אתר מאמרים
מעגל הכותבים אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!
מאמרים » בריאות ילדים ותינוקות » טיקים ותסמונת טורט בקרב ילדים

טיקים ותסמונת טורט בקרב ילדים

מחבר המאמר:
פורסם בקטגוריה: בריאות ילדים ותינוקות
המאמר נקרא 1457 פעמים
תאריך פרסום:
גרסת הדפסה | 0 תגובות
פורסם באתר Circle: אתר מאמרים קהילתיטיקים ותסמונת טורט בקרב ילדים / מאת: אבי לבנט - הומיאופת קלאסי

 

טיקים: התכווצות שריר פתאומית, לא רצונית, החוזרת על עצמה והיא מהירה, אקראית וחסרת מטרה. טיקים יכולים להיות מוטוריים ו/או קוליים, הם באים בגלים ואינם מופיעים בזמן השינה. התופעה קשורה לחוסר איזון כללי, חוסר איזון עצבי והורמונאלי, לפגיעה בחומרי הגלם בגוף ולחוסר איזון בנטיית הטיפוס. הטיקים עלולים להחריף כתוצאה מלחץ נפשי. 

סוגי טיקים:

 1. טיקים פשוטים חולפים – מופיעים רק בקבוצת שרירים אחת, וחולפים עד גיל שנה. ניתן לעצור טיקים מסוג זה באופן רצוני לפרק זמן קצר.
 2. טיקים מורכבים ממושכים – מופיעים ביותר מקבוצת שרירים אחת, נמשכים מעל גיל שנה ויכולים לשנות את מיקומם בגוף.
 3. תסמונת טורט – טיקים מורכבים, הכוללים טיקים תנועתיים מורכבים וכן טיקים קוליים, כדוגמת כחכוח גרון, שיעול. הם נמשכים מעל שנה ולעיתים מופיעה עימם התנהגות כפייתית. 

הטיקים האופייניים הם בעפעפיים, בעיניים, בכתפיים, בידיים, ברגליים, בראש, כחכוח גרון, הזזת אף, השמעת קולות ועוד.

טיקים בקרב ילדים היא תופעה שכיחה, בין 4-10% מכלל הילדים יסבלו מטיקים בודדים, כאשר בנים חשופים יותר לפגיעה מאשר בנות. טיקים אלו, נמשכים מספר שבועות או חודשים ולאחר מכן חולפים מעצמם ואין להם חשיבות מבחינה רפואית.

רק בחלוף הזמן, ניתן לאבחן איזה סוג טיקים יש לילד, אשר רבות מנסה להסוות את התנועות ולתרצן בסיבות כגון: עיניים שורפות, ליחה בגרון או כאבי צוואר. בין התופעות הנלוות לטיקים ניתן למצוא – הפרעות קשב וריכוז, בעיות לימוד וכאבי ראש.

בשנים האחרונות, יש עלייה של הופעת טיקים בקרב ילדים ובני נוער והסיבה לכך היא כתוצאה משינויים בכל תחומי חיינו, החל מתזונה לקויה, זיהום אוויר ומים ועד לקרינה, אשר מפרים את האיזון במערכת העצבית והרגשית ובכך פוגעים במערכת ההורמונאלית.

הילד עלול לחוש בלחץ מכל עיוות קטן וכך למעשה נוצר מעגל שמזין את עצמו - כל טיק יוצר תסכול ולחץ אשר מפעיל את המנגנון של התופעה. לכן, ילדים הסובלים מהתופעה, חשים אי נוחות רבה שמובילה אותם לרגשות של נחיתות, הסתגרות, חוסר שקט ובעיות ריכוז. לרוב ילדים הסובלים מטיקים הם מופנמים, הרגישים לשינויים ומנסים לרצות את הוריהם וחבריהם.

טיפול

טיקים הינה תופעה שפירה, שאיננה מהווה סכנה לבריאותו של הילד. הטיפול הראשוני הוא להתעלם מהטיקים ולא להעיר לילד לגביהם. בנוסף, באמצעות שיתוף פעולה וסנכרון של ההורים עם סביבתו התומכת של הילד, כגון: המורה, הגננת, היועצת, ניתן למצוא את הטיפול הנכון עבורו אשר יושתת על סובלנות, חום ואהבה.

רק במקרים חמורים ונדירים, בהם קיימת הפרעה קשה להשתלבות החברתית של הילד עקב הטיקים, נוטים לשקול טיפול תרופתי. עם זאת, לתרופות נוגדות טיקים עלולות להיות תופעות לוואי ניכרות ולכן יש לזכור כי לטיקים יש מהלך טבעי בו הם נעלמים לפרקי זמן קצרים/ארוכים/לצמיתות ושגם טיקים כרוניים, הנמשכים שנים רבות, חולפים בסופו של דבר לצמיתות.

