אתר מאמרים
מעגל הכותבים
אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!

מאמרים » רשלנות ונזקי גוף » חוק מרפי של האופנוענים

חוק מרפי של האופנוענים

מחבר המאמר: lilach
פורסם בקטגוריה: רשלנות ונזקי גוף
המאמר נקרא 377 פעמים
תאריך פרסום: 09.07.12
גרסת הדפסה | 0 תגובות
שיתוף מאמר זה שיתוף מאמר זה


קריאה מומלצת בנושא רשלנות ונזקי גוף

חיפוש עורך דין רשלנות רפואית מומחה

רשלנות רפואית היא אחד המקרים הקשים ביותר להתמודדות מצד הנפגע. כיצד תמצא עורך דין רשלנות רפואית מומחה? על כך במאמר הבא.

 

עו"ד מאירה זוהר

בסוף שנת 2008 נכנס לתוקפו החוק החדש לפרמיות מוזלות לאופנועים הקרוי הסדר השתתפות עצמית בביטוח רוכבי אופנועים, במסגרתו יכולים רוכבי האופנועים לרכוש פוליסות חובה מוזלות. פוליסות אלו, אשר במבט ראשון נראות אטרקטיביות, הפכו להיות פופולריות מאד בשל ההפרש הגדול במחיר.

נדמה שמטרת החוק הושגה ולכן אין לקרוא לחוק הסדר השתתפות עצמית כי אם 'חוק מרפי' שכן, מסתבר שמעשה שטן ורבים מרוכבי האופנועים האלה נפגעו בתאונה לראשונה בחייהם דווקא אחרי שרכשו את הפוליסה המוזלת וגילו שאחרי פגיעה בתאונה, לראשונה בחייהם, אינם זכאים לפיצוי על נזקי גוף בגין ראש הנזק הקרוי "כאב וסבל" שבמסגרת ביטוח החובה הרגיל מעניק לנפגע 18 אלף שקלים ללא הוכחת נזק.

 

השתתפות עצמית? "לא הבנתי המשמעות"

בשנת 2010 רכש רוכב אופנוע ותיק פוליסת ביטוח חובה לאופנוע, באמצעות הטלפון, מחברת ביטוח ידועה, את אותה פוליסת ביטוח חובה מוזלת עם "השתתפות עצמית".  אותו אופנוען חשב, כי סעיף ההשתתפות העצמית נוגע רק למקרים בהם תאונה נגרמה באשמתו, ולכן בהיותו נהג זהיר האמין כי לא יזדקק לכך.  כמו תמיד בחוק מרפי, מספר חודשים לאחר מכן נפגע מרכב וסבל מפגיעות גוף. לאחר התאונה פנה לחברה המבטחת. רק אז, הבין למעשה כי קיים סיכוי שלא יקבל שום פיצוי עבור נזקי גוף שנגרמו לו כיוון שעל פי חוק, חובה עליו לתבוע פיצויים מפוליסת החובה גם אם אינו אשם בתאונה, וסעיף "השתתפות עצמית" יקזז את מרבית הפיצוי, ככל שנזקיו לא יעלו על סכומים אילו.

מסתבר שהמקרה שלהלן אינו יחיד. אלפי רוכבי אופנועים מבינים רק בדיעבד ש"מה שעולה בזול עולה ביוקר".

הדברים העיקריים שעל המבוטח האופנוען לדעת לפני מתן הסכמתו לתנאי של השתתפות עצמית בבטוח חובה:

  1. שהחוק לפיו משולמים פיצויים לנפגעי גוף בתאונות דרכים, הוא חוק הקובע פיצוי" אוטומטי" לכל נפגע בגופו, ללא קשר למידת אשמתו בתאונה, מה שקרוי בחוק "אחריות מוחלטת", וזאת בשונה מתביעות לנזק פח.
  2. שהפיצוי עבור כאב וסבל לנפגע בתאונה שלא נותרה לו נכות, הינו עד 18,000 ₪ בלבד, מה שאומר שהשתתפות עצמית של 18,000 ₪ מבטלת זכות לפיצוי של נפגע ללא נכות קבועה!!!

 

הסכמה מדעת

על פי חוק, בטרם כניסתו של חולה לניתוח, חובה על הרופא להסביר בכתב ובעל פה את הסיכונים הכרוכים בניתוח. לטעמי, אין הבדל בין החיוב בהסכמה מדעת לפני הליך רפואי ובין עריכת חוזה ביטוח כה חשוב המוגדר כביטוח חובה . כשהמבוטח מקבל הסבר מנציג בעל אינטרס מטעם חברת הביטוח, שכל מה שעומד לנגד עיניו הוא חסכון צפוי של עשרות אלפי ₪ לחברת הביטוח מכל מבוטח בשנת ביטוח, בשל תאונות שהמבוטח לא יפוצה עליהן כלל, זה נראה לא טוב ודרושה התערבות של המפקח על הביטוח.

