אתר מאמרים
מעגל הכותבים אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!
מאמרים » חוק וחברה » עורכת הדין דנה תדמור- מסודרים - ניתוח מעמיק ודיון על סדרת הטלוויזיה

עורכת הדין דנה תדמור- מסודרים - ניתוח מעמיק ודיון על סדרת הטלוויזיה

מחבר המאמר:
פורסם בקטגוריה: חוק וחברה
המאמר נקרא 667 פעמים
תאריך פרסום:
גרסת הדפסה | 0 תגובות
פורסם באתר Circle: אתר מאמרים קהילתיעורכת הדין דנה תדמור- מסודרים - ניתוח מעמיק ודיון על סדרת הטלוויזיה  הסדרה אותה בחרתי להציג היא הסדרה "מסודרים" אשר שודרה בשנת 2007 על ידי קשת בערוץ 2. הסדרה מסודרים עלתה לפני כשנתיים בפריים טיים של ערוף 2 וסיפרה על הגשמת חלום. מדובר על סדרת דרמה-קומדיה ישראלית המובססת על סיפורה של חברת מירבילס. חברת התוכנה הישראלית אשר פיתחה באמצע שנות ה-90 את תוכנת האייסיקיו.  מולי שגב ואסף הראל ייצרו את העלילה יחדיו וביססו אותה על מירביליס תוך שהם משלבים בה את סיפורי ההצלחה של כלל החברות הישראליות אשר הצליחו לפתח תוכנות ייחודיות ולמכור אותן ברחבי העולם תוך שהן עושות Exit ומביאות ביום בהיר אחד לבעלי החברה סכומי עתק אשר לא ניתן כלל לדמיין אותן. בימי בועת ההיי-טק בסוף שנות ה-90 היו מספר רב של חברות ישראליות שהצליחו לעשות את זה ובכך הפכו בעלי החברה למולטי מיליונרים ביום אחד. הסדרה מסודרים היא מצד אחד מאוד מאוד ישראלית ומבוססת על ההווי הישראלי השלם שכולל (יחסים בין הורים-ילדים,  מזרחים - אשכנזים, זוגיות – רווקות ועוד) ומצד שני משלבת בתוכה את הגשמת את כל הפנטזיות הקשורות להגשמת החלום האמריקאי והתרבות האמריקאית. עלילת מסודרים מספרת על חברת סטארט-אפ ישראלי בשם ג'ימלייה. חברת ג'ימלייה אשר נבנתה ונוהלה על ידי ארבעה חברים ישראלים, נמכרה לתאגיד ענק אמריקאי בעבור סכום עתק של 217 מיליון דולר, סכום אשר הימם את התקשורת הישראלית ויצר סביב החברה באזז משמעותי בשוק הסטארט-אפ. הסדרה יש לומר לא מספרת את הסיפור של מכירת החברה. הסדרה נכנסת לחייהם של ארבעת הגיבורים מיד לאחר מכירת החברה ומגוללת באופן מצחיק וקליל את חייהם האישיים מיד לאחר מכירת החברה.

בסיפור מסודרים ישנם ארבעה גיבורים, חברי ילדות אשר ניהלו יחדיו את החברה (שלה ציוד משרדי מבדר) במהלך השנים ושאת סיפורם מעלים בסדרה לצופים. תומר לוי (בכיכובו של שחקן ארץ נהדרת והסטנדאפיסט אסי כהן) הוא המנהיג הרועש והמוחצן של הקבוצה. תומר אחרי על כל נושא השיווק ומשקף את הפן האגרסיבי-שחצני מחד והרגיש ואידך. מנהיגותו הבלתי מעורערת על ידי חבריו היא זאת שעזרה לחברה להצליח כל כך מצד אחד וגם להסתבך כל כך הרבה פעמים. תומר לוי במהלך הסדרה הוא הדמות הסחבקית שמושכת את כל החברים האחרים. הוא זה ש"מנהל" אותם ומושך את העלילה של הסדרה לכיוונו. גיא פוגל (בכיכובו של יוצר הסדרה אסף הראל) הוא המנהיג השני של הקבוצה. גיא פוגל דמות דומיננטית על כך אין כל עוררין, אך עם זאת גיא פוגל שונה בתכלית בכל קוי האופי מתומר לוי. גיא פוגל טיפוס מאוד מופנם, רגיש ומחושב. הוא מתנהל עם המון ערכיות וקו מחשבה רציני. מישור היחסים שנרקם בינו לבין תומר לוי יוצר מתח בעלילה. יש לומר שתומר לוי וגיא פוגל משלימים אחד את השני. הטיפוסים הכל כך ישראלים הללו משכו את החברה על גביהם כל השנים והם אלו שהצליחו להביא אותה לאן שהיא, ללא כל צל של ספק. גיא פוגל שמוצג כאיש הנורמלי יותר בחבורה, מתואר גם כ"גבר" הנורמטיבי יותר, גבר המסוגל לנהל זוגיות נורמלית. שני הגיבורים הנוספים בחברה הם דמויות יותר שטוחות ופחות פחות שחות עגולות. ארז קליינר (מגולם על ידיד השחקן ערן זחוביץ) הוא הגיבור השלישי של החברה. ארז הוא בחור שתוייג כ"חנון" או "יורם" ישראלי ממוצע. ארז בחור מופנם וחסר בטחון שתלוי מאוד בחבריו לעבודה. יכולותיו הוירבליות לא מורגשות, אין ספק כי ארז דמות שקטה שמבליטה עבור הצופה את מנהיגי החברה, גיא ותומר.

