אתר מאמרים
מעגל הכותבים אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!

יהדותThe Orientation of Past Time©
The article will discuss the belief aspect of the meeting. His faith supports and reinforces the meeting. Its foundation is in the knowing objectivity of the past, and it is manifested as experiential, subjective "orientation" of the present. This link, between the factual past and the believing present, is created through the certainty that the God man loves in truly god, and this certainty's source is in the soul: "For it is the soul and not the intellect that feels God

התהליך הרגשי של בחירת מצבה: איך לקבל את ההחלטה בביטחון ובזהירות?
בחירת מצבה היא שיאו של תהליך ארוך, מרגש ולעיתים אף מתסכל. עם זאת, ניתן להתמודד איתו בצורה טובה יותר

מעלת התפילין
מעלת וחשיבות הנחת תפילין, ועוצמתן לקידוש האדם. ועתה יש לנו לבאר חיוב מצות התפילין ומצות הנחתן ומקום הנחתן וזמן הנחתן וביאור שכרן. חיוב המצוה הזאת גדול שהיא שקולה כנגד כל המצות שבתורה. המניח תפלין בכל יום אין שני עדים זזין ממנו לעולם שהם עליו אות בקיום המצות.

מבוא למדע הא-להי
מבוא למדע הא-להי הינו מאמר שכולל את הדת היהודית עפ"י הרמב"ם כמדע א-להי.

איך יורדות נשמות לעולם הזה ? מה אומרת על זה הקבלה ?
איך יורדות נשמות לעולם הזה ? מה אומרת על זה הקבלה ?
שם הציור הזה הוא : ״נשמה יורדת לעולם״ – זוהי אמנות דיגיטלית של האמנית אורית מרטין.

מהי רוחניות
ישנם משפטים שחוזרים על עצמם כמעט בכל הרצאה שלי בשנים האחרונות. אנשים אומרים: “אני אדם רוחני”, “אני מאמינה ברוחניות”, “זה לא אני”, “אני לא מתחבר לכל הרוחניות הזו”. אנשים רבים חושבים שרוחניות זה להיות באשרם בהודו, לעשות מדיטציה או להיות אדם דתי.

רוחניות
רוחניות זו אנרגיה שהיא מעבר לרציונל.
אומן יוצר מתוך חיבור לאותו חלק רוחני שבו. כל יצירה ואומנות נוצרת מתוך הרוח והמטרה של הרוח בעולם הזה, להתבטא באופן מוחשי.

מה בודקים לפני רכישת מזוזה?
בשעה טובה עברתם לבית או לעסק חדש ואתם מחפשים מזוזת לפתחי הדלתות. מזוזות רצוי לרכוש במקום מקצועי ואמין שיבטיח לכם כי המזוזה רכשתם כשרה ועונה על תנאי ההלכה.

מה כותבים על מודעת אבל? המדריך המלא
לאחר פטירתו של אדם קרוב ולצד הכאב, הצער והרגשות הלא פשוטים יש לתאם את סידורי הלוויה, לפרסם מודעת אבל ברבים כדי להודיע על מועד ההלוויה ומיקומה, להדפיס ולתלות מודעות אבל ועוד.

מחיר מצבה
מבחירה של מצבה תופסת אותנו ברגעים הקשים ביותר, אנו צריכים לקבל החלטה איזו מצבה, סוג האבן וכיתוב. ערכנו עבורכם מדריך קצר שיעשה לכם סדר בנושא . משתתפים בצערכם.

ברית מילה
מה המקור לברית מילה? ומתי זמנה? אחת המצוות הסופר חשובות בתורה הקדושה שבני ישראל מצווים עליה ומחוייבים בה מאז תקופת אברהם אבינו, לפני כמה אלפי שנים עד עצם היום הזה היא ללא ספק מצוות ברית המילה. ברית המילה מצווה עלינו מהתורה על פי הפסוק "וביום

קידוש המציאות ע"י ראיה רוחנית
פרשת "ראה" מעוררת אותנו לעצם מהותנו כבני מלך ומלמדת אותנו את המהות של ראיה רוחנית. ראיה של אחדות ההוי'ה בכל מה שקורה לנו בחיים, הברכה והקללה.