במידה ומתעוררת בעיה נפשית בעקבות הטיקים ניתן לשקול טיפול פסיכולוגי.

במקביל, יש לבנות תפריט תזונתי אישי מותאם לילד, שהינו בעל חשיבות רבה לאיזון התפקודי שלו. רצוי להקפיד על המרכיבים הבאים: פחמימות מלאות כ-40% מהארוחה, חלבונים מהצומח או מהחי כ-30% מהארוחה ושומנים מהצומח כ-30% מהארוחה. מומלץ לצמצם בממתקים ובמשקאות מתוקים ולשלב בארוחות ירקות, פירות, אגוזים, דגנים ושמן זית.

הכנסת בעל חיים לבית, גם היא יכולה לעזור בהתוויית חוויה מתקנת עבור ילד עם בעיות רגשיות המתעוררות לנוכח הטיקים מהם הוא סובל.

 

תסמונת טורט

בעיה נוירולוגית-פסיכיאטרית, הכוללת טיקים במשך למעלה משנה, אשר במהלכה מופיעים טיקים מסוגים שונים, חלקם פשוטים וחלקם מורכבים, וכן טיקים קוליים מסוגים שונים. לרוב מהלך התופעה הינו גלי, ללא סיבה הניכרת לעין. גיל הופעת הסימפטומים הוא בין גילאי 3-10 שנים, לרוב עם הופעה ראשונית של טיקים באזור הפנים, הצוואר או הזרועות ובהמשך מופיע מגוון שלם של טיקים קוליים ומוטוריים. לאחר גיל העשרה יכולות להתרחש שתי תופעות הפוכות: המעטה עד הטבה ולחילופין, החמרה של התסמונת אליה מתווספים פרצי אלימות קשים ולעיתים אף פגיעה עצמית.

לסובלים מתופעה זו, לרוב אין פגיעה באינטליגנציה.

אבחון תסמונת טורט

 1. פעילות של טיקים יומיומיים במשך שנה לפחות.
 2. תחילת הופעת הטיקים לא יאוחר מגיל 18.
 3. מקור הטיקים איננו מתרופות/טראומה/מחלות פרכוסים, כגון: אפילפסיה.

טיפול בתסמונת טורט:

 1. פסיכיאטרי – תרופתי.
 2. קוגניטיבי-התנהגותי – מלמד לשלוט ברוב ההתנהגויות.
 3. נפשי – טיפול שיחתי כתמיכה למצוקות השונות.
 4. חינוכי – במסגרת בית הספר, בכדי לאפשר סובלנות כלפי הילד.
 5. תזונה תומכת.

עד היום לא נמצאה התרופה המעלימה את התופעה, אך בשילוב האלמנטים מעלה, ניתן להעלות את איכות החיים של הסובלים מתסמונת זו.

 

הומיאופתיה טיקים ועוויתות

נושא זה של עוויתות התנהגותיות נפוצות מאוד בילדים. גורמים רבים יכולים להשפיע על היווצרותם וקשה למצוא את הגורם המדויק. לרוב אנו רואים ביטויים אלו אצל ילדים מתוחים ועצבניים. האווירה בבית לעיתים קרובות מהווה חלק מאוד משמעותי בהיווצרות סימפטומים אלו, לכן חשוב לנסות לראות מה המקור ולטפל בו במסגרת המשפחתית במקביל לטיפול ההומיאופתי.

הטיפול ההומיאופתי יעיל מאוד בשיפור של אותם ביטויים של מתח ועצבים אשר גורמים לטיקים ההתנהגותיים השונים. באמצעות ההתאמה של הרמדי ההומיאופתית הנכונה אנו מאפשרים שחרור של אותו מתח עצבי לא רצוי ותיעול שלו לאפיקים מתאימים ונדרשים, תוך כדי החזרת הילד לאיזון ובריאות נפשית וגופנית בתהליך משותף עם ההורים והמסגרת התומכת של הילד.

להלן מספר רמדיז הומיאופתיות המתאימות לטיפול במצבים אלו:

Cuprum metallicum – רמדי המופקת מנחושת, תתאים במקרים של עוויתות בכל שרירי הגוף, עווית של הראש לצד מסוים, כוריאה כתוצאה מפחד, תנועה בלתי רצונית של הגפיים מתוך שינה. החמרה כתוצאה מתשישות מנטאלית או פיזית. פחד מחברה, מתבייש מכולם. ישנה תחושה של אובדן הכרה. נכנס להתקפות של מאניה זדונית, מחקה אנשים אחרים בתנועה ודיבור. יורק ומוציא לשון. נטייה לאחוז את האגודלים בתוך האגרוף.  עוויתות מאוד כואבות ברגליים ובכפות הרגליים בלילה במיטה.

