אתר מאמרים
מעגל הכותבים אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!
מאמרים » ניהול » דילמות ניהוליות בעסק משפחתי

דילמות ניהוליות בעסק משפחתי

מחבר המאמר:
פורסם בקטגוריה: ניהול
המאמר נקרא 764 פעמים
תאריך פרסום:
גרסת הדפסה | 0 תגובות
פורסם באתר Circle: אתר מאמרים קהילתיכשאנו משקיעים כסף מוטיבציה וזמן ובונים את העסק עליו חלמנו, אנו למעשה זוכים בעצמאות שלנו. עצמאות שמאפשרת לנו לומר: "זה העסק שלי!", וכאשר המשפחה מעורבת אז "זה העסק שלנו". העסק המשותף שנבנה מנגן לעיתים כמו נעימת ערב ענוגה ולעיתים שורק כמו סיר לחץ בטמפרטורה גבוהה. 

בני המשפחה, שעובדים יחדיו באותו העסק, מערבים לרוב רגשות אשר עלולים להפריע בתהליך קבלת ההחלטות. התנגשויות עלולות להיווצר בשל זוויות ראייה שונות בקרב בני המשפחה. יש ששמים דגש על ההוצאות השוטפות ויש על הפעילות התפעולית, יש ששמים דגש על כח אדם או כאלה אשר מתייחסים רק למגמת המכירות. זוויות הראיה השונות יכולות לחיות בהרמוניה ולהוות סיעור מוחות פורה בעסק, אך מאידך יכולות לגרום לניסיון לרתום את האחרים לכיוון אחד בלבד.

 

תפקידו של מנהל העסק מורכב ולא פשוט. הוא למעשה מחויב להיות נאמן לפעילות העסקית השוטפת אך גם  לשמירת קשרים טובים עם בני המשפחה. ובכל זאת, במהלך עבודה תקין עולות סוגיות שמצריכות התייחסויות מיוחדות בעסק, כמו לדוגמא:

 

1. מה עושים כשכל אחד מושך לכיוונו?

לרוב נמצא בעסק משפחתי הורים שעובדים עם ילדיהם, אחים שעובדים יחד או אף אחיינים ודודיהם. פשוט? תלוי את מי שואלים. יש בכוחם של צמדים אלה להוכיח נאמנות ומסירות לעסק, תשומת לב והשקעה מרובה עד כדי איבוד הזמן הפרטי של כל אחד. אבל אלה גם יכולות להיות שותפויות בהם כל אחד מושך לכיוונו ורוצה שדעתו תנצח.

ניהול עסק כזה מאלץ את המחזיקים בעמדת הניהול להכיר את המימד הרגשי בו. ניהול ותהליך קבלת החלטות תוך שימת דגש כי יש אנשים שדעתם לא תתקבל ולכן ירגישו נפגעים. מומלץ להקשיב לכל הדעות שהוצגו, הרי סיעור מוחות, בסופו של דבר, מפתח את העסק ואת המשתתפים בדיון. מומלץ כי ההחלטה שתתקבל תהיה אובייקטיבית ככל האפשר ללא סממנים אישיים. כל החלטה שיש אחריה מימד אישי תגרום לתסכול בקרב חלק מבני המשפחה. ההחלטה צריכה להיות "קרה" ומנומקת כך שאם יפנו לקבלת הסבר יהיה בידי המנהל הסבר משכנע להחלטה.  

 

2. מה אם גיסך זקוק לעבודה?

"יאיר זקוק לעבודה באופן נואש" רומזת לך אחותך ובעצם מבקשת שתקבלו לעסק. העסק נמצא במצב שאינו זקוק לעובד כרגע אך אתה מעוניין לעזור למשפחה. זהו אתגר ולחץ שמופעל על בעל עסק כאשר הוא מתבקש להעסיק קרוב משפחה, לעיתים חסר כישרון לעסקים או כל מיומנות שמתאימה לעסק, כאשר הסיבה היחידה היא שהוא חסר תעסוקה וגם...גיסך.

מה עושים? נסה לעזור לו למצוא עבודה במקומות אחרים ולצורך כך תשקיע מרץ וזמן, אולי באמצעות קשרים שיש לך, חברים, קולגות לעסק, ספקים לקוחות וכו'. המאמץ יוכיח שאתה רוצה לעזור אבל לאו דווקא בדרך שהם חשבו עליה אלא בדרך שלך. אך אם בכל זאת החלטת לקבלו לעסק אזי קבל את האתגר עם עיניים פתוחות כיוון שבמצב של כישלון יהיה קשה לפטר אותו.

במצב שכזה יש לטפח כישרון שקיים בו אשר בסופו יכול לתרום לעסק. לעיתים יהיה צורך לספק הכשרה מיוחדת או להקצות לו פרויקטים מיוחדים כדי להפחית את הקשר השלילי שעלול להיווצר עם העובדים האחרים. המפתח הוא להפוך אותו בזמן קצר יחסית לעובד מיומן, מוכשר ופרודוקטיבי לעסק.

 

3. תחלופת עובדים גבוהה שלא מאפשרת עבודה תקינה

אתגר משותף לעסק משפחתי הוא מניעת תחלופה גבוהה בקרב העובדים שאינם מבני המשפחה.