פנינים ופרפראות נבחרים לפרשת השבוע ואתחנן
מובא ב"ילקוט" - כך טען משה רבינו: כתבת בתורתך (פר' משפטים)

״ואם אמר יאמר העבד אהבתי את אדוני את אשתי ואת בני לא אצא

חפשי וכו׳ ועבדו לעולם״. ״את אדני״ - זה הקב״ה, ״את אשתי״

חוויית השבוע פרשת ואתחנן
"מהו בכל לבבך? בשני יצריך, ביצר הטוב וביצר הרע" (מסכת ברכות, נ"ד).

מכאן משתמע שגם היצר הרע נועד לעבוד את ה' באהבה. הכיצד?

במסכת אבות (פ"ד, מ"א) נאמר: "איזהו גיבור? - הכובש את יצרו".

כיצד להתמודד עם ההסתרות והמכשולים שבדרכנו
בפרשה מסופר על תחילת דרך התהפוכות של דור המדבר וכנגד זה הפרשה פותחת במעשה העלאת הנרות במנורה ונותנת לנו כח להתמודד עם כל ההסתרות והמכשולים שבדרכנו

פרשת 'צו' פנימיות הפרשה, הצצה אל העולם הפנימי שלנו
בפרשה זו אנו מקבלים הצצה אל העולם הפנימי שלנו. איך מתמודדים עם מחשבות שליליות והקשר של זה לקורבן העולה שהיו מקריבים הכהנים בבית המקדש.

דוד אגמון / פרשת ויקרא תשע"ג
המלאכים בשמיים קוראים זה אל זה ואומרים, קדוש, קדוש, קדוש. גדודים של מלאכים, רבבות מלאכים, כל צבא מרום, קוראים זה אל זה, רש"י אומר, קריאה בלשון חברים. כמו חברים טובים המדברים זה עם זה בחיבה גדולה. בקריאה כזאת, נפתחת הפרשה שלנו.

חכמת חיים מאת האדמו"ר יאישהו יוסף פינטו שליט"א
"אלה הדברים אשר דבר משה אל כל ישראל בעבר הירדן".משה רבנו, רבנן של כל ישראל, עומד בשערי ארץ ישראל, לפני הכניסה לארץ הקודש וחוזר ומסכם את כל התורה כולה ברמזים ובפרוש את כל אשר עברו בני ישראל ואת כל דקדוקי ורמזי התורה

היאך פרשת שבוע - מידע כללי
קריאת התורה הנו חלק משמעותי מהנעשה בבית התפילה לאורך שנות בית המקדש השני אבל דרך זאת מיוחסת למשה רבנוע"פ חז"ל משה החליט שיקראו את כל אותן הפרשות בשבתות בראש חודשובחגים ואילו עזרא הנביא תיקן גם את קריאת התורה

לחזק את הנפש מאת האדמו"ר יאשיהו יוסף פינטו שליט"א
לכל אהובינו וחביבינו ה' עליהם יחיוהנה השבת הבאה לקראתנו, שבת פרשת בלק, בקהילת קודש שובה ישראל קידשנו שבת זאת, זו השנה השלישית, שיהיה חזקה לקבל על עצמנו

מוהל – רישיון לחתוך!
עיסוק המילה , מוהלים , הינו עיסוק מרתק וייחודי ביותר ביהדות מאחר והוא משלב ביצוע בפועל של מצווה עתיקה ולא רק ידע תיאורטי . חשיבות המילה ביהדות הינה ראשונה במעלה למרות שידוע כי עמים רבים נהגו לערוך אותו .

מה מעלתה של לימוד פרשת השבוע?
זה בהחלט מעורר התפעלות לראות איך איש יהודי בארצות הברית ויהודי במזרח הרחוק באותו יום ובאותו תאריך בדיוק לומדים את אותה פרשת השבוע, פרשה אשר כתובה בתורה. ישנם כמו כן אנשים אשר נוהגים ללמוד בספר הנקרא חוק לישראל

דרכים ללימוד פרשת השבוע
ידועה כבר מעלתה של קריאת פרשת שבוע גם במשך השבוע ובמיוחד קיימת מעלה גדולה ללמוד תורה בשבת כיון שבשבת מקבלים שכר על הלימוד ברמה של פי אלף

למה אין פשיעה חרדית?
תופעה משונה אצל החרדים קיימת תופעה סוציולוגית משונה: מבחינה כלכלית, הם אחת החברות העניות ביותר בארץ. רוב הציבור החרדי חי מתחת לקו העוני. חלקם חיים בצפיפות רבה ובתנאים קשים. אך מאידך, רמת האלימות ושיעורי הפשיעה בקרבם היא מועטה מאוד. לא רק הפשיעה והשימוש בסמים נמוכים,

תקשורת ותשקורת
שאלה: אתה אומר שתקשורת נלחמת נגד החרדים, מה הן הסיבות לדעתך למלחמה זו?