ארז דמות מושפעת, הוא ממעט לעשות את הדברים שהוא באמת רוצה ונגרר פעם אחר פעם אחרי תומר לוי והשגעונות שלו. נראה כי ארז טיפוס מאוד לחוץ ומתקשה להתמודד עם אירועים פשוטים שהינם חלק אינטיגרלי מהחיים. ברלד הינו הדמות הרביעית בסדרה. ברלד הוא דמות מאוד שטוחה ביחס לאחרים. ברלד עוצב בהתאם לטייפקאסט של הבחור ה"סטלן". הבחור הישראלי השלו שלוקח את החיים בקלות ומתעסק רוב היום בעישון סמים. ברלד הוא חבר טוב ונתפס בעיני הצופה כנאמן. הוא גם הצנוע והפשוט ביותר מבין חבריו, את זה אפשר לראות בשפת דיבורו, בלבושו ומראהו המרושל ובהתנהלותו הכללית. ברלד הינו דמות משנית בעלילה בדומה לארז ומשמש קונטרה לשני מנהיגי החברה גיא ותומר.

אז מה קורה בעצם בעלילת הסדרה? העלילה של הסדרה מתחילה ביום מכירת החברה לתאגיד האמריקאי. מאותו הרגע ובמשך עשרת הפרקים הנותרים, מספרים יוצרי הסדרה את סיפורם של אותם ארבעה אנשים ישראלים – פשוטים (עד כמה שניתן באמת לומר את זה על תומר לוי), שמצאו עצמם בבוקר אחד מולטי מיליונרים. הסדרה מטפלת בנושאים כבדים בצורה קומית, קלילה ומספקת לצופה בעיקר בידור. כל פרק בסדרה עוסק במספר נושאים שיוצרים את הפרק ומגוללים את העלילה. תוך כדי העלילה, אנו מבינים שאותם ארבעה חברים בעצם לא ממש יודעים איך להתנהג כעשירים. שאלות רבות עולות בעלילה כמו: האם עליהם לגור יחד כחבורת רווקים או שמה כל כך צריך את המשכן הפרטי שלו?, האם זוהי תקופה להפסקת ביניים, או התחלות עסקיות חדשות? עד כמה צריכים הגיבורים להיות מעורבים חברתית כמולטי מיליונרים? (תרומות למשל). בנוסף נוגעת העלילה בנושאים משפחתיים ישראלים כל כך. בעלילה מוצג אביו של גיא (משוחק על ידי דובל'ה גליקמן) אשר החליט זה עתה להתגרש מאימו של גיא. גיא במהלך העלילה צריך להחליט האם הוא רוצה לחזור לחברתו הישנה (עלמה זק) או שמה להישאר עם הבחורה אשר עמה הוא יוצא (דנה עדיני), תומר לוי לעומתו מנצל את ההתעשרות להצלחה עם נשים באמצעות רכבים מפוארים עם ביטוח רכב שעולה כמו בית, הוא מתגלה כרודף שמלות ממולח לאורך כל הסדרה, תוך שהוא מנסה להתחיל עם כמעט כל בחורה אשר נקרת לדרכו. ערכים רבים גם הם צצים שוב ושוב במהלך העלילה, ערך החברות, ערך הנאמנות, ערך האחריות, ערך היושר וערכים משמעותיים נוספים עומדים למבחן בעלילה וזאת לאור המצב החדש ש"נחת בוקר של יום בהיר" על החבורה העליזה. במהלך העלילה אנו לומדים להעריך אותם, להזדהות איתם ואף לצחוק ולבוז להם. האווירה המשעשעת, הכיפית והמינית משחררת היא זו שעזרה לסדרה להיות כל כך פופולאריות בקרב כל כך הרבה צופים בארץ.

