אתר מאמרים
מעגל הכותבים
אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!

מאמרים » דיני ירושה » יורשים וירושות

יורשים וירושות

מחבר המאמר: notrikurma
פורסם בקטגוריה: דיני ירושה
המאמר נקרא 460 פעמים
תאריך פרסום: 09.05.10
גרסת הדפסה | 0 תגובות
שיתוף מאמר זה שיתוף מאמר זה


חוק הירושה התשכ"ה – 1965 קובע כי במות אדם יעבור רכושו לבן זוגו ולילדיו.בן הזוג מקבל מחצית מרכושו של הנפטר, וילדיו (או נכדיו, אם ילדיו נפטרו לפניו) חולקים במחצית השניה - בחלקים שווים ביניהם.במקרה ולנפטר לא היו ילדים או נכדים, זכאי בן הזוג לרשת את העיזבון ביחד עם הורי הנפטר. במקרה כזה בן או בת הזוג יורשים שני שליש, וההורים - את השליש הנותר.אם לנפטר לא היו באותה עת ילדים, נכדים, הורים או בן זוג – עובר העיזבון לקרובים מדרגה שניה.בכל מקרה בן הזוג יורש את המטלטלין (ריהוט ביתי, מכונית וכיוצ"ב) ובתנאי שניהל חיים משותפים עם הנפטר יותר משלוש שנים.במצב בן לנפטר אין קרובי משפחה יורשת מדינת ישראל את רכושו של הנפטר. אנשים חסרי ילדים נוטים בדרך כלל לכתוב צוואה ולהוריש את כספם למטרות צדקה או למוסדות ציבוריים שפועלים למען מטרה מסוימת.

מומלץ לגבר או לאישה המצויים בעיצומו של הליך גירושין לערוך צוואה.מטבע הדברים אדם המתכוון להתגרש ו/או להיפרד מבן זוגו אינו מתכוון להוריש לו את רכושו מסיבות שונות.סביר להניח כי גבר או אישה העומדים בפני גירושין או פירוד ינסו להבטיח את עתידם של ילדיהם או להבטיח נתח מהרכוש לבן הזוג העתידי איתו הם עומדים לחלוק את חייהם ו/או שבשבילו הם מתגרשים.צוואה תבטיח כי הרכוש לא ייפול לידיו של אדם שאינו רצוי.

צוואה ניתן לערוך במספר דרכים:צוואה בעדים, שהיא צורת הצוואה השכיחה ביותר, לפיה חותמים המצווה ושני עדים על הצוואה, בנוכחות המצווה.צוואה בכתב יד הנערכת בכתב ידו של המצווה ונחתמת על ידו לה נלווה תאריך החתימה.צוואה בפני רשות הנחתמת בפני שופט או רשם.צוואת שכיב מרע הנמסרת בעל פה על ידי אדם העומד בפני מוות מיידי.החוק דורש כי צוואות תחתמנה מרצון חופשי וללא השפעה ו/או כפיה בלתי הוגנים ו/או לחץ של היורש על המצווה.עריכת צוואה מומלצתביותר  כאשר  בן אדם עדיין חי עםידוע/ה בציבור כאשר הוא עוד נשוי לבן זוגו "על הנייר" וטרם הצליח להשיג את הגט. במצב כזה החוק אומר כי הנהנה הוא בן הזוג החוקי ולא הידוע/ה בציבור. ניתן לשנות זאת חוקית על ידי עריכת צוואה שבה אדם מתחייב להוריש את רכושו לידוע/ה בציבור שלו במקום לבן זוגו, וכך מונע מרכושו להגיע לאחר מותו לידיים לא רצויות.כאשר מדובר בנישואין שניים מומלץ וחשוב לערוך צוואה כדי ללעגן בכתב את כוונתו של המנוח להגן על ילדיו או על בן/בת זוגו.

לפרטים נוספים בקרו : עורך דין משה קורמן | רישום מקרקעין , דיני מקרקעין , מיסוי מקרקעיןאודות מחבר המאמר:

עורך דין משה קורמן | רישום מקרקעין , דיני מקרקעין , מיסוי מקרקעיןדירוג המאמר: לא דורג עדיין

תגובות למאמר יורשים וירושות תגובות למאמר יורשים וירושות

עד כה לא נרשמו כל תגובות למאמר יורשים וירושות. רוצה להיות הראשון?

הוספת תגובה חדשה


שם מלא:


כתובת דוא"ל:


תוכן התגובה

הקלידו את הקוד שבתמונה

Visual CAPTCHA


מאמרים נוספים בנושא דיני ירושה

ירושה על פי דין
שינוי צוואות
מהי השפעה בלתי הוגנת אשר יש ותגרום לפסילת צוואה?
בית המשפט קובע את העניין של משמורת
שינוי כתב צוואה בעת גירושים
חשיבות צוואה או הסכם ממון אצל ידועים בציבור
הסכם ממון אשר עושים ידועים בציבור
סוגים של צוואות
דיני ירושות
הסכם ממון בין ידועים בציבור
יתרונות של כתיבת צוואה לידועים בציבור
ירושה זה סרט (לפעמים רע ולפעמים טוב)
עיזבון ומנהל עיזבון
החשיבות של כתיבת צוואה על ידי עורך דין
עיזבון ויורשים לאחר גירושים

הנך נמצא כאן: יורשים וירושות.

פרסם את מאמריך באתר! פרסם את מאמריך באתר!
תהנה מחשיפה מקצועית בחינם ואפשר לאלפי גולשים פוטנציאליים להיחשף לדעותיך.
פרסם מאמר.