אתר מאמרים
מעגל הכותבים
אתר מאמרים קהילתי
שלום אורח!

מאמרים » ספורט וכושר גופני » חתירה ביבשה - אימון כושר גופני

חתירה ביבשה - אימון כושר גופני

מחבר המאמר: streetsup
פורסם בקטגוריה: ספורט וכושר גופני
המאמר נקרא 330 פעמים
תאריך פרסום: 29.04.11
גרסת הדפסה | 0 תגובות
שיתוף מאמר זה שיתוף מאמר זה


אימון סטריט סאפ Street SUP - אימון ליבה אידיאלי

שרירי הליבה

במרכז הגוף נמצאת קבוצת שרירי הליבה, שהם למעשה שרירי הבטן העמוקים (השריר הרחב בטני וקרקעית האגן), שרירי הגב העמוקים (מייצבי הגו ועמוד השדרה) ושרירי העכוז. שרירים אלה נמצאים בלב הגוף ותורמים ליציבה נכונה, לשיווי משקל ולתמיכה בשלד.

כיצד פועלים שרירי הליבה?

תפקידם הראשוני של שרירי הליבה הוא לעזור בשמירת היציבה ומרכז הכובד שלנו במצבים נייחים ודינאמיים. שרירי הליבה הממוקמים במרכז הגוף ומחברים את הפלג הגוף העליון עם הפלג התחתון מהווים גם את אבן היסוד לביצוע כול תנועה או מדויקת או מאומצת על ידי הגפיים.

כך למשל כאשר אנו מושיטים יד על מנת ללגום כוס מים, שרירי הליבה מגויסים לייצב את עמוד השדרה והאגן ומעניקים בסיס יציב ליד בתנועתה אל הכוס הרמת הכוס ולקירוב הכוס לפינו באופן מוגן.

המהירות, העוצמה והתיאום (הסנכרון) של גיוס שרירי הליבה בעת הצורך קובעים כמה הגנה תינתן לעמוד השדרה מפני "תנועה לא נכונה" או כמה עזרה תינתן לידיים או הרגליים לצורך ביצוע המטלה הפיזית.

גיוס לקוי של שרירי הליבה יגרור לקות בייצוב האגן והחוליות מה שיגרום לשרירים המניעים בגפיים להניע את האגן וחוליות עמוד השדרה בכיוונים לא נשלטים ולא רצויים ובכך להזיק.

היתרונות לאתלטים

השימוש בשרירי הליבה הוא על כן חשוב גם בכול סוגי הפעילות. הרמת משקולות או זריקת כדור, בעיטה בכדור, או ריצה, הרמת סל קניות או סתם ישיבה מול מחשב. ההבנה המתפתחת לגבי החשיבות של שרירי הליבה ותפקידם המרכזי בביו-מכאניקה שלנו גורמת לשימת דגש באימונם של אתלטים רבים. היתרונות שאימון שרירי הליבה מציעים לאתלטים: שיפור היעילות והכוח של התנועה, הפחתת סיכויי הפציעה, שיפור שיווי המשקל והשליטה על הגוף או בקיצור שיפור הביצועים.

כך למשל אצנים ששיפרו את החוזק והיציבות של שרירי הליבה שלהם שיפרו גם את ביצועי הריצה שלהם על ידי הגדלת צעד הריצה או על ידי הגדלת המהירות של הצעד. שחקני גולף שיפרו את יכולת ההכאה בכדור.

שרירי הליבה - קו הגנה על הגב

היציבות של עמוד השדרה תלויה בשלושה גורמים:

  • עצמות ורצועות- אלו משחקות תפקיד בייצוב עמוד השדרה במצבים נייחים חשיבותם בקצה טווח התנועה. מוגבלים ביכולתם להגן על עמוד השדרה.
  • שרירי הליבה- אלו פעילים במצבים נייחים ודינאמיים. מעלים את רמת הנוקשות של החוליות ומגבילים את יכולתה של החוליה "ללכת" לכיוונים לא נכונים.
  • מערכת העצבים - מערכת עצבים מרכזית ומערכת עצבים פריפריאלית. חייבים להגיב לכוחות בילתי צפויים ולהפעיל בו זמנית ובאופן יעיל את כול שרירי הליבה להגנה אפקטיבית.