תשובה:

עד שאתה שואל על התקשורת, תראה סיפור על השוטרים רודפי החרדים:

תקציבים- על הסחיטה ועל השחיטה
שאלה: מדוע החרדים סוחטים את הקופה הציבורית?

תשובה: איך אמר פעם מישהו בבדיחות הדעת: לאחר שכולם "סחטו" את ''לימון'' התקציב, אזי על החרדים המבקשים לקבל את הטיפות האחרונות, צועקים - ''סחטנים''

נישואין אזרחיים ודילול העם היהודי-
תשובה: כל נושא הנישואין שלא על פי היהדות, מזיק למתחתנים בפרט ולעם היהודי בכלל. הנישואין הללו לא רק שמזיקים רוחנית לעוברים על ההלכה, אלא גם מזיקים לעם היהודי כיון שהם מובילים להתפוררותו.

שאלת הממזרים והעגונות
שאלה: ומה תאמר לממזרים ולעגונות, אלה הניזוקים מכך שהנישואין והגירושין בידי הרבנות? למה הם צריכים לסבול ממערכת שהם כלל לא מאמינים בה? למה הרבנות מונעת מעגונות להתחתן? למה קיימות ברבנות הרשימות השחורות, לגבי הממזרים ופסולי החיתון?

מדוע יש כבישים סגורים בשבת?
שאלה: מדוע יש כבישים סגורים בשבת? האם זו לא כפייה דתית?מה תאמר על רחובות שבהם אני לא יכול לנסוע ועל זריקות האבנים בכביש בר אילן?

האם באמת יש כפייה דתית?
הנושא שהכי מציק לי ולחברי החילונים זו הכפייה הדתית. שאתם כופים עלינו, נכנסים לנו לוורידים ומשניאים את הדת בכך, ומשניאים את עצמכם בדרכים האלה, ואתם גורמים פילוג בעם. אתם בעצם מיעוט שכופה את דעתו ודתו על הרוב?

למה כדאי לקרוא על שאלות ותשובות בנושא החרדים והמדינה?
נתחיל בבדיחה קטנה: פעם סופר שכותב ספרים אמר למבקר שביקר את ספרו: ''האם בכלל קראת את הספר שלי, כדי לבקר אותי ביקורת כל כך חמורה?''

איך קונים ספר תורה
רוב שמתכוונים לקנות ספרי תורה, אינם בקיאים בהלכות ספרות סת"ם את מה לבדוק שרוצים לקנות ספר תורה.יש לבדוק עם סופר סת"ם את איכות הסת"ם. וקניית ספר תורה לרוב אחת ההוצאות הכספיות הגדולות שאדם עושה בחייו

ארונות קודש ובתי כנסת מיוחדים ברחבי העולם
בפעם הבאה שתהיו בבית הכנסת שלכם ותביטו בארון קודש, תחשבו על בתי הכנסת שברחבי העולם ותתפללו גם אתם להגיע אליהם יום אחד ולראותם.

ארון קודש והחשיבות של בית הכנסת לחיים היהודיים
בית כנסת הוא יותר מספרי או ארונות קודש. בית כנסת הוא בראש ובראשונה מקום בעל משמעות מיסטית ודתית עבור בני הדת היהודית.

ארון קודש: בעל מקצוע הוא רק שליח
כשאנו זקוקים לדבר מה אנחנו קונים אותו וכשאנחנו צריכים לבנות משהו אנחנו משלמים למישהו שיבנה אותו. כך הוא גם המקרה כשאנחנו רוצים לבנות ארון קודש חדש – אנחנו מוצאים בעל מקצוע ומשלמים לו עבור העבודה.

ארון קודש: איך לבחור בעל מקצוע
כיצד בוחרים בעל מקצוע בתחום של בניית ארונות קודש? להלן מספר שיקולים שעשויים להיות חשובים. מידת החשיבות הניתנת לשיקולים השונים תלויה במי שצריך לבחור את בעל המקצוע, בהשקפת העולם שלכם ועוד.

