אתר מאמרים
מעגל הכותבים אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!
מאמרים » הפרעות קשב וריכוז » המחסום הגדול ביותר של ילדך בלימודים

המחסום הגדול ביותר של ילדך בלימודים

מחבר המאמר:
פורסם בקטגוריה: הפרעות קשב וריכוז
המאמר נקרא 571 פעמים
תאריך פרסום:
גרסת הדפסה | 0 תגובות
פורסם באתר Circle: אתר מאמרים קהילתישלום לך, שמי אבירם היכל, אני מנהל מרכז למידה ששמו תבונה הוראה איכותית. מרכז זה, הפועל למעלה מ- 10 שנים, עוזר למאות ילדים מדי שנה, להצליח מאוד בלימודים ובחיים. אני מאמין שהחומר שתקרא בהמשך יכול לעזור לך. למרות שהמאמר ארוך, אני מקווה שתקרא זאת למען ילדיך.במאמר זה אציג בפניך את אחד המחסומים החשובים ביותר שבו נתקלים ילדים, נערים ובכלל אנשים בזמן שהם לומדים. לפני שאציג את המחסום שבו נתקל ילדך, הרשה לי לשאול אותך מספר שאלות: - האם ילדך עייף מהלימודים? - האם ילדך מרגיש שהוא "מרחף" בשיעורים או חושב על דברים אחרים? - האם ילדך לא זוכר את מה שהוא לומד? - האם יש מקצועות שילדך לא רוצה ללמוד אותם והוא לא מבין מדוע הוא צריך אותם? ובכן, כל התחושות הללו הן תוצאה של מחסום שאותו אציג במאמר. כדי להמחיש לך מהו המחסום הזה, אביא בפניך מספר דוגמאות. שיראו לך כיצד נוצרים חוסר הבנה ובלבול. שאלה ראשונה: 

כמה זה  ½ X ½

לפני שאענה, אומר לך שרוב האנשים לא יודעים את התשובה לשאלה זו. גם אם אתה יודע אותה, דע שכ- 70% מהאנשים בערך לא יודעים את התשובה. הסיבה שבערך 70% מהאנשים לא יודעים את התשובה היא משום שהם לא מבינים היטב את המילה כפול. כולם חושבים שהם יודעים את המשמעות של המילה כפול. אך למעשה אותם 70% לא יודעים את המשמעות בצורה מדויקת ומלאה. למילה כפול יש שני פירושים: הפירוש הראשון הוא: פעמים.למשל: 2X3 זה 3 פעמים 2. כלומר 2 + 2+ 2 ולכן זה שווה 6. אך למילה כפול יש משמעות נוספת שהיא המילה של. לדוגמה:10 X ½ פירושו חצי של עשר. כלומר 5.

אז כמה זה חצי של חצי? התשובה היא כמובן רבע. למשל, חצי של חצי עוגה זה רבע עוגה. 

