיכולוגי בילדים - בשביל מה ולמי
טיקים ותסמונת טורט בקרב ילדים
הרטבת לילה בקרב ילדים

הנך נמצא כאן: הפרעות קשב וריכוז -האם יש הבדל בין בנים לבנות?.

פרסם את מאמריך באתר! פרסם את מאמריך באתר!
תהנה מחשיפה מקצועית בחינם ואפשר לאלפי גולשים פוטנציאליים להיחשף לדעותיך.
פרסם מאמר.
דרושים בתחום הכתיבה | תנאי שימוש ומדיניות פרטיות | תוכן המפרסמים באתר מופץ ברשיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות של Creative Common License.
כל הזכויות שמורות © Circle.co.il 2009-2012 - מאמרים להפצה חופשית מאת מעגל הכותבים.