על המפקח על הביטוח להנחות את חברות הביטוח, להסביר ללקוחותיהם הסבר מקיף ומדויק בקשר למשמעות המעשית והמשפטית של תנית "השתתפות העצמית", בקשר למהו בכלל  המונח "נזק שאיננו נזק ממון", ולזכות התביעה במקרה של נזקי גוף. על המבוטח להבין היטב שבטוח חובה משמעו רק  הבטוח לפגיעות גוף, בשונה מבטוח צד ג' או מקיף, ולכן אין משמעות למידת אחריות של המעורבים בתאונה, וכי זכאותו של הנפגע לפיצוי היא מוחלטת, זכות שנפגעת באופן בסיסי כשהתניית ה"השתתפות העצמית" מרחפת על הפוליסה. לדעתי, אם  אין בידיהם של הסוכנים הנמרצים של ביטוח ישיר הידע ו/או הכלים לספק הסברים אילו, עליהם להפנות את המבוטח הפוטנציאלי להתייעצות עם עו"ד, בטרם כריתת ההסכם, ולחתום על תצהיר בפני עו"ד שהם הבינו וקיבלו הסבר משפטי ממצה ומקיף אודות משמעות הפוליסה שהם מבקשים לרכוש והשלכותיה, ורק אז ניתן לראות בהסכמתם לתנייה של קזוז מבטוח חובה, כהסכמה מדעת.

דרך אפשרית לצאת מהסבך:

אם בכל זאת נפגעת בתאונת דרכים עם אופנוע, והנך מבוטח בביטוח חובה עם השתתפות עצמית, אך התאונה ארעה עקב אשמה ברורה של נהג אחר ולא שלך, תוכל להגיש תביעתך כנגדך חברת הביטוח של הנהג הפוגע וכך תוכל ל"עקוף" את מגבלת ההשתתפות העצמית, אולם אז יהיה עלייך להוכיח את רשלנות הנהג האחר. חשוב להבהיר שדרך התמודדות זו אפשרית רק כשיש בידיך ראיות לאשמת הנהג האחר.

 

עו"ד מאירה זוהר

מתמחה בדיני ביטוח ונזיקיןאודות מחבר המאמר:

משרד עוה"ד זוהר ושות', זכה להכרה ודרוג ב"רשימת המאה" של המשרדים החשובים והמובילים

           בישראל בתחום הנזיקין וזאת על פי סקר שנערך בשנת 2001 על די מגזין "הפרקליטים". דירוג המאמר: לא דורג עדיין

תגובות למאמר חוק מרפי של האופנוענים תגובות למאמר חוק מרפי של האופנוענים

עד כה לא נרשמו כל תגובות למאמר חוק מרפי של האופנוענים. רוצה להיות הראשון? לא ניתן להגיב למאמר זה בשלב זה. התגובות סגורות.

מאמרים נוספים בנושא רשלנות ונזקי גוף

עורך דין ביטוח לאומי
עורך דין רשלנות רפואית
סיוע משפטי במקרה של תאונות תלמידים בדרך לבית ספר
חוק מרפי של האופנוענים
משרד עורכי דין לטיפול במקרים של תאונות דרכים
תביעות ביטוח לאומי- תביעה להצלה
ביטוח לאומי- עו"ד גב חזק מאחוריך
האם ניתן לתבוע תביעות ביטוח לאומי במקרים של רשלנות רפואית?
עורך דין נזיקין - נגרם לכם נזק? אל תוותרו!
פיצויים לנזקי גוף לאחר תאונה
אילו מקרים מוגדרים כטיפול רפואי רשלני?
מתי קיימת עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית ?
עורך דין רשלנות רפואית – כל מה שחשוב לדעת על תביעות רשלנות רפואית
מיהם הנתבעים במקרי תאונות דרכים?
מקרים המוגדרים כרשלנות רפואית בלידה

הנך נמצא כאן: חוק מרפי של האופנוענים.

פרסם את מאמריך באתר! פרסם את מאמריך באתר!
תהנה מחשיפה מקצועית בחינם ואפשר לאלפי גולשים פוטנציאליים להיחשף לדעותיך.
פרסם מאמר.