נסה את התרגיל הזה עם ילדך ותראה האם הוא יודע את התשובה. בדרך כלל בבית הספר מתרכזים בלימוד השיטה לחישוב ולא מלמדים או שלא מתייחסים מספיק לחלק של ההבנה. לכן יתכן שהוא ידע לחשב אבל לא באמת יבין למה זה באמת שווה לרבע. כאשר תפרש עבורו את המילה כפל אתה תגלה שהוא ידע לבד מה התשובה. דוגמה נוספת: תן לילדך לקרוא את המשפט הבא: הילד השחיל חוט בקוף של המחט. שאל את ילדך מה הכוונה. יתכן שהוא יחשוב שיש איזה קוף שמשחיל חוט במחט, או משהו בסגנון. גם כאן ישנה מילה לא מובנת. למילה קוף יש את הפירוש של החיה, אך למילה קוף המחט יש פירוש אחר ומשמעותו החור שבקצה המחט (אין קשר במקרה זה לשום חיה). הסבר לילדך את המשמעות הנוספת למילה קוף והוא יבין את המשפט היטב. גם במקרה זה היתה מילה שלא הובנה היטב. דוגמה נוספת: שאל את ילדך מה פירוש המילה אלגברה. רוב הסיכויים שהוא לא ידע את הפירוש המדויק של המילה. סביר להניח שגם אתה לא ממש יודע את הפירוש של המילה הזאת. כעת, חשוב על כך שילדך מתחיל ללמוד אלגברה בכיתה ז' ולומד זאת עד כיתה יב' אבל הוא לא באמת יודע מה זה אומר. הוא לא מבין מה פירוש המילה אלגברה, הוא לא יודע מה השימושים של זה בחיים. הוא פשוט צריך ללמוד את זה כי צריך. הוא יודע שזה קשור למספרים ולמשוואות אבל הוא לא יודע עד הסוף מה פשר המקצוע הזה.אם היית לומד מקצוע שאינך יודע מה פירושו, האם היית רוצה ללמוד אותו? האם היית רוצה ללמוד למשל גירדולציה? אם היית יודע מה זה ומה השימוש של זה יכול להיות שהיית רוצה ללמוד את זה ויכול להיות שלא. אבל אם אינך יודע את פירוש המילה, המוטיבציה שלך ללמוד את אותו המקצוע תרד. הילדים שלך לומדים בבית ספר. המורים שלהם מסבירים לילד שלך את החומר בעזרת מילים. אם הילד שלך לא מבין עד הסוף את המילים, הוא לא מבין עד הסוף את מה שהמורה מדברת. לצערנו, כמעט כל ילד בבית הספר נתקל יום-יום בעשרות עד מאות מילים שהוא לא מבין היטב ולכן קשה לו להבין את החומר. לכן גם הציונים הולכים ויורדים בדרך כלל עם השנים. החומר נהיה "קשה יותר", כלומר עם יותר מילים ומונחים לא מובנים. אם לילד שלך היה אוצר מילים מפותח והוא באמת היה יודע מה המשמעות של כל מילה ומילה, סביר להניח שהוא היה מבין את מה שמנסים להסביר לו. הוא היה אינטילגנטי יותר. כעת חשוב על הנתון הבא: באיזה מקצוע יש לילדך הכי הרבה צרות? אתה תגלה שבמקצוע הזה יש לו הכי הרבה מילים שהוא לא מבין אותן כמו שצריך. אם יש לו בעיה בכל המקצועות, אז סביר להניח שאוצר המילים שלו לא מספק וכנראה שהוא לא מבין היטב גם חלק גדול מהמילים הרגילות בשפה למרות שהוא שמע אותן כבר הרבה פעמים. למשל, אם ילדך מתקשה בחשבון, נסה לשאול אותו את ההגדרות למילים הבאות וראה האם הוא יודע אותן היטב: (שאל אותו והשווה לתשובה בסוגריים) 

    • מה זה מספר? (מספר זה סימן שמראה כמות כמו למשל: 3, 5, חצי, 0, 100 וכו'. יש אינסוף מספרים) • מה זו ספרה? (כל אחד מהמספרים 0 עד 9. כלומר 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9. יש רק 10 ספרות שאיתן בונים כל מספר) •  מה זה סכום? (סכום זה התוצאה של חיבור. למשל הסכום של 6 ו- 2 זה 8.) • מה זו מנה? (מנה היא התוצאה של פעולת חילוק. למשל אם נחלק 8 ל- 2 נקבל מנה 4) • מה זה מצולע? (קו שבור סגור כמו מרובע, משולש, מחומש) • כמה זה קילומטר? (קילו זה 1000, קילומטר זה 1000 מטר)  • מה פירוש המילה אחוז? (אחוז זה מאית. מאית זה אומר שאם תחלק משהו ל- 100 חתיכות שוות, כל חתיכה זה אחוז. לדוגמה, אם תיקח 200 ש"ח ותחלק אותם ל- 100 אנשים, כל אחד יקבל אחוז אחד מהכסף. כלומר 2 שקלים הם אחוז אחד של 200 שקלים).  

האם ילדך ידע את הפירוש למילים? האם הוא ידע את רובן? האם הוא ידע אותן בצורה מדויקת, או שהוא רק אמר לך שהוא מבין אותן בראש אבל לא היה יכול להסביר אותן?ומה לדעתך היה קורה אם הוא היה מבין בצורה מלאה ומדויקת כל אחת מההגדרות שיש בחשבון, וכל אחד מההגדרות שיש בגיאוגרפיה, או בפיסיקה, או בהנדסה, או במדעים. או בכל דבר שהוא לומד? האם אתה חושב שהוא היה מצליח יותר? בספר 'ללמוד כיצד ללמוד' מאת ל. רון האברד, כותב המחבר "המחסום השלישי והחשוב ביותר ללימוד הוא המילה שאינו מובנת כהלכה." בהמשך הוא מסביר: "מילה שאינה מובנת כהלכה היא מילה שלא הובנה או שהובנה באופן לא נכון."ובכן, יש עוד מחסומים אבל אחד המחסומים הגדולים ביותר שיש לילד שלך בלימודים הוא מילה שאינה מובנת כהלכה! לעיתים קרובות, מחסום זה גורם לתופעות שנראות כמו : חוסר יכולת ללמוד, לקויות למידה, הפרעות קשב ותופעות רבות אחרות. מעבודה עם מאות ילדים במתמטיקה, בכישורי למידה, בלימוד עברית ואנגלית, אני יכול לומר לך בוודאות – פתרנו בעיות של "ליקויי למידה", "הפרעות קשב", "חוסר זיכרון" ומצבים רבים נוספים בעזרת שיפור אמיתי של אוצר המילים שלהם. לפני הכול, כדי לשפר את כל הבעיות הללו, חשוב שהילד שלך יבין את המילים שמדברים אליו! הייחוד של מרכז תבונה שבניהולי, הוא בכלים שאנו משתמשים בהם. אנחנו משתמשים בכלים שמקדמים את הילדים בדיוק במה שהם צריכים:

