אתר מאמרים
מעגל הכותבים אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!
מאמרים » חוק וחברה » בקשה לפסילת שופט בגין אישור בקשות להגשת תביעות ייצוגיות

בקשה לפסילת שופט בגין אישור בקשות להגשת תביעות ייצוגיות

מחבר המאמר:
פורסם בקטגוריה: חוק וחברה
המאמר נקרא 695 פעמים
תאריך פרסום:
גרסת הדפסה | 0 תגובות
פורסם באתר Circle: אתר מאמרים קהילתיביום 16.8.2010 ניתן על ידי בית המשפט העליון, בשבתו כבית משפט לערעורים אזרחיים, פסק דין שעסק בבקשת הנתבע לפסול שופט שקבע קביעות חד משמעותיות במסגרת החלטתו לאשר תובענה ייצוגית שהוגשה כנגד הנתבע.

התובעים, שני הורים וארבעת ילדיהם, הגישו תביעות ייצוגיות כנגד חברות כמיפל בע"מ וחברתCannon Rubber Ltd , על רקע רכישתו של תכשיר המיוצר ומשווק על ידי החברות ונועד להקל על חתכים ופציעות שנוצרו בתקופת ההנקה. התובעים טענו במסגרת תביעות ייצוגיות דנן כי המכשיר נמכר חרף העובדה שפג תוקפו. לא זו אף זו, אותו מכשיר נמכר, לדידם, באריזה שמסתירה את תאריך תפוגתו.

בית משפט השלום אישר את הבקשה לאישור התובענה כייצוגית ובגין החלטה זו הגישו הנתבעות בקשת רשות ערעור לבית המשפט המחוזי, אשר החליט להחזיר את הדיון בבקשת האישור לערכאה המבררת, בכדי שתחליט בעניין לאחר עריכת דיון במעמד הצדדים ולאחר שישמע את הצהרותיהם, והכול משום שיש מחלוקת בין בעלי הדין בנוגע לרקע העובדתי ובעיקר בנוגע לשאלה האם מדובר במכשיר המיוצר על ידי הנתבעות או במכשיר רפואי אחר.

לאחר שהועבר הדיון, כאמור, הגישו הנתבעות בקשה לפסול את בית המשפט מדיון בבקשת אישור תביעות ייצוגיות דנן, היות ונקבעו על ידו, זה מכבר, קביעות נחרצות לפיהן יש לאשר את התובענה כייצוגית. אשר על כן, טוענות הנתבעות, עולה חשש למשוא פנים כלפיהן מצד בית המשפט. הבקשה האמורה נדחתה על ידי בית המשפט, אשר קבע כי הליך לאישור תביעות ייצוגיות הינו הליך ביניים בו נדרשת מידת הוכחה לכאורית, ועל כן אין לראות בו ככזה המשפיע על הקביעה הסופית שייתן בית המשפט בתביעה ואין בו כדי להעיד על סיכויי הצלחתם של מי מן הצדדים. עוד הוסיף בית המשפט כי אישר את התובענה הייצוגית במקרה דנן על בסיס נתונים עובדתיים ומשפטיים לכאוריים ואין לראות בהחלטתו חשש כלשהו למשוא פנים.

על בסיס ההחלטה האמורה הגישו הנתבעות ערעור לבית משפט העליון, במסגרתו חזרו על טענות הפסלות שהועלו בבקשתם המקורית, כמפורט לעיל. מנגד, טענו התובעים, כי עסקינן בבקשת סרק, אשר כל מטרתה הינה לגרום לעיכוב ההליך ובירור התביעה כנגדם. בנוסף טענו כי על פי ההלכה, רשאי בית המשפט להחליט בבקשה לאישור תובענה כייצוגית, על בסיס הבקשה והתשובה בלבד, ואין כל חובה חוקית לערוך דיון בפני הצדדים.

בית המשפט בחן את הטענות שפרסו הצדדים וקבע כי יש לדחות את הערעור. בפסק דינו מציין בית המשפט העליון כי קבלת בקשה לפסלות שופט מטילה צל כבד על מערכת השפיטה והשופט עצמו ועל כן יש להביא ראיות חותכות, המעידות על קיום עילת הפסלות. מעבר לכך, ידוע כי אין בעצם העובדה שבית משפט הכריע בהליך מסוים כדי לגרום לפסלותו מלשוב ולעסוק באותו העניין. לעניין אישור תביעות ייצוגיות דנן, קובע בית המשפט כי משהוחזר הדיון לערכאה המבררת, תוך הנחיות ספציפיות להתייחס לשאלות השנויות במחלוקת, באפשרותו של בית משפט קמא להכריע על פי שיקול דעתו מחדש ובאופן ענייני.


אודות מחבר המאמר:

LawTip.co.il - הדרך למימוש זכויותיך מתחילה כאן !דירוג המאמר: לא דורג עדיין

תגובות למאמר בקשה לפסילת שופט בגין אישור בקשות להגשת תביעות ייצוגיות תגובות למאמר בקשה לפסילת שופט בגין אישור בקשות להגשת תביעות ייצוגיות

עד כה לא נרשמו כל תגובות למאמר בקשה לפסילת שופט בגין אישור בקשות להגשת תביעות ייצוגיות. רוצה להיות הראשון?

הוספת תגובה חדשה


שם מלא:


כתובת דוא"ל:


תוכן התגובה

הקלידו את הקוד שבתמונה

Visual CAPTCHA


מאמרים נוספים בנושא חוק וחברה

מחיקת רישום פלילי ורישום משטרתי
התמודדות נכונה במקרה של פשיטת רגל
הגנה עצמית – כיצד בוחנים אם מתקיימת ?
כבוד האדם וחירותו ? האמנם ?
חוקר פרטי ביטוח
חקירה משטרתית - Bolesh
חוקר פרטי – להפריך כל חשש וחשד
חוקר פרטי – דיסקרטיות היא שם המשחק
חוקרים פרטיים - העלות של גילוי האמת
הוצאה לפועל – הסדרי תשלום
תאונות דרכים - מכת מדינה
רוצים לעשות בדיקת פוליגרף בצפון?
פירוק חברות לפי חוקי המדינה
עורכת הדין דנה תדמור- מסודרים - ניתוח מעמיק ודיון על סדרת הטלוויזיה
מבחן אמינות - מכון פוליגרף

הנך נמצא כאן: בקשה לפסילת שופט בגין אישור בקשות להגשת תביעות ייצוגיות.

פרסם את מאמריך באתר! פרסם את מאמריך באתר!
תהנה מחשיפה מקצועית בחינם ואפשר לאלפי גולשים פוטנציאליים להיחשף לדעותיך.
פרסם מאמר.
דרושים בתחום הכתיבה | תנאי שימוש ומדיניות פרטיות | תוכן המפרסמים באתר מופץ ברשיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות של Creative Common License.
כל הזכויות שמורות © Circle.co.il 2009-2012 - מאמרים להפצה חופשית מאת מעגל הכותבים.