אתר מאמרים
מעגל הכותבים
אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!

מאמרים » יהדות » תכשיטים קוסמיים - עולם עשיר של אסתטיקה, סמלים ומשמעות

תכשיטים קוסמיים - עולם עשיר של אסתטיקה, סמלים ומשמעות

מחבר המאמר: yaronshaool@gmail.com
פורסם בקטגוריה: יהדות
המאמר נקרא 470 פעמים
תאריך פרסום: 03.04.11
גרסת הדפסה | 0 תגובות
שיתוף מאמר זה שיתוף מאמר זה


כולנו אוהבים תכשיטים. לרוב אנו נוהגים ליחס להם בעיקר ערך אסתטי, אך בפועל, יש להם תפקידים רבים נוספים. לתכשיטים ישנה היסטוריה עתיקה ומפוארת; גילם של הראשונים שבהם מוערך בכ-100,000 שנה, והם נמצאו במערות האדם הקדמון. תכשיטים אלה נעשו מאבנים, מעצמות ואפילו מגזרי עצים ושימשו בעיקר כאמצעי חיבור וקשירה. לתכשיטים העתיקים היה גם ערך אסתטי וערך תרבותי, וחלקם נוצרו במטרה להשפיע על המציאות ולשנות גורלות. גם בעידן המודרני לתכשיטים ישנם תפקידים דומים, כאשר התכשיטים הקוסמיים מושג אותו הגה מעצב התכשיטים דודי ויצמן נועדו לשנות את חייו של העונד. לדברי האומן ומעצב התכשיטים, דודי ויצמן, לתכשיטים הקוסמיים ישנן עוצמות שונות המגולמות במשמעויות הסימבוליות שלהם והם מיועדים להוביל לשינוי בהתאם למטרה מוגדרת בין אם מדובר בריפוי, הצלחה, איזון ואהבה.

דודי יוצר תכשיטים במטרה להוביל לשינוי חיובי במימדים שונים של הקיום. הוא יונק את השראתו ממקורות מגוונים ביותר: תרבויות עתיקות, קבלה, אסטרולוגיה, בודהיזם, מיסטיקה יפנית, עולם הטבע, פיזיקה וממקורות רבים נוספים. כל אלה מתנקזים אל התכשיט, מגדילים את כוחו ויוצרים עוצמות שאיש לא יכול לפקפק בקיומן.

מהי חוויות הקיום עבורך?

"החיים עבורי הם התנסות אינסופית אותה אני חווה דרך תודעתי האנושית. הם תנועה מתמדת בין אחדות הבריאה לאינסוף צורות הקיום המתגלות בה. תפיסת האחדות שבתוך הריבוי היא אחת החוויות החשובות ביותר בחיי. הבריאה היא, למעשה, אחדות המשכפלת את עצמה ומתגלה באינספור צורות קיום. המציאות החיצונית מבוססת על חוקי מתמטיקה, פיסיקה, גיאומטריה וביולוגיה והיא מכוונת עצמה להכרה האנושית שלנו. אני זוכר תקופה מסוימת בחיי שהשאלה 'למה הכל קיים בכלל?' הטרידה אותי מאוד. באותה תקופה חוויתי בדרך מסתורית חוויה מעניינת. זה היה יום אחה'צ של יום שישי והייתי מאוד עייף-כנראה מסיבה זו חשבתי על השאלה "למה באמת הכל קיים-מה המשמעות של הכל?" זו הייתה מחשבה קצת צינית ובוודאי שלא צפיתי לתשובה ולכן הופתעתי כאשר לנגד עיניי פשוט הופיעה מילה בעברית "חוויה" התבוננתי במילה כאשר היא התפצלה לפתע לשתי מילים "חווה" "יה" באותו רגע הבנתי הכל.ההסבר הוא שבאותה תקופה יצרתי את התכשיטים הראשונים שלי והם כולם נסבו סביב חוקים גיאומטריים מתמטיים שמרכיבים את המציאות כולה ומסמלים אחדות.האחדות הזו מוגדרת לפעמים בדתות כאלוהות והמדע קורא לה היקום

ומחפש את התאוריה האחת שתחבר את כל החוקים שמרכיבים את המציאות כולה.מה שראיתי למעשה הוא את המשמעות מאחורי הכל.אם הכל היה נמצא במצב של אחדות אי אפשר היה להגיע לתודעה כלומר למצב שבו האחדות הזו יודעת וחווה את הקיום של עצמה ולכן חייב להיווצר מצב של פיצול כלשהו על מנת שתהיה יחסיות בין מה שנקרא לו הבורא והנברא-רק במצב כזה התודעה תתקיים הוא ההכרה בכך שאנחנו קיימים. המטרה הבלעדית של הקיום היא פשוט הקיום עצמו או פשוט החוויה.כולנו וכל מה שקיים הוא חלק ממשהו אחד שחווה את עצמו דרכנו ומבין ולומד את עצמו דרכנו. החיפוש אחר החוויה המוחלטת הוא אהבה-זו הסיבה שכל יצור חי מחפש חום ואהבה.