תומר לוי הינו המנהיג הבלתי מעורער כמעט של החבורה. הדומיננטיות שלו בהשוואה לשלושת המייסדים האחרים של החברה, מציבה אותו בראש הפירמידה. את האישור לכך ניתן לראות בעיקר בהסתכלות חטופה על ארז וברלד. שניהם נוטים לאורך כל העלילה לעשות בדיוק את מה שתומר עושה. נראה שהשוני בינם לבין תומר המוחצן ומלא הבטחון. מחדדים את ההערכה ואפילו ההערצה שלהם אליו.

השאלה אותה יש לשאול היא מה התכונות של תומר לוי המנהיג? תומר לוי הוא דמות מאוד מורכבת ועגולה. תומר מצליח להאפיל על האחרים בכל הזדמנות ומרכז את מירב תשומת הלב אליו. אין ספק שהבטחון העצמי שלו הם הדבר שעושה את ההבדל. כמי שמכיר דמויות בעולם ההייטק והסטארט אפ, אין ספק שתומר לוי לא דמות שגרתית. רוב רובם של השכירים ושל המונהגים בעולם ההייטק, נראים, מריחים ונשמעים כמו ארז וברלד ואפילו כמו ארז. קשה למצוא דמויות כל כך דומיננטיות ומלאות בטחון עצמי בנישה הזו שמושכת אליה בדרך כלל דמויות חסרות בטחון, בעלות רגשי נחיתות או בעלות נכות רגשית כזו או אחרת. את הביטחון העצמי של תומר ניתן לזהות באינספור סיטואציות ומצבים בעלילה אשר אותם מעצב ומנהל תומר בדמותו וצלמו. אין ספק כי תומר לוי שואב חלק ניכר מהביטחון העצמי שלו וחלק ניכר מהאנרגיה שלו מחבריו הטובים. ארז המופנם וחסר הביטחון וברלד האדיש מעצימים את דמותו ומאפשרים לו לנהל אותם באופן ברור וללא כל הסתייגות. תכונה נוספת שאותה יש לקחת בחשבון כחלק מתכונת הגישות תהיה האמביציה. תומר לוי הוא כל כך אמביציוזי שזה פשוט לא נתפס. הוא מכוון למטרה ויורה אליה בכל מצב וללא רחמים. הוא לא מחשבן לאף אחד ולא רואה שום מכשול בדרך למטרה. אין זה אומר שהוא לא נכשל, אבל האמביציה שלו "מפחידה". הוא עושה דברים בלי לשאול, אפילו לא את חבריו הטובים, שמקשים להביט בעיניו בעת שהם רואים כיצד הוא "אונס" את מחשבותיהם ורצונם לכיוונו. תומר זה שהחליט ותבע מהם לרכוש וילה יוקרתית לארבעתם. כל מניפולציה ותרגיל נוסו על מנת להגיע למטרה. כשהוא רוצה באותו הערב להזמין בחורה (המשוחקת על ידי השחקנית מלי לוי) לדייט, הוא מצליח באמביציה שלו לקחת אותה עד לפריס במטוס פרטי. אין ספק שתומר הוא דמות מאוד הישגית ותחרותית. את זה הוא דואג להראות ולהדגיש בכל רגע. אנרגיה זו גם תכונה מאוד דומיננטית אצל תומר לוי. אין ספק שתומר לוי סובל מבעית ADHD  או בעיה דומה אשר גורמת לסובל ממנה לבעיות היפראקטיביות. תומר לוי כל הזמן בתנועה, הוא לא נח לרגע ורץ מנקודה אחת לשנייה ללא הרף. רמת האנרגיה הגבוהה כל כך מאפשרת לו ממש ל"עבוד" בעבודה נוספת בחייו, וזה "התחלה עם בחורות". כמות האנרגיה שהוא משקיע בזה פשוט בלתי ניתנת להבנה. הוא רודף שמלות כאחוז אמוק.  תומר לוי הוא בחור אסרטיבי, תומר לא מחכה שדברים יגיעו אליו, הוא עושה הכול על מנת לקדם את ענייניו ועבורם פועל ביתר שאת וללא הרף. הוא כמעט ולא חושב או מתלבט, הוא פועל באופן אמוציונאלי לעיתים רבות וניגשה באופן ממוקד אל לב העניין. תומר עומד כל הזמן על זכויותיו ורצונותיו, הוא בחור עקשן ולא מוכן להתפשר, לעיתים תוך פארנויה בלתי נלאית. אין כל צל של ספק כי מכלול התכונות הללו הם שמעמידות את תומר לוי מעל לחבריו ומאפשרות לו להנהיג אותם בצורה דיי ברורה וכמעט ללא סייג או פשרות. תומר מנהיג אותם ואת זה הם יודעים ובזה הם גם מן הסתם מעוניינים. מבין שלושת האחרים רק גיא פוגל, מערער טיפה על מנהיגותו, אם כי גם הוא נכנע לה רוב הזמן. כטיפוס רציונלי ושקול אין הוא מסוגל רוב הזמן לעמוד בלחצים, בסחטנות ובמניפולציות שמפעילו עליו תומר לאורך כל העלילה. לעיתים רחוקות מצליח גיא לסחוף אחריו את ברלד וארז, אך הדבר נראה מעט מעוד בעלילה וקורה רק במצבי קיצון (כמו ההליכה המשותפת של כולם לפסיכולוג שיעזור להם לפתור את הבעיות ביניהם – אחד הקטעים היותר מצחיקים בעלילה).


