אתר מאמרים
מעגל הכותבים
אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!

מאמרים » עסקים » תוכנית עסקית או מצגת, מה עדיף?

תוכנית עסקית או מצגת, מה עדיף?

מחבר המאמר: Boaz Gruener
פורסם בקטגוריה: עסקים
המאמר נקרא 632 פעמים
תאריך פרסום: 07.02.11
גרסת הדפסה | 0 תגובות
שיתוף מאמר זה שיתוף מאמר זה


תוכנית עסקית או מצגת, מה עדיף?

לאור התנודות החריפות בשוק ההון, המשקיעים אינם ממהרים לתת את כספם ובוחנים כל פרוייקט העובר דרכם לפרטי פרטים ובוחרים אותו כבפינצטה. לא משנה לאיזו מטרה, כאשר יזם ניגש לגייס מימון לפרוייקט שלו, עליו להגיע לפגישה עם המשקיע מוכן מראש לקראת שאלות, ספקות וביקורת ולדעת היטב כיצד לתת לכך מענה באופן שישכנע את המשקיע שהפרוייקט ישתלם לו בסופו של דבר מבחינת החזר השקעה.

אחד הכלים העומדים לרשות היזם ומעלים את הסיכויים שלו בלקבל מימון אצלם הוא תכנית עסקית מקצועית ומשכנעת, המתארת ומדגימה לפרטי פרטים את הפרוייקט ואת סיכויי ההצלחה שלו - כל זאת כאמור מגובה בנתונים בדוקים וממוסמכים,ניתוח מעמיק וראיונות עם לקוחות ומומחים.

בהנחה שהיזם יצליח להשיג פגישה עם משקיע , מומלץ להכין מראש גם מצגת תוכנית עסקית שתהיה מבוססת על הגרסה הכתובה של התוכנית העסקית, אך בניגוד לה, הקו המנחה של המצגת הוא שיווק החזון וההזדמנות העסקית של הפרוייקט.

כמו ב- תוכנית עסקית, גם למצגת תוכנית עסקית יש הנחיות לכתיבתה:

  • אורך המצגת ינוע בין 12-17 שקפים
  • אין להאריך בדברים או בפרטים בכל שקף - מטרת המצגת הינה שיווקית, הזדמנות ליצור רושם הראשוני אצל המשקיע על מנת ליצור אצלו עניין בהמשך התהליך ובדיקה של כדאיות ההשקעה במיזם. בכול מקרה  כל הנתונים והפרטים נמצאים בתוכנית העסקית הכתובה שתוכלו להעביר לאחר הפגישה.
  • לא יותר מ-5 בולטים (שורות) בשקף ועד 7 מילים לכל בולט. המצגת משמשת ככלי עזר לצורך העברת המסרים בצורה אפקטיבית בעל פה על ידי המציג ולא כמסמך לקריאה.
  • יש להשתמש באמצעים גרפיים וחזותיים ככול שניתן, כגון סרטון וידיאו או מסכי ממשק משתמש, הדגמה של המוצר, גרפים, תמונות וטבלאות.
  • משך המצגת לא כולל שאלות – כמחצית מהזמן שנקבע ובדרך כלל לא יותר מעשרים דקות. אין צורך לעייף את המשקיע, השאיפה היא להשאיר אותו עירני וממוקד.

מצגת עסקית טובה תתבסס על התוכנית הכתובה ותדגיש את היכולות הניהוליות של הצוות, הפתרון המתאים והיתרון התחרותי של הפרוייקט ויכולתו ליצור רווח, האם ליזם ולצוות הניהולי שלו יש הכשרה וניסיון מספקים למימוש הפרוייקט ולהובלתו להצלחה? מה הסיכוי להחזר ההשקעה ובתוך כמה זמן ניתן לצפות לקבל זאת?. קהל היעד של מצגת התוכנית העסקית הוא המשקיעים והדגש העיקרי שלה היא ההזדמנות הפז העסקית העומדת לרשות המשקיע.