מהם מקורות ההשראה שלך?

"כבר כילד צעיר חיפשתי את מהות ומשמעות החיים. נהגתי לקרוא וללמוד על אומנות, על תרבויות עתיקות ועל חוקי הטבע. תחומים אלה ריתקו אותי, העשירו את עולמי ואפשרו לי להבין את סודות הבריאה שנגלו לעיני. תחומים אלה גם היו הקרקע הפורייה ממנה צמחו מאוחר יותר יצירותיי. התכשיטים אותם אני יוצר היום הם שילוב של כל תחומי הידע שצברתי ואמשיך לצבור במהלך חיי. התכשיטים שלי הם מסע פרטי וקולקטיבי המחבק את החוויה האנושית וחושף אותה באופן הדרגתי מנקודות מבט רבות; נקודות המבט של התחומים השונים שחקרתי ושל התרבויות האנושיות בהן התעמקתי".

כיצד התכשיטים שלך מחוללים שינוי?

"התכשיטים שלי אינם רק פריט אסתטי מרשים, אלא הם, בראש ובראשונה, מפתח לשינוי. כאשר אנו עונדים על גופנו תכשיט קוסמי, הרעיון שלו מחלחל לתודעתנו. בכל פעם שאנו מביטים באצבע, בזרוע או במראה, נגלית לעינינו מהות התכשיט. התכשיטים אותם אני יוצר הם כמו מפתחות לדלתות נעולות בנפש, הם נועדו לעזור לאדם העונד אותם לשחרר את המודעות העצמית שלו, את הידע ואת השפע העצום הטמון בו. כל אחד מהתכשיטים הקוסמיים הוא מפתח קטן של אושר, שנועד לעזור לאדם להגיע לאיזון נפשי, להגשמה עצמית וליכולת אמיתית לראות את השלמות שבו ובעולם סביבו. התכשיטים מעניקים לאדם חירות, חופש מהפחדים ומהמחשבות המטרידות, יכולת להתבונן במציאות בצורה בהירה ואיזון פיזי ונפשי כאחד".  

למה אתה מתכוון שאתה משתמש בביטוי "מפתחות לדלתות נעולות בנפש"?

"ישנם לא מעט בני אדם שאינם מבינים או מצליחים לחוות את עוצמת החיים; הם דומים לאדם עיוור ורעב העומד חסר אונים בתוך גן יפיפה ומלא בעצי פרי בשלים ומפתים, ואיננו מודע כלל לסביבתו החיצונית. מטרתם של התכשיטים שאני יוצר היא לתת לאנשים את ההשראה ולפקוח את עיניהם. ניסיוני לאורך השנים למדני, כי התכשיטים שלי הם מקור של כוח והם מסייעים לאנשים בכל העולם לשנות את חייהם. עובדה זו, היא מקור ההשראה והמוטיבציה שלי. גם העובדה שאני חי בישראל משפיעה עלי מאוד. מכעיס אותי לגלות בכל פעם מחדש כמה בקלות מנהיגים שרלטנים ברחבי המזרח התיכון מנצלים את תמימות העם ומשתמשים בה כדי לשרת את האינטרסים הפרטיים שלהם. גם בהקשר זה, אני רואה בתכשיטים כלי להגברת המודעות ולראייה צלולה יותר של המציאות".

אתה יכול לתת לי דוגמה לתכשיט קוסמי ולהשפעה שלו?

"'מפתח האהבה' הוא דוגמה מצוינת. המילים החקוקות על התליון הן הצווי האלוקי הבסיסי ביותר המופיע בקריאת שמע: 'ואהבת את אדוני אלוקיך בכל ללבך ובכל נפשך ובכל מאודך'. המילה 'אהבה' בעברית מורכבת מה, הידיעה ומהאותיות א' ו-ב', והיא מסמלת את האחד שמפצל עצמו. היא מסמלת את המקרו, המיקרו ואת היצירה. האהבה היא כוח הבריאה, היא היכולת להשתנות, ליצור ולהתרבות, היא האחד שהופך לשניים. לאחר רגע ההפריה, שהוא הביטוי הנשגב לאהבה, מתחילה הביצית להתפצל לשני תאים, וחיים חדשים מתהווים. עוצמת האהבה היא עוצמת החיים, שכולנו מחפשים אחריה. תליון 'מפתח האהבה' הוא האחד ובאותה מידה הוא הריבוי. הוא מורכב משלושה מעגלים - הבורא, הברוא והבריאה, ומשלוש המילים 'לבבך, נפשך ומאודך'. התליון הוא ביטוי לכוחות האהבה המתמזגים זה בזה ויוצרים משמעות קוסמית, החודרת אל התודעה ומכוונת לקראת שינוי, ברמה האישית וגם ברמה הקולקטיבית".

