אתר מאמרים
מעגל הכותבים אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!
מאמרים » קניין רוחני » הפטנט

הפטנט

מחבר המאמר:
פורסם בקטגוריה: קניין רוחני
המאמר נקרא 590 פעמים
תאריך פרסום:
גרסת הדפסה | 0 תגובות
פורסם באתר Circle: אתר מאמרים קהילתיפטנט הוא זכות לשימוש בלעדי בהמצאה, במהלכו של ציר זמן קבוע שמוגדר בחוק (לרוב עשרים שנים). הרשות האחראית על פטנטים קיימת בכל מדינה ולה יש להגיש בקשה לרישום פטנט, במידה וממציא מעוניין לרשום פטנט על המצאתו. על הבקשה לספק תיאור פרטני של ההמצאה כך שבעל מקצוע שמתמחה בתחום אליו משתייכת ההצעה, יוכל לממשה לפי התיאור.

ניתן לרשום המצאה כפטנט אם היא המצאה של מוצר או של תהליך, בכל תחום טכנולוגי, ובמידה והיא חדשה, מועילה, אפשרית לשימוש תעשייתי ובעלת התקדמות המצאתית.

פטנט שנרשם במדינה מסוימת הוא בעל תוקף רק במדינה בה הוענק כיוון וכך על הממציא להגיש בקשה לרישום הפטנט בכל מדינה בה הוא מבקש לקבל בלעדיות על המצאתו. עקב חתימה על אמנות בינלאומיות (ובפרט אמנת פריז המסדירה את "דין הקדימה"), ממציא שמגיש בקשה לרישום פטנט במדינה שחתומה על האמנה, יש לו האפשרות להגיש בקשות במדינות אחרות החתומות על האמנה תוך שנה, ולזכות בכך שבקשותיו ייחשבו כבקשות שהוגשו באותו תאריך בו הגיש את בקשתו הראשונה.

כמו כן ישנן אמנות נוספות שמאפשרות הגשת בקשה יחידה עבור כמה מדינות וטיפול בבקשה ברשות בינלאומית.

הרעיון מאחורי הענקת פטנטים הוא נתינת תמריץ לממציאים, שכן בלי דרך להגן על המצאות, אחרים עלולים לקחת את ההמצאות ולהשתמש בהן בקלות, ופיתוח המצאות היה לא רווחי ואל משתלם. מסיבה זו מדינות מעניקות פטנט, שהוא זכות שמוענקת לממציא להשתמש בהמצאתו באופן בלעדי במשך תקופה מוגבלת ללא חשש מתחרות מצד גורמים שיכולים להעתיק את המצאתו. התועלת לכלל הציבור, על אף זכויות מונופוליסטיות אלה שמוענקות לממציא, היא שלאחר תום תקופת הפטנט, ההמצאה תעבור לרשות הציבור כולו אשר יהיה רשאי להפיק ממנה תועלת. לפיכך, אם הוא רוצה לרשום טפנט על הממציא לגלות את דרכי יישום ההמצאה, כך שעם תום תקופת הבלעדיות יוכל כל אדם להשתמש בידע זה וכך תוכל האנושות כולה ליהנות מההמצאה.

זכות הפטנט מאפשרת לבעל הפטנט הרשום לנצל בעצמו את ההמצאה כמו גם לעשות עסקות שונות בפטנט, ובין היתר למוכרו, להעניק לצד ג' רישיון שימוש בו, וכן לשעבדו.

בישראל, על ממציא שרוצה לקבל פטנט, להגיש את הבקשה לרשות הפטנטים, ושם בוחן פטנטים, אדם מומחה בתחום ההמצאה, יבדוק אם הבקשה עונה על דרישות החוק ואם אפשר לרשום את ההמצאה כפטנט. אם ימצא בוחן הפטנטים שכך הדבר, תיאור ההמצאה יפורסם ביומן הפטנטים במטרה לאפשר לאחרים להביע התנגדות למתן הפטנט. אם לא תהיינה התנגדויות, יינתן למגיש הבקשה פטנט. אם תוגש התנגדות, רשם הפטנטים יאפשר לממציא להגיב עליה ולאחר מכן יקיים דיון בעניין, ישמע עדויות וחוות-דעת מומחים ויחליט אם לתת את הפטנט.


אודות מחבר המאמר:

bustanai.comדירוג המאמר: לא דורג עדיין

תגובות למאמר הפטנט תגובות למאמר הפטנט

עד כה לא נרשמו כל תגובות למאמר הפטנט. רוצה להיות הראשון?

הוספת תגובה חדשה


שם מלא:


כתובת דוא"ל:


תוכן התגובה

הקלידו את הקוד שבתמונה

Visual CAPTCHA


מאמרים נוספים בנושא קניין רוחני

בואו לרשום פטנט
עורכי דין בתחום זכויות היוצרים
כך תגנו על זכויות יוצרים
עורך דין אינטרנט
רישום פטנטים למכירה
פטנטים והמצאות
רישום פטנטים-פרוצדורה ועלויות
עורך דין צוואות ומצבות
עורך דין צוואות ומצבות
הצ'ופצ'יק של הקומקום
בין קניין רוחני לפטנטים
קניין רוחני ופטנטים
הפטנט
עילם ואכיפת חוק זכויות המבצעים
הפרת זכויות יוצרים

הנך נמצא כאן: הפטנט.

פרסם את מאמריך באתר! פרסם את מאמריך באתר!
תהנה מחשיפה מקצועית בחינם ואפשר לאלפי גולשים פוטנציאליים להיחשף לדעותיך.
פרסם מאמר.
דרושים בתחום הכתיבה | תנאי שימוש ומדיניות פרטיות | תוכן המפרסמים באתר מופץ ברשיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות של Creative Common License.
כל הזכויות שמורות © Circle.co.il 2009-2012 - מאמרים להפצה חופשית מאת מעגל הכותבים.