 

 

האם אפשר להגיע לפגישה עם משקיע עם מצגת בלבד (ללא תוכנית עסקית מוכנה)?

בעוד שתוכנית עסקית טובה יכולה לעמוד בפני עצמה, אין הדבר נכון לגבי המצגת. במידה והיזם מגיע לפגישה עם המשקיע עם תקציר או מצגת בלבד והמשקיע יתלהב ויגלה בפרוייקט עניין, סביר להניח שתעלה בקשה מצידו לקבל תוכנית עסקית מלאה כולל תוכנית פיתוח, תוכנית שיווק ותוכנית ותחזית פיננסית מלאות-. אם תוכנית עסקית לא הוכנה מראש והמצגת אייננינה מבוססת על תוכנית עסקית מפורטת ומקצועית, התהליך  (המו"מ) עם המשקיע יידחה בשבועות רבים עד להשלמת הכתיבה ואף גרוע מכך, הנתונים שיוצגו בתוכנית העסקית לכשתסתיים הכנתה, יהיו קרוב לוודאי מבוססי מחקר מקיף ושונים לגמרי מאלה שהוצגו במצגת, דבר שיגרום למשקיע להתרשם מהיזם כבלתי מקצועי וללא ידע והבנה של השוק.

 אודות מחבר המאמר:

הכותב הינו איש הייטק בכיר, יזם ומנכ"ל חברת הייטק אסטרטגיות.חברת הייטק אסטרטגיות סייעה בהצלחה למאות חברות ויזמים בגיוס השקעה, הכנת תוכניות עסקיות, ייעוץ אסטרטגי, שיווק וקידום מכירות, פיתוח עסקי, ועוד.ראה אתר החברה: www.HitechStrategies.com  ליצירת קשר: contact@hitechstrategies.comדירוג המאמר: לא דורג עדיין

תגובות למאמר תוכנית עסקית או מצגת, מה עדיף? תגובות למאמר תוכנית עסקית או מצגת, מה עדיף?

17.02.11 בשעה 10:34, על-ידי Guest
תוכנית עסקית מאפשרת לבעל עסק או יזם להמחיש את הנושאים החשובים בעסק או במיזם ומציגה אותם באור חיובי כלפי המשקיעים, הקונים או כל גורם אחר השותף בהקמת העסק. המצגת צריכה להתבסס על תוכנית עסקית אך לפני שמשקיעים משאבים רבים בזמן ובכסף בהכנת תוכנית עסקית, מומלץ לבצע אבחון עסקי הבודקת את כדאיות ההשקעה וחוסך בהוצאת משאבים רבים. בהצלחה. אמיר ברמלי

הוספת תגובה חדשה


שם מלא:


כתובת דוא"ל:


תוכן התגובה

הקלידו את הקוד שבתמונה

Visual CAPTCHA


מאמרים נוספים בנושא עסקים

כיצד בוחרים תגים לעובדים
בחירת מקרר משרדי
מסלולי סיוע ומימון למגזר החקלאי
הרישות העסקי - Networking
"כלי עבודה" לגיוס הון - תקציר המנהלים
ניהול החשבונות ככלי ניהולי של בעל העסק הבינוני
תוכנית עסקית לדוגמא
כיצד לשווק את העסק שלך
דילמת האדם בעולם המערבי
איזה מדהים זה יום כיף לעובדים
כסף קל
דרוש משקיע שמוכן להקשיב
כיצד כותבים תוכנית עסקית, ולמי זה נדרש
עסקים מתחילים ההצלחה בדרך אליכם
20 אסטרטגיות מנצחות בשימור לקוחות

הנך נמצא כאן: תוכנית עסקית או מצגת, מה עדיף?.

פרסם את מאמריך באתר! פרסם את מאמריך באתר!
תהנה מחשיפה מקצועית בחינם ואפשר לאלפי גולשים פוטנציאליים להיחשף לדעותיך.
פרסם מאמר.