האם אתה מגשים את חלומותיך?

"חיי הם התגשמות מתמשכת של חלומותיי ושל שאיפותיי. אני חוקר ואוסף ידע ממקורות רבים ומגוונים ומשתמש בידע כדי ליצור, להעביר אותו הלאה ולחולל שינוי. זו לדעתי, הדרך הטובה ביותר לחוות את הניסיון הקוסמי ולממש באופן מלא את מסע החיים. באמצעות עיצוב התכשיטים אני יכול לתת לתוכניות החולפות בראשי ביטוי, להגות רעיונות, לפרש את החיים מחדש ולממש אידיאולוגיות. אני מאמין, כי אדם יכול לדעת שהוא חיי את חייו במלואם אם הוא מגיע ליעד הסופי גדוש בהתנסויות חיוביות וללא תחושת חרטה. התחושות המלוות אותי בחיי הן תחושות של יצירה, מלאות והתקדמות".

כל אחד מהתכשיטים שדודי יוצר הוא חלק ממסע רב עוצמה, המתחיל ברעיון וממשיך בשלבים השונים של מלאכת ההכנה והריקוע, הנעשית כולה בעבודת יד. לאחר מכן, התכשיטים המוגמרים אוצרים בתוכם סמלים ועוצמות קוסמיות ההופכות לחלק בלתי נפרד ממסע החיים של האדם העונד אותם. לתכשיטים ישנן יכולות מגוונות של שינוי, חיזוק, העצמה, ריפוי ואיזון, ולכל אחד מהם מתלווים מגילה קטנה, המסבירה את ייחודו ומשמעותו, וקופסת אחסון מעוצבת.

לצפייה ביצירותיו ומידע נוסף ניתן לבקר באתר תכשיטים קוסמייםאודות מחבר המאמר:

 

ירון הוא מנהל אתר תכשיטים קוסמיים.תכשיטים קוסמיים מיוצרים בישראל משנת 1998 על ידי האומן דוד ויצמן. כל דגם עובר תהליך אנרגטי ייחודי וכל תכשיט מלוטש ביד. התכשיטים מביאים איתם יכולות ריפוי, איזון וחיזוק במסע העצמי של כל אדם אל השלם. כל תכשיט נמכר בתוך קופסא מעוצבת יחד עם חוט ומגילת נייר המכילה הסבר על משמעות התכשיט וייחודו.http://www.ka-gold-jewelry.com/hebrew/דירוג המאמר: לא דורג עדיין

תגובות למאמר תכשיטים קוסמיים - עולם עשיר של אסתטיקה, סמלים ומשמעות תגובות למאמר תכשיטים קוסמיים - עולם עשיר של אסתטיקה, סמלים ומשמעות

עד כה לא נרשמו כל תגובות למאמר תכשיטים קוסמיים - עולם עשיר של אסתטיקה, סמלים ומשמעות. רוצה להיות הראשון?

הוספת תגובה חדשה


שם מלא:


כתובת דוא"ל:


תוכן התגובה

הקלידו את הקוד שבתמונה

Visual CAPTCHA


מאמרים נוספים בנושא יהדות

קידוש המציאות ע"י ראיה רוחנית
פנינים ופרפראות נבחרים לפרשת השבוע ואתחנן
חוויית השבוע פרשת ואתחנן
כיצד להתמודד עם ההסתרות והמכשולים שבדרכנו
פרשת 'צו' פנימיות הפרשה, הצצה אל העולם הפנימי שלנו
דוד אגמון / פרשת ויקרא תשע"ג
חכמת חיים מאת האדמו"ר יאישהו יוסף פינטו שליט"א
היאך פרשת שבוע - מידע כללי
לחזק את הנפש מאת האדמו"ר יאשיהו יוסף פינטו שליט"א
מוהל – רישיון לחתוך!
מה מעלתה של לימוד פרשת השבוע?
דרכים ללימוד פרשת השבוע
למה אין פשיעה חרדית?
תקשורת ותשקורת
תקציבים- על הסחיטה ועל השחיטה

הנך נמצא כאן: תכשיטים קוסמיים - עולם עשיר של אסתטיקה, סמלים ומשמעות.

פרסם את מאמריך באתר! פרסם את מאמריך באתר!
תהנה מחשיפה מקצועית בחינם ואפשר לאלפי גולשים פוטנציאליים להיחשף לדעותיך.
פרסם מאמר.