אתר מאמרים
מעגל הכותבים אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!
מאמרים » דיני עבודה » תביעת חברה נגד עובד שהפר התחייבותו לשנת עבודה

תביעת חברה נגד עובד שהפר התחייבותו לשנת עבודה

מחבר המאמר:
פורסם בקטגוריה: דיני עבודה
המאמר נקרא 914 פעמים
תאריך פרסום:
גרסת הדפסה | 0 תגובות
פורסם באתר Circle: אתר מאמרים קהילתיעובד התחייב לעבוד במשך שנה שלמה בחברה, לאחר שזו הכשירה אותו בקורס הכשרה, והחתימה אותו על חוזה ולפיו, באם יעזוב באמצע השנה את מקום עבודתו, יהא חייב לחברה סך של 10,000 ₪ - עלותו הנטענת של קורס ההכשרה; בחלוף ארבעה חודשים מתחילת עבודתו, עזב העובד את מקום העבודה ׁ(וזאת בעקבות מעבר דירה מתל אביב לירושלים); האם בהתאם לחוזה העסקה הינו חב בתשלום קנס של 10,000 ₪ ? שאלה זו נדונה בדמש (ת"א) 8693-09 שלג לבן (1986) בע"מ נ' אפרת אליהו, פורסם בנבו (2011).

באותו עניין, היות והעובדת עזבה את מקום עבודתה לאחר ארבעה חודשי עבודה, היא נתבעה "רק" על החלק היחסי של הסך האמור, היינו כ – 6,600 שקלים. בית הדין לעבודה מצא כי מדובר בתנאי מקפח בחוזה אחיד, שכן, התנאי המחייב את העובד לעבוד 12 חודשים כאשר "חרב הקנס הכספי מונחת על צווארו, ומאידך, המעביד לא מחויב להעסיק את העובד לאותו פרק זמן" הינו, בלא ספק, תנאי מקפח, ודינו בטלות.

יחד עם זאת, גם לאחר שמצא בית הדין לעבודה כי התנאי הינו תנאי מקפח, קביעה זו לא פטרה את העובדת העוזבת בלא כלום, שכן בית הדין בחן אם נגרם למעביד נזק, ואם כן – מהו שיעורו.

לעניין תקופת ההכשרה והחפיפה, נפסק כי היות ומכוח חוק חייבת המעסיקה לשלם שכר בגין תקופת ההכשרה לעובדיה (בס"ק (ת"א) 1148/02 הסתדרות העובדים הכללית החדשה נ' אל-על נתיבי אויר לישראל בע"מ, פורסם בנבו (2005)), הרי לא תישמע טענה לפיה על העובדת להשיב למעסיקה את שהיא, האחרונה, חייבת לשלם לעובדת מכוח חוק, והוא הדין לעניין ארוחות והסעותגם את עלותן של אלו חייבת המעסיקה לשלם לעובדת מכוח חוק.

עם זאת, בנסיבות שבהן חברת ההשמה משלמת לרשות שדות התעופה סך של כ – 3500 שקליםבגין הכשרת כל עובד, והיות והעובדת עבדה כ 2/3 מתקופת ההתחייבות, נפסק כי עליה להשיבלמעסיקה סך של 2,333 שקלים בגין קורס ההכשרה  שעברה.

יחד עם זאת, בנסיבות שבהן העובדת הציעה למעבידה סכום שכזה, אך האחרונה סירבה וגררה אותה להליכים משפטיים מיותרים, נפסקו לטובת העובדת הוצאות משפט בסך 1,200 שקלים, כך שהיא חויבה לשלם בפועל למעבידה סך של כ 1,133 שקלים בלבד.

עובד החש כי חוזה העבודה שלו 'דרקוני', ומעמיד אותו בסיטואציה בלתי אפשרית, כגון איום בתביעה כספית באם יעזוב את מקום העבודה , וכיוצא באלו – טוב אם יפנה לעורך דין דיני עבודה, שכן רקעורך דין דיני עבודה אשר מכיר את הדין, ואת הפסיקה, כמו גם את ההליכים בבית הדין לעבודה, יוכל לסייע לעובד להיחלץ ממלכודת של חוזה דרקוני. 


אודות מחבר המאמר:

מה הסיכוי- משרד עורכי דין הטוב בארץ, שירות אישידירוג המאמר: לא דורג עדיין

תגובות למאמר תביעת חברה נגד עובד שהפר התחייבותו לשנת עבודה תגובות למאמר תביעת חברה נגד עובד שהפר התחייבותו לשנת עבודה

עד כה לא נרשמו כל תגובות למאמר תביעת חברה נגד עובד שהפר התחייבותו לשנת עבודה. רוצה להיות הראשון?

הוספת תגובה חדשה


שם מלא:


כתובת דוא"ל:


תוכן התגובה

הקלידו את הקוד שבתמונה

Visual CAPTCHA


מאמרים נוספים בנושא דיני עבודה

חברת ניקיון
עו"ד דיני עבודה
עורך דין דיני עבודה בתל אביב
עורך דין לדיני עבודה תל אביב
עו"ד דיני עבודה
עורך דין פיצוי פיטורין
למה עורכי דין ההגירה צריך לשמש בעת הגשת בקשה לאזרחות
דיני עבודה בצפון והסביבה
עוזרות בית ותנאים סוציאליים
נפצעתי בעבודה מה עושים?
אובדן כושר עבודה – איך נכון להתנהל מול חברת הביטוח?
עורך דין תאונות עבודה
זכויות אדם בעל מוגבלות במקום עבודה רגיל
תביעת חברה נגד עובד שהפר התחייבותו לשנת עבודה
עורך דין גירושין ודיני משפחה

הנך נמצא כאן: תביעת חברה נגד עובד שהפר התחייבותו לשנת עבודה.

פרסם את מאמריך באתר! פרסם את מאמריך באתר!
תהנה מחשיפה מקצועית בחינם ואפשר לאלפי גולשים פוטנציאליים להיחשף לדעותיך.
פרסם מאמר.
דרושים בתחום הכתיבה | תנאי שימוש ומדיניות פרטיות | תוכן המפרסמים באתר מופץ ברשיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות של Creative Common License.
כל הזכויות שמורות © Circle.co.il 2009-2012 - מאמרים להפצה חופשית מאת מעגל הכותבים.