אתר מאמרים
מעגל הכותבים אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!
מאמרים » דיני ירושה » הליך ההתנגדות לצוואה

הליך ההתנגדות לצוואה

מחבר המאמר:
פורסם בקטגוריה: דיני ירושה
המאמר נקרא 182 פעמים
תאריך פרסום:
גרסת הדפסה | 0 תגובות
פורסם באתר Circle: אתר מאמרים קהילתיצוואה הינה מסמך משפטי הקובע את זהות היורשים ומשנה את כללי הירושה על פי דין. כדי שצוואה תקבל תוקף וניתן יהיה לפעול על פיה יש להגיש בקשה לצו קיום צוואה לרשם לענייני ירושה. לעיתים עולה חשש כי הצוואה שהותיר אחריו המצווה אינה כשרה ומנוגדת לרצון המצווה, הדרך לפסול את הצוואה הינה בהגשת התנגדות לצו קיום צוואה . כיצד עושים זאת ומהם העילות לפסילת הצוואה במאמר שלפניכם.

כיצד מגישים התנגדות לצוואה:

בקשה להתנגדות לצוואה יש להגיש לרשם לענייני ירושה לאחר הגשת הבקשה לקיום צוואה. על כתב ההתנגדות לצוואה לפרט את העילות אשר בשלן יש לפסול את הצוואה ולדחות את בקשת הקיום. לכתב ההתנגדות יש לצרף תצהיר מאומת ע"י עורך דין או הצהרה לתמיכה בעובדות המפורטות בכתב ההתנגדות. עם הגשת ההתנגדות תועבר הבקשה לקיום הצוואה וההתנגדות לה להכרעת בית המשפט לענייני משפחה.

עילות קלאסיות להתנגדות לצו קיום צוואה:

השפעה בלתי הוגנת – אחת מהעילות לביטול הצוואה הינה עילה של השפעה בלתי הוגנת. השפעה בלתי הוגנת הינה השפעה שהשפיע הנהנה על פי הצוואה על המצווה בשל תלות של המצווה בנהנה, או בשל סיוע שנתן הנהנה למצווה, בידוד של המצווה, ונסיבות פסולות שהביא את המצווה לערוך צוואה לטובת הנהנה. המבחנים לבחינת קיומה של השפעה בלתי הוגנת נקבעו בפסק הדין של בית המשפט העליון בעניין מרום.

העדר כשרות לצוות – טענה בדבר אי כשירות המצווה לערוך צוואה ניתן להוכיח באמצעות עדים או באמצעות חוות דעת של מומחה רפואי אשר יכול להעיד על מצבו הרפואי של המצווה בעת עריכת הצוואה. יש לשים לב כי טענת אי הכשירות צריכה להתייחס למועד עריכת הצוואה ולא למועד אחר.

מעורבות בעריכת הצוואה – הטענה בדבר מעורבות בעריכת הצוואה הינה טענה אשר מביאה לבטלות צוואה. ישנם שלושה מצבים המביאים לפסילה, כאשר הנהנה ע"פ הצוואה היה עד לעשייתה או כאשר הצוואה נערכה על ידי הנהנה או כאשר הנהנה לקח חלק באופן אחר בעריכתה.

זיוף חתימת המצווה – הטענה לפיה החתימה המתנוססת על הצוואה אינה חתימת המצווה צריכה להתבסס בראיות, ניתן למשל להביא עדים אשר מכירים את חתימת המצווה. או לשלוח את הצוואה לבחינה גרפולוגית ולקבל חוות דעת אודות אותנטיות החתימה. כאשר החתימה זוייפה הדבר יביא בהכרח לביטול הצוואה.

נטל השכנוע בהתנגדות לצוואה:

נטל השכנוע בבקשת התנגדות ופסילת צוואה מוטל על המתנגד לה. קיימת חזקה כי במידה וצוואה תקינה מבחינה צורנית כל מי שטוען לבטלותה עליו הראיה. חריג לכלל זה הינו כאשר התקיים חשד המגובה בראיות לפיה הצוואה נחתמה תחת השפעה בלתי הוגנת על המצווה. במצב זה עובר נטל ההוכחה למבקש צו קיום הצוואה ועליו לסתור את החזקה שקמה נגדו.

קבלת יעוץ משפטי מקדים טרם הגשת ההתנגדות:

טרם הגשת כתב ההתנגדות מומלץ לקבל ייעוץ משפטי מעורך דין הבקיא בתחום הצוואות. ישנם עילות נוספות ופגמים אשר עלולים להתקיים בצוואה ולהשפיע על סיכויי ההתנגדות, וישנה חשיבות לקבלת ייעוץ משפטי מקדים. הכותב הינו עורך דין לענייני ירושה העוסק בתחום הצוואות ובמיוחד בהגשת בקשה לקיום צוואה או התנגדות לה.

 

* אין באמור להוות יעוץ משפטי המשתנה ממקרה למקרה בהתאם לנסיבות.


אודות מחבר המאמר:

עו"ד גיא קמרידירוג המאמר: לא דורג עדיין

תגובות למאמר הליך ההתנגדות לצוואה תגובות למאמר הליך ההתנגדות לצוואה

עד כה לא נרשמו כל תגובות למאמר הליך ההתנגדות לצוואה. רוצה להיות הראשון?

הוספת תגובה חדשה


שם מלא:


כתובת דוא"ל:


תוכן התגובה

הקלידו את הקוד שבתמונה

Visual CAPTCHA


מאמרים נוספים בנושא דיני ירושה

הליך ההתנגדות לצוואה
ירושה על פי דין
שינוי צוואות
מהי השפעה בלתי הוגנת אשר יש ותגרום לפסילת צוואה?
בית המשפט קובע את העניין של משמורת
שינוי כתב צוואה בעת גירושים
חשיבות צוואה או הסכם ממון אצל ידועים בציבור
הסכם ממון אשר עושים ידועים בציבור
סוגים של צוואות
דיני ירושות
הסכם ממון בין ידועים בציבור
יתרונות של כתיבת צוואה לידועים בציבור
ירושה זה סרט (לפעמים רע ולפעמים טוב)
עיזבון ומנהל עיזבון
החשיבות של כתיבת צוואה על ידי עורך דין

הנך נמצא כאן: הליך ההתנגדות לצוואה.

פרסם את מאמריך באתר! פרסם את מאמריך באתר!
תהנה מחשיפה מקצועית בחינם ואפשר לאלפי גולשים פוטנציאליים להיחשף לדעותיך.
פרסם מאמר.
דרושים בתחום הכתיבה | תנאי שימוש ומדיניות פרטיות | תוכן המפרסמים באתר מופץ ברשיון ייחוס-איסור יצירות נגזרות של Creative Common License.
כל הזכויות שמורות © Circle.co.il 2009-2012 - מאמרים להפצה חופשית מאת מעגל הכותבים.