אודות מחבר המאמר:

עורכי דין, חוק ומשפטדירוג המאמר: לא דורג עדיין

תגובות למאמר עורכת הדין דנה תדמור- מסודרים - ניתוח מעמיק ודיון על סדרת הטלוויזיה תגובות למאמר עורכת הדין דנה תדמור- מסודרים - ניתוח מעמיק ודיון על סדרת הטלוויזיה

עד כה לא נרשמו כל תגובות למאמר עורכת הדין דנה תדמור- מסודרים - ניתוח מעמיק ודיון על סדרת הטלוויזיה. רוצה להיות הראשון?

הוספת תגובה חדשה


שם מלא:


כתובת דוא"ל:


תוכן התגובה

הקלידו את הקוד שבתמונה

Visual CAPTCHA


מאמרים נוספים בנושא חוק וחברה

מחיקת רישום פלילי ורישום משטרתי
התמודדות נכונה במקרה של פשיטת רגל
הגנה עצמית – כיצד בוחנים אם מתקיימת ?
כבוד האדם וחירותו ? האמנם ?
חוקר פרטי ביטוח
חקירה משטרתית - Bolesh
חוקר פרטי – להפריך כל חשש וחשד
חוקר פרטי – דיסקרטיות היא שם המשחק
חוקרים פרטיים - העלות של גילוי האמת
הוצאה לפועל – הסדרי תשלום
תאונות דרכים - מכת מדינה
רוצים לעשות בדיקת פוליגרף בצפון?
פירוק חברות לפי חוקי המדינה
עורכת הדין דנה תדמור- מסודרים - ניתוח מעמיק ודיון על סדרת הטלוויזיה
מבחן אמינות - מכון פוליגרף

הנך נמצא כאן: עורכת הדין דנה תדמור- מסודרים - ניתוח מעמיק ודיון על סדרת הטלוויזיה.

פרסם את מאמריך באתר! פרסם את מאמריך באתר!
תהנה מחשיפה מקצועית בחינם ואפשר לאלפי גולשים פוטנציאליים להיחשף לדעותיך.
פרסם מאמר.
דרושים בתחום הכתיבה | תנאי שימוש ומדיניות פרטיות | תוכן המפרסמים באתר מופץ ברשיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות של Creative Common License.
כל הזכויות שמורות © Circle.co.il 2009-2012 - מאמרים להפצה חופשית מאת מעגל הכותבים.