אתר מאמרים
מעגל הכותבים
אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!

מאמרים » אדריכלות » תמ"א 38 בתל אביב

תמ"א 38 בתל אביב

מחבר המאמר: יניב שולדנפרי
פורסם בקטגוריה: אדריכלות
המאמר נקרא 297 פעמים
תאריך פרסום: 05.08.13
גרסת הדפסה | 0 תגובות
שיתוף מאמר זה שיתוף מאמר זה


מהי תוכנית תמ"א 38 – תוכנית זו באה לשים קץ לבעיית הבניינים שנבנו לפני שנת 1970 אשר מוגדרים בידי מדינת ישראל ופיקוד העורף כבניינים מסוכנים שבעת רעידת אדמה עשויים לא לשרוד ולהתמוטט, וכתוצאה מכך לגרום לנזק רב ולהרוגים רבים. תוכנית זאת מוגדרת כתוכנית לאומית שבאה לחזק את בניינים אלו ולגרום לכך שיחזיקו מעמד בעת רעידות אדמה בארץ.

פיקוד העורף חזה כי בעקבות השבר הסורי אפריקאי היה כבר אמורה להתרחש רעידת אדמה אשר מוגדרת כקטלנית במדינת ישראל. עקב התוצאה שרעידה שכזו עדיין לא התרחשה, מומחים סבורים כי היא עשויה להתרחש בשנים הקרובות ואף למעשה בכל יום ביומו. רעידת אדמה זו, לפי התחזיות, אמורה למוטט אלפי בניינים שנבנו לפני עשרות שנים שלא יחזיקו בעומס הנדרש מהם בעת רעידת אדמה שכזו. לכן, המדינה הייתה צריכה לפתור את הבעיה הנ"ל, אך נתקלה במחסום גדול – איך ממנים חיזוק של אלפי בניינים בארץ ישראל בזמן כל כך קצר? אז קיבצו את טובי המוחות בתחום והם הביאו את תוכנית תמ"א 38 לאוויר – בה היזם הוא זה שמחזק את הבניין ועל ידי כך מקבל זכויות בנייה עתידיות על גג הבניין ובכך ירוויח מהשבחתם של דירות חדשות במיקומים מרכזיים בערים – שבעצם עלות הקרקע הינה עלות חיזוק הבניין עבורו. המדינה מרוויחה בניינים מחוזקים ומשופצים, היזם מרוויח דירות חדשות, ולא פחות חשוב – הדיירים מרוויחים בניין ממוגן, מחוזק ומחודש, ללא כל השקעה מצידם. אז איך תוכנית תמ"א 38 בתל אביב עובדת, שלבי הביצוע השונים של הפרויקט ולמה צריך לשים לב בעת ההתקשרות עם היזם – כל זאת ועוד במאמר לפנינו.

תמ"א 38 תל אביב באה לפתור לעירייה בעיה שהיא מתמודדת איתה כבר שנים רבות – ביקוש הדירות עולה על ההיצע, אך שטחי הבנייה בעיר תל אביב ובעיקר במרכזה אוזלים ונמכרים לכל המרבה במחיר, כך שדירות אלו מתאימים רק למי שידו משגת לסכום ממון רציני. תמא 38 תל אביב פותרת לעירייה את מצוקה זו, ומוסיפה לעיר אלפים רבים של דירות שמתווספות לשוק הלחוץ הזה ועל ידי כך מורידות משמעותית את הלחץ לדירה וכך גם את יוקר הדיור בעיר תל אביב ואף בסביבתה.

השלבים לביצוע תוכנית תמא 38 בתל אביב הן כדלקמן:

שלב ראשון – התקשרות עם היזם: הדיירים בבניין צריכים להחליט בינם לבין עצמם על הסכמה עקרונית לביצוע תוכנית תמא 38 בבניין המגורים שלהם (דרוש רוב של 66% לפחות, אך רצוי כמובן שכולם יסכימו). לאחר הסכמה עקרונית של רוב דיירי הבניין, הדיירים יתקשרו עם מספר חברות מתחום תמ"א 38 בתל אביב ויבקשו מהם לבוא ולבדוק את הבניין, זכויות הבנייה המותרות לו ולבסוף יבקשו הצעות מתאימות מהיזם. בשונה מכל פרויקט נדלן אחר שקיים בשוק – כאן הכוח אצל הדיירים!

