אתר מאמרים
מעגל הכותבים
אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!

מאמרים » דיני משפחה » אלימות או תוקפנות לגיטימית?

אלימות או תוקפנות לגיטימית?

מחבר המאמר: webkey
פורסם בקטגוריה: דיני משפחה
המאמר נקרא 315 פעמים
תאריך פרסום: 18.04.10
גרסת הדפסה | 1 תגובות
שיתוף מאמר זה שיתוף מאמר זה


מהי אלימות במשפחה? לפני מספר שנים התשובה החוקית על שאלה זו לא היתה חד משמעית. היום התשובה החוקית על שאלה זו מקיפה וברורה הרבה יותר. החוק מתייחס לאלימות בצורה רחבה יותר וכולל מלבד אלימות פיזית בין זוגות גם סוגים נוספים של אלימות, כגון אלימות רגשית או התעללות מילולית בתוך המשפחה. גם אדם שעוקב אחרי אשתו לשעבר או שיחות טלפון מטרידות באישון ליל מוגדרות כאלימות. מה התוצאה? גברים הנוקטים פעולות שאינן מוגדרות כאלימות פיזית אינם יודעים שמעשיהם נופלים תחת ההגדרה של אלימות במשפחה. בפועל, חוסר ידיעה זה אינו פותר אותם מעונש: אפשר להגיש נגדם תלונה, והם מסתכנים במעצר, הוצאת צו הרחקה ורישום פלילי.

אלימות פיזית, מילולית או רוחנית? כדי להבין טוב יותר את הנושא, נפנה קודם כל לחוק הישראלי הקובע כי אם האישה חשה מאוימת, מדובר באלימות, גם אם היא לא מוגדרת כאלימות פיזית. למעשה, החוק מתייחס למספר סוגי אלימות, לכל אחד מאפיינים משלו, ובהתאם לקטגוריה נקבעת חומרת המעשים והאמצעים הננקטים נגדם.

החוק מתייחס בחומרה רבה כאשר מדובר במכות או במין בכפייה, המוגדרים כאלימות פיזית חמורה. כביכול, מדובר באלימות ברורה, אולם מנתונים שהוצגו בדיונים רשמיים של ממשלת ישראל עולה כי 22% מהגברים בישראל מאמינים כי הם יכולים להכריח את בנות זוגם לקיים עמם יחסי מין בכל עת. נתון זה מעיד באופן חד משמעי על האופן בו בן זוג אחד יכול להתייחס ליחסי המין כמעשה אלים והצד השני יכול להתייחס ליחסים המיניים כדבר מובן מאליו. כאשר מדובר באלימות שכזו, בן הזוג ייעצר מיידית ויוטלו עליו צווים מגבילים. בנוסף, ייפתח נגד הבעל תיק פלילי במשטרה שיסתיים, בלא מעט מקרים, במשפט והוא יורחק מביתו.

לא רק אלימות פיזיתברוב המקרים שמגיעים למשטרה, מתלונן אחד מהצדדים, בדרך כלל האישה, כי במהלך ריב שהתלהט בן הזוג דחף אותה או הכה אותה. כתוצאה מתלונת האישה במשטרה, בן הזוג עלול להעצר ולהיות מורחק מביתו למספר ימים, בהתאם לשיקול דעתה של המשטרה. התנהגות מסוג זה מוגדרת כאלימות פיזית מתונה, באופן יחסי לאלימות פיזית חמורה.

אבל לא רק אלימות פיזית נכנסת תחת ההגדרה של "אלימות במשפחה". למשל, כאשר בריב משפחתי אחד הצדדים טורק דלת בחוזקה או זורק חפצים זוהי אלימות המכונה אלימות פיזית עקיפה, והיא עלולה להסתיים במעצרו של הצד הפוגע. במסגרת החוק הישראלי נכללים תחת הגדרת אלימות גם מעשים שבעבר לא נחשבו ככאלה. למשל, ביצוע מעקב גלוי או חשאי אחרי בן הזוג, הטרדה מילולית, בטלפון, במייל או אפילו ב-SMS. כל אלו יכולים להיחשב כמעשה של אלימות רוחנית ולהוות סיבה לפנייה למשטרה.

לפרטים נוספים  וייעוץ בקרו באתרנו : עורך דין אבי אילון | אלימות במשפחה,עורך דין,עורכי דיןאודות מחבר המאמר:

עורך דין אבי אילון | אלימות במשפחה,עורך דין,עורכי דיןדירוג המאמר: לא דורג עדיין

תגובות למאמר אלימות או תוקפנות לגיטימית? תגובות למאמר אלימות או תוקפנות לגיטימית?

עד כה לא נרשמו כל תגובות למאמר אלימות או תוקפנות לגיטימית?. רוצה להיות הראשון?

הוספת תגובה חדשה


שם מלא:


כתובת דוא"ל:


תוכן התגובה

הקלידו את הקוד שבתמונה

Visual CAPTCHA


מאמרים נוספים בנושא דיני משפחה

איך לדעת לבחור עו"ד לגירושין מקצועי?
גירושין ופירוק התא המשפחתי
דיני גירושין ועורכי דין
חשוב להשתמש בשירותי עורך דין גירושין מקצועי
אתם אחרי גירושין? מה עושים עכשיו?
חלוקת רכוש בין בני זוג בגירושין
להיות אב בגירושין
ייעוץ מקצועי לגירושין
גירושין וילדים עד גיל חמש
מה קורה לילדים במהלך גירושין
מהי אלימות במשפחה?
גירושין בישראל – סטטיטיקה למתעניינים
עורך דין לדיני משפחה
מעלותיו החיוניות של עורך דין מגשר
מוסד המשפחה ומוסד הנישואים והחוקים שביניהם

הנך נמצא כאן: אלימות או תוקפנות לגיטימית?.

פרסם את מאמריך באתר! פרסם את מאמריך באתר!
תהנה מחשיפה מקצועית בחינם ואפשר לאלפי גולשים פוטנציאליים להיחשף לדעותיך.
פרסם מאמר.