אתר מאמרים
מעגל הכותבים אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!
מאמרים » ניהול » על גשרים ואנשים בעסק משפחתי

על גשרים ואנשים בעסק משפחתי

מחבר המאמר:
פורסם בקטגוריה: ניהול
המאמר נקרא 618 פעמים
תאריך פרסום:
גרסת הדפסה | 0 תגובות
פורסם באתר Circle: אתר מאמרים קהילתיתארו לעצמכם מצב לא דמיוני בו שני בני משפחה לא מסכימים באופן החלטי וברור על נושא מהותי בניהול העסק. במבט ראשוני זה נראה לעיתים כמו סוף! אין ברירה! צריך למכור ולחלק! צריך להיפרד!. אלו נראות כמו הרבה החלטות פסקניות עם סימני קריאה רבים, אבל השאלה הנשאלת היא: האם זה מחויב המציאות? האם יש סיכוי שבני המשפחה לא רואים את כל התמונה? האם יש סיכוי שיש דרך לפתור את המחלוקת הפנימית בדרך שתאפשר להם להמשיך לעבוד יחד? ובכן – יש דרכים רבות ואחת מהן היא הגישור. זהו תחום חדש יחסית בארץ (באמצע שנות ה 90 של המאה הקודמת) אבל תחום שתופס תאוצה. נמצא בשימוש בתחומים רבים כמו לדוגמא: עסקים, משפחה, יחסים וכו'.

אם בעסקים משפחתיים עסקינן הרי שעסק משפחתי מתמודד עם אתגרים מיוחדים בחייו, אתגרים שבסופו של דבר עלולים להביא עימם גם קונפליקטים ומתחים. הקונפליקטים יוצרים מעין מחסומים שלא מאפשרים קבלת החלטות ובעצם לא מאפשרים התקדמות העסק. עסק יכול להתדרדר ולקרוס עקב חוסר היכולת להתנהל בצורה יעילה וטובה עם קיומם של חסמים תקשורתיים.

קיימות  גישות רבות לפתרון , במאמר זה אדון בשתיים מהן:

* הליך גישור – מעורבותו של גורם שלישי ניטרלי מחוץ לעסק בפתרון הקונפליקטים

* ישיבה משפחתית – כלי ניהולי חשוב שנמצא בידיה של המשפחה ומאפשר דיאלוג פתוח ופורה.

בתחילה אדון בתהליך הגישור. גישור בעסק משפחתי הוא תהליך של משא ומתן. כאשר קיימת מחלוקת בין שני צדדים שאינה ניתנת לפתרון הנראה לעיין, מעורב צד שלישי, ניטרלי, המסייע במציאת פתרונות לקונפליקט. הגישור יכול להוות כלי סיוע לפתרון קונפליקט ספציפי אך לרוב יהווה סמן לסימפטום רחב יותר בעסק שיש לטפל בו לפני שיגדל למימדים רחבים.

מה גורם לתהליכים בעסק להעצר?

קונפליקט הוא ביטוי של חוסר הסכמה וחוסר סיפוק עם החלטה, תהליך, מוצר או שירות. ברגע שהקונפליקט תופס מקום רחב הוא עלול לגרום לתהליכים חשובים בעסק להיעצר. המקורות לקונפליקטים יכולים להיות:

  • מידע – חוסר מידע על תחום מסוים שבעצם לא מאפשר ראיה רחבה ועניינית על הבעיה. כמו כן, פירוש מידע קיים באופן שגורם לקונפליקט. חוסר יכולת לבחון מה עיקר ומה טפל במידע שקיים.
  • יחסים – רגשות חזקים אחד כלפי השני (ולא של אהבה וחיבה), סטריאוטיפים על אנשים או תחומים מסויימים, תקשורת דלה שלא מאפשרת דיון מעמיק.
  • אינטרסים – כל צד רוצה למשוך לצד שלו, כל צד רוצה לראות רק את הצד שלו ולא את של האחר.
  • מבניים – חוסר שוויון בשליטה שבמקרים מסוימים מנציחה קונפליקט ולא פותרת אותו.

לנו, כבני אדם, יש דרכים להתמודדות עם קונפליקט. הדרכים הידועות והמוכרות הן: בריחה, התקפה או פיוס. בריחה מנסה להתכחש לקיום הקונפליקט, מנסה להימנע מלחוש אותו. התקפה מהווה שימוש בכח (פיזי או מילולי) ואפילו באלימות כדי לפתור זאת. כאשר פיוס, שיחה, או משא ומתן וגישור מהוות דרכים לישוב סכסוך בין שני הצדדים.

מהו תפקידו של המגשר?

במצבים של ניסיון ליישב סכסוכים בעסק המגשר נושא תפקיד חשוב. המגשר משמש כגוף הנייטרלי בתוך ההליך. באמצעות הליך הגישור:

* הוא משמש מעין מתורגמן בין חברי המשפחה. כאשר לא כולם מדברים באותה השפה הוא מאפשר להסביר את שפתו של האחד לאוזני  האחר.

* התהליך מאפשר ליצור תקשורת בונה אשר תביא בסופו של דבר לפתרון.