כישלון של אחד משלושת הגורמים הללו יוביל לנזק לאחת או יותר מחוליות עמוד השדרה. שרירי ליבה חלשים או שרירי ליבה שאינם מתואמים למאמץ משותף יובילו בהכרח לפגיעה בגב. הפגיעה יכולה לנבוע מיציבה לא נכונה באופן כרוני ומנח לקוי של החוליות או האגן המוביל לשחיקה ובלאי מהירים או בגין תנועה כול שהיא שביצענו עם הידיים או הרגליים או הגב עצמו מבלי ששרירי הליבה "אחזו" היטב בחוליות ובאגן ייצבו אותם ובכך הגנו עליהם. על כן, משמעות חולשת שרירי הליבה היא בראש וראשונה עמוד שדרה ואגן לא מוגנים מפציעות ומפציעות חוזרות וכאבי גב. מה גורם לחולשתם של שרירי הליבה?

חולשה או חוסר איזון של שרירי הליבה

חולשה וחוסר תיאום קואורדינטיבי של שרירי הליבה נובעים לרוב מניוון או משימוש לקוי בהם. לקות זאת עלולה בסופו של דבר להוביל לתמיכה לא אופטימאלית בעמוד השדרה, לפציעות ולביצועים לא מיטביים בספורט ובביצוע מטלות פיזיות. חולשת שרירי הליבה הפוגמת ביכולתם לייצוב ממושך (סיבולת) מזמינה ניסיון לחפוי על ידי השרירים הדינאמיים שבגפיים שתפקידם להניע. מיותר לציין שחילופי תפקידים אלו אחריתם פציעות וליקויי תנועה וכאב. סיבות נוספות לתפקודם הלקוי של שרירי הליבה כוללים אימונים לא מאוזנים, ליקויי יציבה כרוניים, פציעות וניתוחים.

ההזנחה

שרירי הליבה סובלים לעיתים מהזנחה מהסיבה הפשוטה שאין משהו "סקסי" בפיתוחם. רבים משרירי הליבה נמצאים עמוק מתחת לשרירים אחרים ולמרות החשיבות הרבה שלהם אנשים מעדיפים להתרכז דווקא בפיתוח ועיצוב שרירים שנראים לעין ולא בשרירי ליבה.

רוב המתאמנים מעדיפים לדוגמא להשקיע בשריר הישר בטני (הקוביות) ולא בשריר הרחב בטני, שמתחבא מתחתיו, מחבר את כל השטח מתחת לבטן ושומר על היציבה.

האנשים שתמיד התייחסו לשרירי הליבה הם רקדניים ויוגיסטים, פיתוח שרירי הליבה הוא חלק מהאימונים שלהם, וכך זה באמת נראה, רקדניים מקצועיים ויוגיסטים בדרך כלל נראים בכושר גם לעת זקנה, הם עומדים זקוף יותר ויש להם יותר אנרגיה בזמן שרבים מחבריהם יכולים רק לצלוע.

גלישת סטריט סאפSUP Street ושרירי הליבה

חתירה בעמידה על לונגבורד (סוג של סקייבורד רחב ארוך ויציב משמעותית מסקטבורד רגיל) ומשוט "ביג סטיק" מהווה אימון ליבה מצוין תוך כדי רכיבה

אימון על משטחים לא יציבים ומקובעים (כמו בזמן רכיבה על לונגבורד) מאוד אפקטיבי לבניית קבוצות שרירי הליבה ומאמן קבוצות שרירים שונות לעבוד בתאום עם קבוצות אחרות, מה שלא ניתן להשיג באימון על משטחים יציבים ששם עובדים על קבוצות מבודדות בסביבה יציבה.

