אתר מאמרים
מעגל הכותבים אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!
מאמרים » דיני רשת » קישורים ממומנים והפרת סימני מסחר

קישורים ממומנים והפרת סימני מסחר

מחבר המאמר:
פורסם בקטגוריה: דיני רשת
המאמר נקרא 797 פעמים
תאריך פרסום:
גרסת הדפסה | 0 תגובות
פורסם באתר Circle: אתר מאמרים קהילתיקישורים ממומנים הינם חלק בלתי נפרד מחוויית החיפוש והפרסום ברשת. הקישורים הממומנים מאפשרים לנו להציב פרסומת לאתרנו בהתאם למילות חיפוש אשר נבחר כאוות נפשנו, אך הפיתוי שקישורים אלו מציבים - בחירת מילת חיפוש המהווה סימן מסחר של מתחרה, מעלה סוגייה חשובה בתחום של דיני אינטרנט.

אם כן, האם הצבת קישור ממומן - פרסומת, המופיעה כאשר מבצע החיפוש חיפש לתומו של עסק או מוצר מתחרה, מקימה לאותו מתחרה עילת תביעה?

המצב ה"פשוט" לכאורה הינו מצב בו במלל הקישור הממומן נעשה שימוש בסימן המסחר המתחרה - במקרה מעין זה אנו נכנסים לאותה טריטורייה מוכרת של הפרת סימן מסחר או גניבת עין, אך מה יהיה הדין כאשר הפרסומת עצמה הינה לכאורה פרסומת לגיטימית והבעיה היא רק בהופעתה בסמוך לתוצאות החיפוש?

יתרה מכך - האם ניתן לטעון כנגד הצבת הפרסומת גם אם לאחר שהגולש נכנס לאתר, ברור לו כי לא הגיע לאתר המבוקש?

לפני שניגש לדין הישראלי, נבחן את הדין האמריקאי -

בית המשפט האמריקאי נדרש לשאלה זו בפרשת Brookfield, בסוגייה של שימוש בשם המתחרה בתגיות האתר (Brookfield v. West Coast Entertainment Corp., 174 F.3d 1036 (9th cir. 1999)).

במקרה שלפניו קבע בית המשפט כי אף שהגולשים מבינים כי לא הגיעו לאתרו של המתחרה, בעל סימן המסחר, הרי שלאחר שמצאו את המוצרים והשירותים הם לא ימשיכו לאתר של בעל סימן המסחר - עילה המכונה במשפט האמריקאי Initial Interest Confusion (ובתרגום חופשי - טעות בעניין הראשוני).

נראה שההנמקה לכך מתבססת על טיעונים של תחרות בלתי הוגנת (עילה אשר אינה קיימת לכשעצמה בדין הישראלי) – אף שציבור הגולשים יודע כי הוא מקבל מוצר אחר משתכנן הרי שההתנהגות יוצרת רווח שלא כדין.

עילה זו נכונה, כפי הנראה, כאשר אנו מתייחסים ל- Meta Tags, אותן שורות קוד מאבני הבניין של קידום אתרים המרמזות למנוע החיפוש שהתוצאה אכן רלוונטית למילת החיפוש, אך האם עילה זו תקפה גם כאשר אנו דנים בקישורים ממומנים - המופרדים מתוצאות החיפוש ה"אורגניות"?

במקרה של קישורים ממומנים נראה כי הפסיקה האמריקאית ביצעה הבחנה בין מצב בו הפרסומת מטעה לחשוב שיש קשר בין המתחרה לבין האתר המפרסם לבין מצב בו זהות המפרסם ברורה.

בשנת 2004 קיבל בית המשפט את טענת חברת Playboy כי הצבת באנרים, המופיעים כאשר מחפש הגולש את שם החברה, מהווה טעות בעניין הראשוני וזאת שכן במקרה שלפניו לא היה באפשרות הגולש לדעת את זהות המפרסם טרם הכניסה לאתר (Playboy Enterprises, Inc. v. Netscape Communications Corp. 354 F.3d 1020 (9th Cir., Jan. 14, 2004)).