* מסייע לעסק בצמצום עויינות בין הצדדים ויצירת אמון לאורך זמן.

כיצד לבחור מגשר?

רצוי לבחור מגשר אשר עבר הדרכה והכשרה בתחום. כזה שכבר התנסה במקרים דומים בגישור ובעל נסיון בתחום. הוא צריך להיות דמות בעלת אינטגריטי שהמגושרים ירגישו בנוח במחיצתו ועוד ירגישו שהוא נייטרלי ולא מוטה לכיוון אחד.

כמה מילים על התהליך

תהליך הגישור מאפשר לנסח בצורה ברורה את עיקרי הקונפליקט בין בני המשפחה ולאחר מכן להתפנות ולמצוא יחד דרכים לפתרון. התהליך מאפשר למגשר לשאול שאלות, לשוחח עם הצדדים בנפרד ובמשותף וכל זאת כדי להגיע לפתרון משותף בין הצדדים. כמובן בתחילת ההליך המגשר צריך להבהיר מה המשמעות כאשר לא מגיעים לגישור: פחות תוצרת, איבוד לקוחות, משפחה מפולגת הפסד כספי איבוד פוטנציאל של גידול וצמיחה.

התהליך יכול לקחת בן מפגש בודד של מספר שעות למספר מפגשים, תלוי במידת הרצון של שני הצדדים להגיע לידי הסכמה. המטרה – למצוא פתרונות שיהיו מוסכמים על שני הצדדים כך שבסופו של דבר גם יקויימו בפועל ולא רק לצורך הפרוטוקול.

הליך הגישור הוא דרך אחת מני רבות. דרך אחרת, נוספת, בשיטת "עשה זאת בעצמך" היא קיומם של ישיבות משפחתיות. אפשר למנוע מלהגיע לסכסוכים על ידי קיומם באופן סדיר ושוטף של ישיבות משפחתיות. כאשר אלה לא מתקיימות, נושאים חשובים עלולים ליפול בין הכיסאות, להעלם, להתמוסס וחבל. זוהי הדרך של המשפחה לשים דגש על תכנון, על קבלת החלטות ובעיקר – על תקשורת בונה. קיום תקשורת פתוחה בין בעלי עמדות המפתח בעסק, בין המנהלים ובני המשפחה ועם אלה שאינם מבני המשפחה, מאפשרת בסופו של דבר לניהול תקין ויעיל של העסק.

קונפליקטים בעסק משפחתי הם חלק מתהליך היצירה בתוך העסק. לא צריך להיבהל מכך אך גם לא להתעלם ולהסתיר. ישנם כלים להתמודד עם כך צריך רק לבחור מהו הכלי הנכון באותו העת לפתרון הקונפליקט ולעשות בו שימוש נבון ומושכל באותה העת.


אודות מחבר המאמר:

כותבת המאמר:

חדוה יוסף  יעוץ לעסקים משפחתיים 

נייד 054-9039990

אתר  www.fbusiness-consulting.co.il

בלוג hedvayosef.blogspot.com 

E-mail:hedvajosef@gmail.com

 חונכת מטעם מט"ידירוג המאמר: לא דורג עדיין

תגובות למאמר על גשרים ואנשים בעסק משפחתי תגובות למאמר על גשרים ואנשים בעסק משפחתי

עד כה לא נרשמו כל תגובות למאמר על גשרים ואנשים בעסק משפחתי. רוצה להיות הראשון?

הוספת תגובה חדשה


שם מלא:


כתובת דוא"ל:


תוכן התגובה

הקלידו את הקוד שבתמונה

Visual CAPTCHA


מאמרים נוספים בנושא ניהול

האם עסק משפחתי מתאים לי?
עסק משפחתי – למכור או לא, זאת השאלה.
עסק משפחתי – על הצד האפל של מייסד העסק
עקרונות בניהול תזרים מזומנים
עסק משפחתי: מה קורה כאשר לא פותרים סכסוכים?
כיצד מאתרים חברת ניקיון טובה בצפון
חקלאות בהודו – מוחות גדולים למדינה עצומה
ייעוץ עסקי – חובה לכל עסק
5 המלצות מנצחות לניהול עסק קטן
הארכיב כפתרון אחסון
הדרך הנכונה לבחור חברת שילוח בינלאומי
ייעוץ עסקי לכל ארגון
כיצד נשפר את המוטיבציה של העובדים בעסק?
איך מגיעים להסכמות משותפות בעסק משפחתי
כיצד תהפוך רעיון לעסק מצליח?

הנך נמצא כאן: על גשרים ואנשים בעסק משפחתי.

פרסם את מאמריך באתר! פרסם את מאמריך באתר!
תהנה מחשיפה מקצועית בחינם ואפשר לאלפי גולשים פוטנציאליים להיחשף לדעותיך.
פרסם מאמר.
דרושים בתחום הכתיבה | תנאי שימוש ומדיניות פרטיות | תוכן המפרסמים באתר מופץ ברשיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות של Creative Common License.
כל הזכויות שמורות © Circle.co.il 2009-2012 - מאמרים להפצה חופשית מאת מעגל הכותבים.