שלב שני – החתמות הדיירים: לאחר בחירת היזם לביצוע תוכנית תמ"א 38 בתל אביב היזם יחל להחתים את כלל הדיירים בבניין. ככל שיהיה רוב גדול יותר של דיירים שמסכימים לתוכנית כך יהיו פחות עיכובים ופחות בירוקרטיה לטפל בה. לאחר החתמת כל הדיירים ואישור עקרוני מהוועדה העירונית היזם יחל לגבש תוכניות פעולה ולהכין הסכמים מסודרים עם דיירי הבניין לביצוע תוכנית תמ"א 38.

שלב שלישי – חתימת ההסכמים: כמו שאמרנו – הכוח אצל הדיירים. על הדיירים לדרוש מהיזם (ותמיד הם מקבלים את זה) תוספות רבות ככל שניתן וכמה שיותר. היזמים היום מבטיחים (ומקיימים כמובן) שלל הטבות, כגון: חיפוי חיצוני של הבניין, החלפת כל התשתיות (חשמל, מים וביוב), החלפת החלונות, הוספת מעלית חדשה או שיפוץ הקיימת, שיפוץ חדר המדרגות, תיבות דואר חדשות, אינטרקום חדש, חדר אשפה, פיתוח סביבתי ועוד הטבות רבות. וכמובן, ממ"ד לכל דירה (שנחשב כעוד חדר בדירה), מרפסת וחיזוק הבניין!

שלב רביעי – ביצוע הפרויקט: פרויקט תמא 38 תל אביב לוקח בין 12-18 חודשי ביצוע, תלוי באופי הפרויקט ובמורכבות לבצעו. על היזם להתחייב לזמן הביצוע וכמובן לעמוד בו. על היזם להשתדל כמה שאפשר על מנת שחיי הדיירים בזמן פרויקט תמ"א 38 יהיו סבירים ככל הניתן, אך על הדיירים לזכור – פרויקט מסוג זה דורש נשיכת שפתיים למשך זמן הפרויקט.

שלב אחרון – קבלת הבניין המחודש (בתוספת שכנים חדשים) מהיזם..

שיהיה בהצלחה!

 אודות מחבר המאמר:

מאמר זה נכתב על ידי חברת אס.די נט - פתרונות אינטרנט.דירוג המאמר: לא דורג עדיין

תגובות למאמר תמ תגובות למאמר תמ"א 38 בתל אביב

עד כה לא נרשמו כל תגובות למאמר תמ"א 38 בתל אביב. רוצה להיות הראשון?

הוספת תגובה חדשה


שם מלא:


כתובת דוא"ל:


תוכן התגובה

הקלידו את הקוד שבתמונה

Visual CAPTCHA


מאמרים נוספים בנושא אדריכלות

תמ"א 38 בתל אביב
אדריכלות עתיקה בארץ
כיצד עובד קמין גז
מהו תפקידו של מהנדס בניין?
שימוש חורג ממגורים בנכס
הכל מתחיל בארכיטקט
האדריכלות האקלקטית בתל אביב
פיצול דירה ללא היתר בניה
מפת מדידה
מפה טופוגרפית
מטבחים איטלקיים - עיצוב מטבח מפולימר מטבחים, עיצוב מטבחים, מטבח
אדריכלות ירוקה
בניית פרגולות לפי תקן
אדריכלים - על תחומי עיסוקם ועקרונות מנחים בעבודתם
עיצוב פנים חדר שינה

הנך נמצא כאן: תמ"א 38 בתל אביב.

פרסם את מאמריך באתר! פרסם את מאמריך באתר!
תהנה מחשיפה מקצועית בחינם ואפשר לאלפי גולשים פוטנציאליים להיחשף לדעותיך.
פרסם מאמר.