מדוע זה קורה? הסיבות לכך הן רבות ומחייבות התייחסות פרטנית לסוגיה זו אך אנו נדון כאן רק בשתיים מהן. לעיתים זה נובע מהתנהגותם של בני המשפחה שאינה הולמת התנהגות ניהולית. זה יבוא לידי ביטוי בהתלהמות, הרגשת זלזול בעובדים וחוסר אמפטיה כלפם. מה עושים? כדאי לשוחח עם המחליטים לעזוב ולהבין את הסיבה לעזיבתם. המידע שהם יספרו, לעיתים שלא במישרין, יכול לשפוך אור ולעזור. נסה להבין ולא להתווכח כיוון ששימוש נכון במידע יכול לגרום לשינוי דפוס התנהגות בעסק ובעטייה גם להפסקת התחלופה.

סיבה נוספת טמונה בעובדה כי ישנם עסקים משפחתיים שבהם רק בני המשפחה יכולים להחזיק בעמדות הניהול ולכן, עובדים יעזבו אם יבינו כי רק בני המשפחה מתקדמים במסלול הקידום ואילו הם נותרים במקום. את זאת ניתן לפתור כבר בתחילת הדרך, בעת ראיון העבודה, ע"י תיאום ציפיות לגבי מסלול הקידום האפשרי בתוך העסק וזאת כדי לא לפתח ציפיות שווא.

 

4. התנהגות לא הולמת של בן משפחה

עסק לעיתים מעסיק בן משפחה ש"עושה צרות", כזה שמתנהג בחוצפה, לא עומד בכללי התנהגות המקובלים בעסק, מזלזל בעובדים, ועושה בעסק כבשלו. בן משפחה שכזה מהווה קושי ניהולי מכיוון שלרוב יסתכלו העובדים האחרים על התנהגותו ועל יחסה ותגובתה של צוות הניהול במניעת התנהגותו. עצם התנהגותו תעמיד במבחן את צוות הניהול ולא דווקא אותו כבן אדם.

מה עושים? שיחות שיחות שיחות - חשוב לחזור ולהסביר את חשיבות הדוגמא שהוא משמש. את העובדה שמסתכלים עליו ובוחנים דרכו את התנהלותו העסקית של העסק ולכן לא רק הוא עומד במבחן אלא גם דרג הניהול. באם אין שיחות אלה עוזרות אזי יש לעודד לפתוח עסק משלו עם תמיכה מצד המשפחה או העברה לסניף אחר או לתפקיד אחר. זאת אומרת, אם לא הצלחת לשנות את התנהגותו אז שנה את מקום עבודתו.

 

לסיכום, עסק משפחתי הוא תערובת מעניינת של חום אהבה, אכפתיות ומוטיבציה אך גם של אגו, רצונות אישיים ועבר משותף. עם רגישות ואמפתיה למתרחש בעסק ניתן לנהלו להצלחה גדולה. 


אודות מחבר המאמר:

כותבת המאמר:

חדוה יוסף  יעוץ לעסקים משפחתיים 

נייד 054-9039990

אתר www.fbusiness-consulting.co.il

בלוג hedvayosef.blogspot.com 

E-mail:hedvajosef@gmail.com

 חונכת מטעם מט"ידירוג המאמר: לא דורג עדיין

תגובות למאמר דילמות ניהוליות בעסק משפחתי תגובות למאמר דילמות ניהוליות בעסק משפחתי

עד כה לא נרשמו כל תגובות למאמר דילמות ניהוליות בעסק משפחתי. רוצה להיות הראשון?

הוספת תגובה חדשה


שם מלא:


כתובת דוא"ל:


תוכן התגובה

הקלידו את הקוד שבתמונה

Visual CAPTCHA


מאמרים נוספים בנושא ניהול

האם עסק משפחתי מתאים לי?
עסק משפחתי – למכור או לא, זאת השאלה.
עסק משפחתי – על הצד האפל של מייסד העסק
עקרונות בניהול תזרים מזומנים
עסק משפחתי: מה קורה כאשר לא פותרים סכסוכים?
כיצד מאתרים חברת ניקיון טובה בצפון
חקלאות בהודו – מוחות גדולים למדינה עצומה
ייעוץ עסקי – חובה לכל עסק
5 המלצות מנצחות לניהול עסק קטן
הארכיב כפתרון אחסון
הדרך הנכונה לבחור חברת שילוח בינלאומי
ייעוץ עסקי לכל ארגון
כיצד נשפר את המוטיבציה של העובדים בעסק?
איך מגיעים להסכמות משותפות בעסק משפחתי
כיצד תהפוך רעיון לעסק מצליח?

הנך נמצא כאן: דילמות ניהוליות בעסק משפחתי.

פרסם את מאמריך באתר! פרסם את מאמריך באתר!
תהנה מחשיפה מקצועית בחינם ואפשר לאלפי גולשים פוטנציאליים להיחשף לדעותיך.
פרסם מאמר.
דרושים בתחום הכתיבה | תנאי שימוש ומדיניות פרטיות | תוכן המפרסמים באתר מופץ ברשיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות של Creative Common License.
כל הזכויות שמורות © Circle.co.il 2009-2012 - מאמרים להפצה חופשית מאת מעגל הכותבים.