מצבות קבורה – צריך לדאוג להן
אנשים בדרך כלל יהיו מוכנים להשקיע סכומי כסף לא מעטים בכל הנושא של מצבות קבורה עבור יקיריהם שהלכו לעולמם, או לפחות בכל מה שקשור בהזמנתם או התקנתם, אבל רבים שוכחים שצריך להשקיע גם באחזקה

תכשיטים קוסמיים - עולם עשיר של אסתטיקה, סמלים ומשמעות
כולנו אוהבים תכשיטים. לרוב אנו נוהגים ליחס להם בעיקר ערך אסתטי, אך בפועל, יש להם תפקידים רבים נוספים.

תפילין: אפשר בעיצוב אחר?
בעולם שבו אנחנו כבר מורגלים היטב לכך שלכל מוצר יש מגוון גדול של עיצובים ותמיד ניתן לבחור בוריאציות שונות ומשונות הרי שתמוה הדבר שבתחום הפופולארי של תפילין עדיין אנחנו איננו זוכים לחופש בחירה.

כיפות, לא רק סרוגות ושחורות
לפעמים נראה כאילו ישנם רק 2 סוגי כיפות בעולם - כיפה סרוגה וכיפה שחורה. המאמר הבא מביא הסברים על דוגמאות של כיפות שונות ומסביר על אופן ההכנה.

ברית מילה, לא רק דת
ברית מילה היא אחד מהתקסים היותר עתיקים של העם היהודי. עם הזמן מחקרים הוכיחו שללא קשר ליהדות או כל עניין רוחני אחר, ישנה תועלת רבה בברית מילה. המאמר הבא מביא את הדברים הטובים בביצוע ברית מילה

ארון קודש: צורה ותוכן, חדש וישן
כל יהודי יודע שצורתו של ארון קודש איננה אלא כסות חיצונית למשמעות שהוא מבטא, לתוכן שמסתתר בו. כמו ספרי התורה השוכנים בקרבו של ארון קודש, כך המשמעות מסתתרת מאחורי הצורה של הארון.

ארון קודש: תהליך הבנייה על שלושה צירים
את תהליך הבנייה של ארון קודש ניתן לבחור לבצע באופנים שונים. את התהליכים השונים ניתן למקם על גרף תת ממדי שכן ישנם שלושה צירים שהשילוב ביניהם קובע כיצד ייראה וייעשה התהליך.

תפילין לכל אדם ולכל עת
כיום יש מגמה לאמץ לאו דווקא אורח חיים דתי המקפיד על מצווה קלה כחמורה, אלא יותר על מרחב יהודי- רוחני בתוך החיים האישיים של כל אחד ואחת מאיתנו.

תפילין: בלי מתווכים
הנחת תפילין זה טקס בו שותפים רק האדם היחיד ואלוהים, אין צורך ברב, בבית כנסת או ספר תורה, רק אתה אלהים וה...תפילין.

תפילין ומסורת יהודית
כל עדה סגלה לעצמה סגנונות שונים ודקויות המייחדות אותה, אבל המסורת עצמה של הנחת תפילין והקלף החבוי בתוך בית התפילין, אלו אינם כפופים לגורמים כמו זמן ומקום.

ארון קודש: מה שאינו נגלה לעין
ארון קודש מסתיר מאחורי הפרוכת ובתוך החומרים שממנו הוא עשוי כמה וכמה דברים שעלולים להיעלם מעינינו.

ארון קודש: תורה, תפילה וקהילה
ארון קודש מבטא את השילוב בין שלושה ערכים חשובים ביהדות. תורה, תפילה , קהילה: שלושה ערכים שמתבטאים בעצם מהותו של ארון קודש.

ארון קודש והידור מצווה מודרני
הידור בבניית ארון קודש מבטא גם הכבוד שהקהילה מרגישה כלפי ספרי התורה המונחים בתוך הארון, גם כלפי בית הכנסת שבו הארון שוכן וגם כלפי האמונה בכללותה.

מצבות אבן כאמצעי להנצחת המתים
לאחר טקס ההלוויה בוחרים מצבה שבאמצעותה מנציחים את זכרו של הנפטר. בחירת מצבות היא משימה לא פשוטה שעלינו לעשות במהלכה של תקופת האבל על יקירנו.


עמוד 1 מתוך 2
[1]   [2]  
דרושים בתחום הכתיבה | תנאי שימוש ומדיניות פרטיות | תוכן המפרסמים באתר מופץ ברשיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות של Creative Common License.
כל הזכויות שמורות © Circle.co.il 2009-2012 - מאמרים להפצה חופשית מאת מעגל הכותבים.