    • בעיות למידה פותרים עם מורים טובים ללמידה ובעזרת קורס ללמוד כיצד ללמוד. • בעיות תקשורת וקשב פותרים עם תרגילים לשיפור התקשורת וקשב. • בעיות חברתיות מלמדים בעזרת לימוד ואימון בסיטואציות חברתיות • בעיות של פתיל קצר – פותרים בעזרת תרגול של איך לא להתעצבן...וכן יש תרגילים לזה.

כאשר יש לך כלים לשפר את המצב אתה לא צריך לאבחן או לתייג את הילדים, אתה פשוט עוזר להם. אנחנו הופכים את הילדים לאינטליגנטים יותר, בעלי יכולת גבוהה יותר – לימודית וחברתית. ואנחנו גם נותנים להורים הכוונה ודרך כיצד לקדם את הילד שלהם באמת. אשמח לעמוד לרשותך ולעזור לך לקדם באמת את הילד שלך. באהבה, אבירם היכל, מנהל מרכז תבונה.

מרכז תבונהמאיר בעל הנס 12 רמת גןטלפון: 03-5743734אי-מייל:  info.tvuna@gmail.com

הערה: מחסום זה והתגליות לגביו אינם שלי, אלא לקוחים מתוך ספר ששמו 'ללמוד כיצד ללמוד' של הסופר ואיש החינוך ל. רון האברד.


אודות מחבר המאמר:

אבירם היכלמרכז תבונהמאיר בעל הנס 12 רמת גןטלפון: 03-5743734אי-מייל:  info.tvuna@gmail.comדירוג המאמר: לא דורג עדיין

תגובות למאמר המחסום הגדול ביותר של ילדך בלימודים תגובות למאמר המחסום הגדול ביותר של ילדך בלימודים

עד כה לא נרשמו כל תגובות למאמר המחסום הגדול ביותר של ילדך בלימודים. רוצה להיות הראשון?

הוספת תגובה חדשה


שם מלא:


כתובת דוא"ל:


תוכן התגובה

הקלידו את הקוד שבתמונה

Visual CAPTCHA


מאמרים נוספים בנושא הפרעות קשב וריכוז

הפרעות קשב וריכוז- מי אמר שצריך ריטלין?
שיטת אלבאום לטיפול בקשב וריכוז
לפעילות גופנית השפעה חיובית על ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז
הפרעות קשב וריכוז - זיהוי וטיפול
סוגים של ליקויי למידה - לחיות עם זה
הוראה מתקנת - כיצד תוכל לעזור לילדך
המחסום הגדול ביותר של ילדך בלימודים
אבחון פסיכודידקטי אבחון פסיכולוגי – שלבים, מטרות, הבטים ואנשי מקצוע
מכון אבחון תעסוקתי
ליקויי למידה התפתחותיים
מכון לאבחון ליקויי למידה
הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים
הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים
הורים לילדים ליקויי למידה
הפרעות קשב וריכוז מבוגרים

הנך נמצא כאן: המחסום הגדול ביותר של ילדך בלימודים.

פרסם את מאמריך באתר! פרסם את מאמריך באתר!
תהנה מחשיפה מקצועית בחינם ואפשר לאלפי גולשים פוטנציאליים להיחשף לדעותיך.
פרסם מאמר.
דרושים בתחום הכתיבה | תנאי שימוש ומדיניות פרטיות | תוכן המפרסמים באתר מופץ ברשיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות של Creative Common License.
כל הזכויות שמורות © Circle.co.il 2009-2012 - מאמרים להפצה חופשית מאת מעגל הכותבים.