על מנת שלא ליפול מהלונגבורד בזמן החתירה והגלישה צריך באופן תמידי להפעיל שרירים מנוגדים ולהעביר את משקל הגוף מרגל אחת לאחרת, כשמושכים את משוט ה"ביג סטיק" בצד אחד צריך לאזן את הכוח הזה על ידי העברת המשקל ברגליים, וכך קורה בכל תזוזה בזמן הרכיבה.

השרירים מתחזקים וגם נהפכים ל"חכמים"...

הקואורדינציה היא כשרון נלמד של המוח, המוח יורה פקודה בשביל העצבי בשביל שהשריר הרלוונטי יגיב בכוח המדויק ובזמן המדויק, ובמקביל שריר נגדי שיגיב גם בכוח ובזמן המדויק בכדי שנשאר לעמוד על הלונגבורד.אודות מחבר המאמר:

 

קאהונה סטריט סאפ

בימים ההם בהוואי, נערי החוף המקומיים התחילו את גלישת הסאפ - סטנד אפ פאדל - כשעמדו בים על גלשני העץ הגדולים שלהם וחתרו בעזרת משוט דרך הים הכחול. היום גלישת הסאפ פופולרית במיוחד כספורט ימי עם יתרונות בולטים לאימון הגוף והנפש.

חברת Kahuna Creations הביאה את הסאפ לרחובות. עכשיו אפשר לרכב על לונגבורדים על האספלט השחור.

רכיבה על הקאהונה סטריט סאפ היא קודם כל מהנה ומשחררת אבל בנוסף היא גם מחזקת את היציבה ואת שרירי הליבה, היתרונות המנטאלים של גלישה בים באים לידי ביטוי גם ברכיבה על הסטריט סאפ כשהלונגבורד זורם לאן שרוצים במהירות ובצורה חלקה.

הלונגבורדים והביג סטיקס של Kahuna Creations מיוצרים בארה"ב, רק מחומרים איכותיים! לא תאמינו איזו הרגשה עילאית תקבלו כשתרכבו עליהם.

לפרטים נוספים ניתן לפנות לאתר הבית – www.streetsup.co.ilדירוג המאמר: לא דורג עדיין

תגובות למאמר חתירה ביבשה - אימון כושר גופני תגובות למאמר חתירה ביבשה - אימון כושר גופני

עד כה לא נרשמו כל תגובות למאמר חתירה ביבשה - אימון כושר גופני. רוצה להיות הראשון?

הוספת תגובה חדשה


שם מלא:


כתובת דוא"ל:


תוכן התגובה

הקלידו את הקוד שבתמונה

Visual CAPTCHA


מאמרים נוספים בנושא ספורט וכושר גופני

אופניים חשמליים בארץ ישראל
קרב מגע בקרב נשים
ההבדלים המהותיים בין סוגי המערכות החשמליות באופניים חשמליות
יתרונות וחסרונות של שימוש באופניים חשמליות ככלי תחבורה חשמלי
אופניים החשמליות - מה זה בדיוק אופניים חשמליות?
שאלות חששות ותשובות לגבי אופניים חשמליות – חלק ב'.
שאלות חששות ותשובות לגבי אופניים חשמליות
יום כיף לרווקות
מה עדיף, מאמן כושר אישי או אולי חדר כושר?
כיצד לבצע יוגה בצורה הנכונה?!
המדריך המלא לתזונה אישית באימון הכושר.
כושר גופני, הליכה ספורטיבית ואיכות חיים
כיצד להתאים נעלי ריצה למבנה כף הרגל
גידול הצורך בשימוש בקרב מגע להגנה עצמית
חוג רכיבה על סוסים

הנך נמצא כאן: חתירה ביבשה - אימון כושר גופני.

פרסם את מאמריך באתר! פרסם את מאמריך באתר!
תהנה מחשיפה מקצועית בחינם ואפשר לאלפי גולשים פוטנציאליים להיחשף לדעותיך.
פרסם מאמר.