לעומת פסק דין Playboy, בפסק דין משנת 2008 נקבע על ידי בית המשפט באריזונה כי כאשר הפרסומת אינה פרסומת מטעה, לא ניתן לטעון לטעות בעניין הראשוני (Designer Skin, LLC v. S & L Vitamins, Inc., 2008 WL 2116646 (D. Ariz. May 20, 2008)).

ומהדין האמריקאי לישראלי - בפסק דין מתאים לי (הפ 506/06 מתאים לי רשת אופנה למידות גדולות בע"מ ואח' נ' קרייזי ליין בע"מ ואח'. תק- מח 2006 (3) 3735) בית המשפט בחר להמשיל את הופעת הקישור הממומן בראש תוצאות החיפוש להצבת שלט פרסומת בסמוך לחנות בקניון אמיתי.

בהסקה ממשל זה, בית המשפט קבע כי מאחר ובמקרה זה לא התעורר כל חשש להטעיה, הרי שרכישת פרסומת המופיעה כאשר הלקוח מחפש את הביטוי "מתאים לי" הינה לגיטימית.

אין להסיק מכך ששימוש בקישורים ממומנים יהיה בכל מקרה לגיטימי - לדעת פרידמן (עמיר פרידמן, סימני מסחר (מהדורה שנייה, התשס"ה-2005, הוצאת פרלשטיין גינוסר בע"מ), עמ' 875-876) במקרה בו השימוש בשם המתחרה כמילת מפתח נעשה מתוך כוונה להיבנות מהמוניטין ומהשם של סימן המסחר ולמשוך את הגולש התמים לאתר המתחרה, הרי הדבר עלול להסב נזק לבעל הסימן.

במקרה מעין זה, אם מילות המפתח הינן של סימן מסחר מוכר היטב, הרי שהדבר עלול להוות הפרת סימן מסחר (בדומה לעילה של דילול סימן מסחר).


אודות מחבר המאמר:

עו"ד פנחס קראון מנהל את אתר האינטרנט PClaw - דיני אינטרנט, להטמעת התחום של דיני רשת בציבור הישראלי.

למאמרים נוספים, או להרחבה בנושא מאמר זה, הנכם מוזמנים לבקר באתר.דירוג המאמר: 4.0

תגובות למאמר קישורים ממומנים והפרת סימני מסחר תגובות למאמר קישורים ממומנים והפרת סימני מסחר

עד כה לא נרשמו כל תגובות למאמר קישורים ממומנים והפרת סימני מסחר. רוצה להיות הראשון?

הוספת תגובה חדשה


שם מלא:


כתובת דוא"ל:


תוכן התגובה

הקלידו את הקוד שבתמונה

Visual CAPTCHA


מאמרים נוספים בנושא דיני רשת

מחפשים עוד מידע בנושא קניין רוחני באינטרנט?
תרגום משפטי - חובה לכל אתר
זכויות יוצרים, אקו"ם ואחריות אישית
אינטרנט וזכויות יוצרים
קישורים ממומנים והפרת סימני מסחר
שיחה מזוהה - האזנה האזנות

הנך נמצא כאן: קישורים ממומנים והפרת סימני מסחר.

פרסם את מאמריך באתר! פרסם את מאמריך באתר!
תהנה מחשיפה מקצועית בחינם ואפשר לאלפי גולשים פוטנציאליים להיחשף לדעותיך.
פרסם מאמר.
דרושים בתחום הכתיבה | תנאי שימוש ומדיניות פרטיות | תוכן המפרסמים באתר מופץ ברשיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות של Creative Common License.
כל הזכויות שמורות © Circle.co.il 2009-2012 - מאמרים להפצה חופשית מאת מעגל הכותבים.