Staphisagria – רמדי המתאימה במקרים של השפעות מזיקות כתוצאה מזעם ועלבונות. פגיעה עצבית עם רעד. תלונות המופיעות כתוצאה מאכזבה, רוגז, עלבון ומריבות. בילדים ישנה השפעה לרעה לאחר שנוזפים בהם או מענישים אותם. מאוד רגישים למה שאנשים אחרים חושבים עליהם. מחלות שמופיעות כתוצאה מדיכוי כעסים.

Stramonium Datura– רמדי המופקת מצמח הדטורה, המשתייך למשפחת הסולניים, מתאימה במקרים של תנועות קצביות וחינניות או חסרות סדר של הראש והידיים. רעד של הגפיים. רעד ותנועות עוויתיות של שרירים שונים. הרעד והעוויתות מוחמרים לאחר אוננות. מוחמרים גם כתוצאה מהלם, פחד או חשיפה לשמש. ישנו פחד מאוד חזק מחושך ואימה מחפצים בוהקים. בסינדרום טורט הוא נובח ומקלל.

Zincum metallicum – רמדי המופקת מאבץ, מתאימה במקרים של רעד פנימי, עוויתות וטלטולים של גפיים ושרירים. החמרה כתוצאה מעצב ויגון, כעס, פחד, חוסר שינה, ניתוחים, לימודים מאומצים, דיכוי פריחות. נושאים של אנמיה וחולשה מאוד נפוצים. מגלגלים את הראש, מגלגלים את העיניים. לא יכולים להשאיר את הרגליים וכפות הרגליים במנוחה.

Anacardium orientale – רמדי המופקת מפרותיו של צמח זה, מתאימה במקרים של סינדרום טורט, צורך בלתי נשלט לקלל, עוויתות בכפות הרגליים ובשוקיים.

Belladonna – רמדי המופקת מצמח האטרופה בלדונה, ממשפחת הסולניים, המכונה ענבי רוש או גרגירי השטן, תתאים במקרים של סינדרום טורט, עוויתות אלימות של השרירים. תנועה בלתי רצונית ועוויתות של שרירי הפנים והגפיים העליונות, בעיקר של הכתפיים. החמרה מתרחשת כתוצאה ממאמץ, עלייה,  הזעה והשענות על צד ימין.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


אודות מחבר המאמר:

 אבי לבנט - הומיאופת קלאסי

נייד: 054-4497387

מייל: avilevant@gmail.com

אתר: www.levomeopathy.com

 דירוג המאמר: לא דורג עדיין

תגובות למאמר טיקים ותסמונת טורט בקרב ילדים תגובות למאמר טיקים ותסמונת טורט בקרב ילדים

עד כה לא נרשמו כל תגובות למאמר טיקים ותסמונת טורט בקרב ילדים. רוצה להיות הראשון?

הוספת תגובה חדשה


שם מלא:


כתובת דוא"ל:


תוכן התגובה

הקלידו את הקוד שבתמונה

Visual CAPTCHA


מאמרים נוספים בנושא בריאות ילדים ותינוקות

שירות למשפחות העוסקות בנושא גמילה מחיתולים והקניית הרגלי ניקיון
גמילה מחיתולים – כל המידע הנחוץ
טיפול בהרטבת לילה
מומחה בהרטבת לילה
טיפול בחרדת אסלה - אנקופרסיס
הרטבת לילה אצל ילדים
שחיית תינוקות
חשיבות מים לתינוקות
מהן הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים (ADHD) ?
תזונה נבונה ופעילות גופנית לילדים. מההגיל שכדאי להתחיל?
השמנת ילדים, מה הטיפול שעובד?
עיסוי תינוקות
טיפול פסיכולוגי בילדים - בשביל מה ולמי
טיקים ותסמונת טורט בקרב ילדים
הרטבת לילה בקרב ילדים

הנך נמצא כאן: טיקים ותסמונת טורט בקרב ילדים.

פרסם את מאמריך באתר! פרסם את מאמריך באתר!
תהנה מחשיפה מקצועית בחינם ואפשר לאלפי גולשים פוטנציאליים להיחשף לדעותיך.
פרסם מאמר.
דרושים בתחום הכתיבה | תנאי שימוש ומדיניות פרטיות | תוכן המפרסמים באתר מופץ ברשיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות של Creative Common License.
כל הזכויות שמורות © Circle.co.il 2009-2012 - מאמרים להפצה חופשית מאת מעגל הכותבים.